Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Dikkat çeken detay: Cebinizden yüz binlerce lira çıkabilir

Zorunlu trafik sigortasını tüm araç sahiplerinin yaptırması gerekiyor. Trafikte karşı tarafa verilen zararın tazminini sağlayan zorunlu trafik sigortasında çok önemli bir detay bulunuyor. Günümüzde otomobil fiyatlarının yükselmesiyle birlikte ihtiyari mali mesuliyet poliçelerinin sayısında da artışlar gözlemlenmeye başladı.

GİRİŞ 14.01.2021 07:40 GÜNCELLEME 14.01.2021 09:06
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Trafiğe çıkan araçların kaza riskine karşı zorunlu trafik sigortası yaptırılıyor. Zorunlu trafik sigortası ile maddi hasarlı kazalar, sakatlık, ölüm gibi durumlarda zararlar sigorta tarafından karşılanıyor. 2021 yılının gelmesiyle birlikte ödemelere ilişkin limitlerde artış yaşandı.

2021 yılında kaza başına 43 bin lira, toplamda 86 bin lira, sakatlanma ve ölümde kaza başına 430 bin lira, toplamda 2 milyon 150 bin lira ödeme yapılıyor.
Burada dikkat edilmesi gereken konuyu örneklemek gerekirse; herhangi bir kazaya karıştığınızda yüzde 100 oranında kusurlu bulunmanız halinde karşı tarafa verdiğiniz hasarın sadece 43 bin lirası zorunlu trafik sigortasından karşılanıyor. Kendi aracınızda oluşan hasarı ise sigorta şirketi karşılamıyor. Ancak karşı tarafın hasarı 43 bin liradan fazlaysa bu durumda kalan bakiyeyi cebinizden vermeniz gerekiyor.OTOMOBİL FİYATLARI YÜKSELDİ

Günümüzde 30-40 bin liranın altında ikinci el otomobil kalmadı. Trafikte olup değeri milyonlarca lira olan otomobiller de bulunuyor. Tek farı 50-60 bin lira olan otomobile çarpılması halinde büyük masraflar ortaya çıkıyor. Bu nedenle yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem almak da araç sahibinin elinde oluyor. Trafikte genel olarak araçlar yeni ve fiyatları da oldukça yüksek. Büyük maddi hasarlı kazalarda aracın tamir masrafı parça fiyatlarına göre yükseliş gösteriyor. Ancak trafik sigortası bu durumda sadece 43 bin lirayı ödüyor.

İHTİYARİ MALİ MESULİYET POLİÇESİNE DİKKAT

Trafik sigortası yaptırırken standart teminatların dışında sınırsız ya da belirlenen rakama göre ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırılıyor. Sınırsız poliçelerde karşı tarafa verilen hasarın boyutu ne olursa olsun cebinizden hiçbir ücret çıkmıyor. Bununla birlikte herhangi bir sakatlanma, ölüm anında yine ihtiyari mali mesuliyet poliçesi devreye giriyor ve kan parasına kadar ödeme yapıyor.PRİMİ 200-250 LİRA CİVARINDA, TEMİNATI SINIRSIZ

Red Sigorta Marmara Bölge Müdürü Tolga Seller konuya ilişkin detaylı bilgileri paylaştı. Seller, trafikteki araçlarının değerinin yükseldiğini, trafik sigortasının teminatının tek başına çoğu zaman yeterli olmadığını, yaşanan kazalar sonrasında mal sahiplerinin mağdur olduğunu, ödenemeyen tutarlar nedeniyle mahkemelerin açıldığını belirtti. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması adına zorunlu trafik sigortasına ek olarak 200-250 liraya sınırsız maddi ve manevi ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırılması gerektiğini söyledi. Ekstradan olması halinde ise İMM poliçesi 350 lira civarına yapılabiliyor.

 


Seller “250 lira civarında tutan poliçeyi yaptırdıktan sonra hasarın boyutu ne olursa olsun sigorta şirketi hepsini ödüyor. Bazı sigorta şirketlerinde sınırsız ihtiyari mali mesuliyet poliçesinde 50 bin liralık muafiyet bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, bir kazaya karıştınız ve hasar boyutu 150 bin lira. 43 bin lirayı trafik sigortanız ödüyor, geriye kalan 107 bin liranın 57 bin lirasını da ihtiyari mali mesuliyet sigortasından karşılıyor. Kusurlu taraf sadece 50 bin lira ödüyor. Ancak kaskosu varsa 50 bin lirayı da kasko ödüyor ve cebinden para çıkmamış oluyor. Kaskosunda da İMM limitinin yüksek olması gerekiyor” dedi.


TEMİNATLAR YETERSİZ KALIYOR

Teminatların yetersiz kalması nedeniyle mağduriyetlerin yaşandığına değinen Seller, bu durumun araç sahiplerine acenteler tarafından anlatılması ve sorun yaşanmaması adına İMM poliçesinin yapılması gerektiğini söyledi.

KASKOYA DA EKLENEBİLİYOR

İhtiyari mali mesuliyet sigortası hem kaskosuz hem de kaskolu araçlarda geçerli oluyor. Sadece ticari olarak tescil edilmiş araçları bu durum kapsamıyor. Hafif ticari araçlarda ise İMM poliçesi geçerli oluyor. İsteğe göre hem trafik sigortasına ek olarak, hem de kaskoya eklenerek İMM alınabiliyor.

SIFIR OTOMOBİLLER 200 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Otomotiv bayilerinin sattığı sıfır otomobillerin fiyatları neredeyse 200 bin liradan başlıyor. 200 bin liralık otomobille maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde tamir masrafı büyük ihtimalle yüksek çıkıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Kaya 1 hafta önce Şikayet Et
  Devlett bu işi de buraya getirdi ya. Eskiden sigorta hepsini karşılardı araba fiyatları yukseldiyse sigortanın ödemesi gereken tutar neden yukselmedi. Milleti ezdikce ezin bakalım.
  Cevapla
 • Yasin 6 gün önce Şikayet Et
  Eskiden de belli bir miktar karşılanıyordu ama piyasa şartlarındaki arabaların çoğunu bu fiyati gecmiyodu örnek arkadaş 10 sene önce bmv 7.40a yandan vurdu sol çamurluk değişti aracinbeyni ordaymis arkadaşta sahin3 bın TL beyin 15 bin TL idi 6 bin falan fark verdi 8 de 6 suçlu olduğu halde 2016 Fabia aldım 43 bin TL sıfır sigorta poliçesi 2020 hasar hala 43 bi. TL araç 110bin civarı ornek
  Cevapla
 • Private 6 gün önce Şikayet Et
  ağzına sağlık bunlar iyi günlerimiz daha neler göreceğiz
  Cevapla
 • ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  arkadaş kasko yapanlara zorunlu mali sigortayı niye zorunlu tutuyorlar. haksızlık
  Cevapla
 • Vural 6 gün önce Şikayet Et
  Ahmet bey trafik sigortası sen kaza yaptığında karşı arabanın hasarını ödüyor. Fakat kasko sen kaza yaptığında senin kendi arabanı ödüyor! Sanırım hiç araba sahibi olmadım
  Cevapla
 • Yakisikli 1 hafta önce Şikayet Et
  Zorunlu sigorta kaldirilsin isteyen yaptirsin
  Cevapla
 • Angaralı 1 hafta önce Şikayet Et
  (Sonra sen yaptırma birde gel benim benim araca suçlu olarak çarp benim hasarıda ödeme bende senden para alacağım diye uğraşayım ) Sizin için demiyorum da zorunluluk kalkarsa işin içinden hiç çıkılmaz
  Cevapla
 • CİM BOMLU 1 hafta önce Şikayet Et
  araç fiyatlari düşüyor piyasa durdu fırsatçılar cok bekler
  Cevapla
 • Malatyadan 1 hafta önce Şikayet Et
  Kasko ve sigorta BİRLEŞTİRİLMELİ ikisine niye ayrı ayrı para ödeyelim. Sigorta kasko gibi kapsamlı olsun.
  Cevapla
 • TORUN 6 gün önce Şikayet Et
  Herşeyin fiyatının arttığı dönemde hükümet trafik fiyatlarına müdahele etti geçen seneden düşük fiyatlar var nankörlük etmeyin trafik kurallarına uyun !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle