Korona ile talep paltadı, kilosu 10 bin liraya dayandı

İki bin metre yükseklikteki arı kovanlarından elde edilen propolisin kilosu 10 bin lirayı buluyor. Propolisin bu kadar değerli olmasının sebeplerini anlatan Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendiren propolisin birçok hastalığa karşı iyileştirici özellik gösterdiğini dile getirdi.

Korona ile talep paltadı, kilosu 10 bin liraya dayandı
Korona ile talep paltadı, kilosu 10 bin liraya dayandı
GİRİŞ 15.01.2021 18:25 GÜNCELLEME 15.01.2021 18:25

Corona virüsün hayatımıza girmesiyle bağışıklık sistemine fayda sağlayan besinlere ilgi gün geçtikçe arttı. İmmün sistemine olumlu etkisi birçok araştırmayla da ispatlamış propolisin aynı zamanda anti-kanser olduğuna dair Japon Kanser Araştırma Kurulu’nun bilimsel çalışmaları bulunuyor.

Propolisi “vücudun polisi” olarak nitelendiren Bal Uzmanı ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy “Dünyanın en önemli antibiyotiği olarak bilinen propolis, arıların, ağaçların üzerindeki sıvıya yakın maddelerden, tomurcuklarından ve yapraklarından toplamış olduğu bir üründür. Bir kovandan elde edilen propolis miktarı ortalama 150 gramdır. Propolis hasadının azlığı salgınla birlikte artan taleple bu günlerde kilosu 10 bin TL’ye yaklaştı” dedi.

"BİRÇOK FAYDASI VAR"

Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, propolisin önemli faydalarını şöyle sıraladı:

“Bağışıklık sistemini destekler. Soğuk algınlığından korunmak için kullanılır. Vücut direncinin artırılması amacıyla kullanılır. Hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda, ülserler, iltihaplı hastalıklar, yanıklar için olumlu etkileri görülmüştür. Farenjit gibi hastalıklarda kullanılabilir.

Bakteri üremesini engeller mikroplardan arındırır. Diş eti hastalıklarına karşı etkilidir. Onkoloji tedavisinde kullanılabilir.”

Propolisi en iyi ve en etkili kullanma şekline de değinen Ahmet Bağran Aksoy, “250 gram hakiki bala 10 gram toz propolis konulur, karıştırılır ve her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur” dedi.