Doğalgaz faturalarını yüzde 20 düşürecek detay!

Pandemi sebebiyle evde geçirilen vakit artmaya başladı. Bu yüzden enerji tüketiminde de artış yaşandı. Özellikle doğal gaz tüketimi havaların soğumasıyla herkesin evlerinde açılmaya başladı. Peki daha düşük fatura mümkün mü, tasarruf sağlanabilir mi? İşte uzmanlardan önemli mesajlar...

Doğalgaz faturalarını yüzde 20 düşürecek detay!
Doğalgaz faturalarını yüzde 20 düşürecek detay!
GİRİŞ 14.01.2021 12:46 GÜNCELLEME 14.01.2021 15:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Doğalgaz dağıtım şirketi Başkentgaz Doğalgaz Genel Müdürlüğünde iç tesisat biriminde görevli Makine Mühendisi Taha Kayapınar, hava sıcaklıklarının düşmesiyle bütçede ısınmadan tasarruf yapmak ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak için alınabilecek önlemleri anlattı. Kayapınar, pandemi döneminde evde daha fazla vakit geçirildiğini, bu nedenle doğalgaz tüketiminin arttığını kaydederek alınacak küçük önlemlerle hem doğalgaz faturasında önemli oranda tasarruf yaparak aile bütçesine katkıda bulunulabileceğini hem de gelecek nesiller için enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının sağlanabileceğini bildirdi. Kayapınar, "Yaşam alanlarımızın her köşesinde istediğimiz şekilde kullandığımız enerji kaynağı doğalgaz, ithal kömürün yarı fiyatına; mutfak ve banyoda tüpe göre ise 5 kat daha ucuz, konforlu ve güvenli ısınma imkanı sunuyor. Ayrıca oda sıcaklığını 1 derece düşük ayarlamak da yüzde 7 tasarruf sağlıyor. Ayrıca kombi bakımı ve seçimi de tasarruf için önemli. Zamanla filtrelerde oluşan tıkanıklık daha fazla doğalgaz tüketimine neden olacaktır. Yıllık olarak yetkili servislere kombi bakımlarının yaptırılması gerekiyor. Kombi eğer balkonda ise yalıtım yapılmalı, sisteme antifiriz koyulması gerekiyor. Kombi evin veya iş yerinin büyüklüğüne göre seçilmelidir" diye konuştu.

 

 

'YÜZDE 20 TASARRUF SAĞLANABİLİR'

Kayapınar, doğru yapılmış bir tesisat ile doğalgazda yüzde 20 tasarruf edileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

 

 

"Tesisatı uygun şekilde yapılan mesken, kombi çalıştırıldıktan sonra 15-20 dakika içinde ısınır. Uzun süre ısınmıyorsa kombi ve peteklerin temizletilmesi gerekir. Bakım onarımı yapılmış bir doğalgaz tesisatı sayesinde yüzde 20 tasarruf yapmak mümkün. Evden çıkıldığında kombi kapatıldığı için ortam daha da soğur. Tekrar ısıtmak için ise kombi daha fazla çalışır ve normalden daha fazla doğal gaz tüketimi gerçekleşir. Kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırarak doğal gaz tüketiminden tasarruf sağlanabilir. Radyatörlerin, odada ısı dağılımını sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayarak yüzde 25 verimlilik sağlayabiliriz. Bunun için radyatörlerin önüne, üstüne eşya koymamalı, çamaşır asmamalı, önünü perde ile kapatmamalıyız. Ayrıca radyatör ve duvar arasına ısı yalıtımı koymak, camlara film uygulamak, panjur kullanmak da ısının dışarı çıkmasını engelleyecektir."

'RADYATÖRLER 2 YILDA BİR TEMİZLENMELİ'

Kayapınar, radyatörlerin zamanla tıkanabileceğini ifade ederek, "2 yılda bir temizliğinin yapılması, suyunun boşaltılması gerekiyor. Ayrıca termostatik vana kullanarak oda sıcaklığı, ayarladığımız dereceye geldiğinde kombinin daha az çalışmasını; oda sıcaklığı düştüğünde ise kombinin otomatik olarak devreye girmesini sağlayıp, fazla tüketimin önüne geçebiliriz. Gelecek nesillere temiz enerji bırakabilmemiz için doğalgazı da tasarruflu kullanmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • muyo 1 hafta önce Şikayet Et
  aynı terane düşecekse doğalgaz fiyatı düşerse düşecek
  Cevapla
 • zafer gülten 1 hafta önce Şikayet Et
  doğalgaz faturalarını düşürmek mi istiyorsunuz...alın birer kalın battaniye,hoş battanide ucuz değil ya...örtün sırtınıza ,üstünüzede kalın kıyafetler,kombinizin ayarınıda kısın iyice...alın size yüzde 20 tasarruf.
  Cevapla
 • bekir 1 hafta önce Şikayet Et
  radyatörlerin suyu değişmemeli içinde korucuyu ve pas önleyici siyah kimyasal vardır o yok olur . Hatayı montajı yapanlar yapıyor sistemi inşaat kalıntısı toz kir içinde bırakıyorlar doğal olarak zamanla tıkanıyor . Hatta filtre takmayanlar bile var . işini düzgün yapan çok az insan var
  Cevapla
 • İsmail K 1 hafta önce Şikayet Et
  İçindeki siyah kimyasalı çoğu kişi kötü diyerek temizletmek istiyor. Sonra da su petek teması sonucu paslanıyor.
  Cevapla
 • Aadbsbns 1 hafta önce Şikayet Et
  Doğalgaz ftlarini kendi imkanlarıyla hep vatandaşlar mi düşürecek devlet ozaman niye var her işi biz yapacaksak
  Cevapla
 • murat 1 hafta önce Şikayet Et
  bence zam yapılmasın başkada sözede gerek yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle