Tarım Kredi, gübrede satış rekoru kırdı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), 2020'de 1 milyon 458 bin ton gübre satışı yaparak, bugüne kadarki en yüksek satış seviyesine ulaştı.

Tarım Kredi, gübrede satış rekoru kırdı
Tarım Kredi, gübrede satış rekoru kırdı
GİRİŞ 08.01.2021 14:05 GÜNCELLEME 08.01.2021 14:05

Pandeminin getirdiği tüm olumsuzluklara karşın, çiftçilerin girdi ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüren Tarım Kredi, geçen yıl yaklaşık 1,5 milyon ton ile gübre satışında rekor kırdı.

Tarım Kredi'den yapılan açıklamaya göre, salgın sürecinde çiftçilerin üretimini devam ettirebilmesi, tedarik zincirinin aksamasının önlenmesi, tarımsal üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla üreticiden son tüketiciye kadar piyasada aktif rol alan Tarım Kredi'nin çalışmaları gübre satışlarına da yansıdı.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 2019'da 1 milyon 250 bin ton olan kimyevi gübre satışları, salgın şartlarının en ağır hissedildiği 2020'de yüzde 16 artışla 1 milyon 458 bin tona ulaştı. En önemli tarımsal girdilerden biri olan kimyevi gübre tedarikinde rol üstlenmenin yanı sıra piyasa fiyatlarını dengeleyen Tarım Kredi iştiraki GÜBRETAŞ, projeleriyle de üreticilerin yetiştirdikleri ürün desenine ve toprak yapısına uygun gübre uygulamalarında verim artışı sağladı ve üreticilerin tercih sebebi oldu.

Ayrıca, sözleşmeli üretimle ürün miktarının artırılması ve Model Üretim Projesi kapsamında çiftçilere sunulan danışmanlık hizmetlerinin olumlu yansımalarının da gelecekte daha fazla görülmesi bekleniyor.