Pakdemirli'den hamside av yasağı süresi açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, denizlerde hamsinin bol olduğunu ancak yeteri kadar büyümediğini belirterek, "Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir." ifadesini kullandı.

Pakdemirli'den hamside av yasağı süresi açıklaması
Pakdemirli'den hamside av yasağı süresi açıklaması
GİRİŞ 13.01.2021 14:58 GÜNCELLEME 13.01.2021 15:52
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ekonomi Muhabirleri Derneğinden (EMD) yapılan yazılı açıklamaya göre, Pakdemirli, EMD Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

 

Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, denizlerde balık popülasyonunun arttığını, hem kullanma hem de koruma dengesini gözettiklerini bildirdi.

Denizleri yakından takip ettiklerini belirten Pakdemirli, istilacı türler arasında sayılan balon balığında kuyruk başına verilen ödül sisteminin başarılı bir uygulama olduğunu ifade etti.

 

Pakdemirli, balon balığıyla ilgili genel bir sıkıntı olmadığını ama tedbirli gittiklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Desteğimiz devam ediyor. Anaçlarıyla ilgili desteği veriyoruz. Bundan dolayı balon balığı popülasyonunu azalttık. Bu avlanma ile diğer balık popülasyonunun yaşamasına imkan sağlandı. Balon balığının dokuz türü bulunuyor. Diğer küçük türdeki balon balıklarının avlanması için de destek vermeyi planlıyoruz."

Karadeniz'de ve İstanbul Boğazı'nda 10 gün için getirilen hamsi avlama yasağına değinen Pakdemirli, hamsilerin boylarının küçük olmasının temel nedeninin çevresel ve iklimsel faktörler olduğunu bildirdi. Pakdemirli, "Denizlerimizde hamsi bol ancak yeteri kadar büyümedi. Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 5
 • Aydoğan KOSOVALI 3 yıl önce Şikayet Et
  Pazarlarda hala küçük hamsiler satılıyor...
  Cevapla
 • veysel 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence Hep Yasak olsun 35 lıra Hamsı mı olur.Deniz e Kıra mı verıyonuz yem parasımı verıyonuz yada elektrık su mu oduyonuz Nasıl bır malıyettır bu
  Cevapla
 • mustafa kircı 3 yıl önce Şikayet Et
  mazot yaniyor kardeş hemde tonla
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan, patates üreticilerinin hali ne olacak, hiç sesiniz çıkmıyor. Tabi çiftçi halinden memnun ya ondandır.
  Cevapla
 • adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Üreticilerin ürünlerini büyük şehirlerin hallerine taşıyacak bir nakliye mekanizması kurulmalı. Devlet bunu yönetmeli. Üreticiyi alacak ürünleri ile hal'e getirecek. Halde konaklamasını da sağlayacak örneğin 1 hafta. Üretici kendisi satacak ürününü. Konakladığı gün başına devletin katlandığı cüzi maliyeti devlete ödeyecek. 50 kuruşa değil 2 liraya satsa marketler de kilo başına 50 kuruş kazansa herkes mutlu olur ( aradaki beleşçiler hariç)
  Cevapla