SSB Başkanı Demir'den önemli uyarı: Onları ıskalarsak büyük kayıp olur

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, savunma sanayii projelerine ve güncel gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu. "Hava savunmada 2025-2026'da S-400 seviyesine yaklaşırız" diyen Demir, "Biyo-teknoloji, insan robot ilişkisi, yapay zekâ konusunda dünya harıl harıl çalışırken eğer onları ıskalarsak büyük kaybımız olur" ifadelerini kullandı

SSB Başkanı Demir'den önemli uyarı: Onları ıskalarsak büyük kayıp olur
SSB Başkanı Demir'den önemli uyarı: Onları ıskalarsak büyük kayıp olur
GİRİŞ 13.01.2021 10:55 GÜNCELLEME 13.01.2021 10:55
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) yapılan "2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı"nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, projelere ve güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, İsmail Demir’in savunma sanayii projeleriyle ilgili yaptığı değerlendirmeleri köşesine taşıdı. Acet’in “Savunma Sanayii’nde gelecek on yılın hedefleri” başlıklı yazısından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’nin gözbebeği haline gelen savunma sanayii alanında muazzam gelişmelerin olduğunu herkes biliyor. Savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalar arasında, 2017’de ciro bakımından ilk yüze giren Türk firma sayısı 3 iken, geçen yıl bu sayı 7’ye yükseldi. 2014’ten bu yana 300 olan proje sayısı 700’e çıktı.

 

2025-2026’da S-400 seviyesine yaklaşırız

Yerli yapım uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER için 4 yıllık bir süremiz var. 2025-2026’larda S-400’lerle ilgili çalışmalardan da gelecek bilgilerle birlikte S-400 seviyesine gelir miyiz? Yaklaşırız. Ama diğer katmanlarla ilgili, hava savunmamızın yerli yerinde olacağını söyleyebilirim.

Beyin göçü söylemi algıdan ibaret

Personel konusunda geçmiş bir iki yıl içinde biraz da abartılarak Savunma Sanayiinden önemli ölçüde personel kaçıyor, yüzlerce kişi gitti gibi bir algı vardı. Bu biraz algı idi. Tabii ki belli sayıda elamanın gitmesi söz konusu. Ama 25 bin kişi içinde yılda 200 kişinin gidiyor olması, Tersini de düşünmek lazım. Gelen de çok, gelmek isteyen de çok. Bizi endişeye düşürecek bir beyin göçü olduğunu düşünmüyorum.

İHA kullanımında oyun değiştirici olduk

Türkiye’nin İHA kullanımı oyun değiştirici bir faktör oldu. Bunun entegre kullanımı çeşitli ortamlarda kara, deniz, denizaltı, hava unsularının entegre edilmiş şekilde, insansız sistemlerle, bir karar destek mekanizmasının bunu beslemesi. Bir de ileride karşımıza çıkacak alanlarda ön almak, biyo-teknoloji, insan robot ilişkisi, yapay zekâ konusunda dünya harıl harıl çalışırken eğer onları ıskalarsak büyük kaybımız olur.

CAATSA büyük bir hasar vermez

Çok büyük bir hasar olacağını öngörmüyoruz. Açıklanan maddeler kapsamında çok büyük bir risk yok. Bunların hepsi idare edilebilir, üstesinden gelinebilir, unsurlar. Bu konuda sıkıntımız yok. F-35 Caatsa’dan önce açıklanmış bir şey. Bir temeli, hukuki dayanağı yok. Ben yaptım, oldu yaklaşımıyla yapılan bir şey.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 38
 • Serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten mal varlığı ile kredi verilmeyecek gibi basit bı yaptirimdi zaten sayın bakanın abd de ne varlığı olabilir kiiiii ellerinden geleni yapsınlar bişey olmaz
  Cevapla
 • Ankarali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakanım biz istersek onlardan alasını yaparız yeterki isteyelim
  Cevapla
 • Deniz Kurdu 3 yıl önce Şikayet Et
  Siha İha tamam maşallah ama yaptık bitti bununla övünüp durursak ilerlemeyiz iha ve sihalar cepte şimdi hava savunma sistemleri Deniz platfoormları ve milli uçagımız ve Şerefli TÜRK Ordusunun diğer acil ihtiyaçları övünmek değil çalışma zamanı hep birlikte
  Cevapla
 • M.i 3 yıl önce Şikayet Et
  İsmail bey zamanımız dar hedefimiz büyük yurtdışına giden beyinlerden ilişkinizi kesmesek onların dışarda elde ettikleri bilgileri zaman zaman buraya getirerek bilgi aktarımı görüş alışverişi kaşılıklı fikir sunumu gibi metodlarla yararlansak önerilerinin önemli olanlarını alsak çift mesayi şeklinde olmazmı konu vatanın bekası olunca gerisi teferruat bence gayretlerinize müteşekkiriz ancak daha hızlı nolur daha hızlı demekten kendimi alamıyorum yeter artık Gavurun elini gözleyeceğimize onlar bizim elimizi gözlesin Allah muvaffakiyet ihsan eylesin
  Cevapla
 • Üretelim 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile üreten insanlarımızdan, ülkemiz sadece bizim için değil bütün mazlumların haklarını savunmamız için savunma sanayimizde daima yerli milli üretimler tecrübeler ve ARGE'ler yapalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle