Birlikte fiyat artırıyorlardı! Tek tek tespit edildiler

Fiyat hareketleri özellikle ekmek ile makarna piyasasını da etkileyen un sektörüne yönelik ‘birlikte fiyat artırma’ soruşturması tamamlandı. Tam 34 un üreticisine 25 milyon lira ceza kesildi. Vatandaşı mağdur eden ve ekonomide olumsuz sonuçlar doğuran bu son dakika kurnazlıklarına benzer işler yapanlar için de sıkı denetimler devam ediyor.

Birlikte fiyat artırıyorlardı! Tek tek tespit edildiler
Birlikte fiyat artırıyorlardı! Tek tek tespit edildiler
GİRİŞ 14.01.2021 08:53 GÜNCELLEME 14.01.2021 12:25
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurumu, buğday unu pazarında faaliyet gösteren şirketlere 'birlikte fiyat artırdıkları' gerekçesiyle yürütülen soruşturmada toplam 25 milyon liralık ceza kesti.

 

 

2019 yılında başlatılan soruşturmada toplanan delil ve savunmalar sonucu 34 firmanın, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 'rekabeti engelleme ya da bozma amacını taşıyan teşebbüsler arası anlaşmalar ve uyumlu eylemler' içerikli maddesini ihlal ettiği belirlendi.

BİRÇOK UN FİRMASINA CEZA

 

 

Oybirliği ile alınan kararla, kanunun idari para cezalarını belirleyen 16. maddesi uyarınca 1.240 liradan 8 milyon 256 bin liraya kadar cezalar verildi. Buna göre en yüksek ceza 8 milyon 256 bin 092 lira ile Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret AŞ'ye kesildi. Ardından en yüksek cezalar Kozlu Gıda İmalat Sanayi AŞ'ye 5 milyon 629 bin 374 lira, Pak Petrol Ürünleri Gıda ve İnşaat'a 1 milyon 494 bin 48 lira, Unsan Un Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 1 milyon 329 bin 406 lira ve Usta Un Gıda Motorlu Araçlar AŞ'ye 835 bin 62 lira olarak verildi.

Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolu açık olan karara, Ulusoy Un önceki gün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklama ile karşı dava açacağını da açıkladı. 2019 yılında yapılan açıklamalar ve fiyat verilerine göre ekmeklik buğday ununda yüzde 25 - 40 arasında fiyat artışı olduğu görülmüştü.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • asi 1 ay önce Şikayet Et
  un yağ ne varsa hepsi saniye saniye takip edilmeli ve birbirleri ile danışıklı ve fahiş fiyat artıranların tepesine devletin demir yumruğu inmeli ki nefes bile alamasınlar..
  Cevapla
 • dürüst 1 ay önce Şikayet Et
  bırakın bu boş denetim laflarını zincir marketler hergün fiyatları lehlerine göre değiştiriyorlar üç liralık ekmek olmuş altıbuçuk lira işininizi adam gibi yapın
  Cevapla
 • reis 1 ay önce Şikayet Et
  bazı kritik ürünleri devletin almasi ve satmasi lazim. un, yağ şeker ve bakliyat gibi
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Dostlar alışverişte görsün .hepsi hikaye.A101.BİM.ŞOK.HAPPY.MİGROS bunları kontrol et 1 aylıkciroları kadar ceza kes o zaman samimiyetinize inansın bu millet.Bu grosmarketler. Hergün fiyatları iteliyor.Hepsini bunlara göz yumanlarda dahil hakkımı HELAL ETMİYORUM
  Cevapla
 • ak genç 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada gıda fiyatları değişmezken ,ülkemizdeki fahiş artışların sebebini hükümet araştırmalı,5. kol faaliyetlerini engellemeli,tavan fiyatla oyunu bozmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle