Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklarla ilgili yeni gelişme!

Sivil havacılığa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hurda uçaklar ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklarla ilgili yeni gelişme!
Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklarla ilgili yeni gelişme!
GİRİŞ 05.01.2021 13:29 GÜNCELLEME 05.01.2021 14:56
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla 4 Nisan 2019’da sivil uçuşa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar çürümeye terk edilmişti.

 

 

İçlerinde Türk Havacılık envanterine giren tek Antonov An-12 tipi hava aracının da yer aldığı Atatürk Havalimanı'ndaki  9 uçak açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı.

Havadan görüntülenen uçaklarının birçoğunun dış gövdelerinin döküldüğü görülüyor. Uçakların kanat kısımlarında ise ciddi hasarlar göze çarpıyor.

 

 

FİYATI 30 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Uçakların camları ve motorları tamamen yerinden sökülmüş çürümeye terk edilmiş vaziyette bekliyor. Ancak içerisinde halen birçok elektronik aksam bulunuyor.

Türk sivil havacılık tescilinden düşülerek hurdaya ayrılan uçaklar için 14 Ocak günü saat 14.30'da DHMİ Genel Müdürlüğü ihale salonunda yapılacak ihale şartnamesi ve satış protokolü DHMİ Genel Müdürlüğü Pazarlama ve Ticaret Dairesi Başkanlığı'ndan 250 lira karşılığında temin edilebilecek.

Satışa sunulan uçakların fiyatları ise şu şekilde, "TC-KET Tescilli Hava Aracı 210 bin lira, TC-SGB Tescilli Hava Aracı 500 bin lira, TC-MHK  Tescilli Hava Aracı 30 bin lira, TC-OYC Tescilli Hava Aracı 550 bin lira, TC-COA Tescilli Hava Aracı 550 bin lira, TC-OIM Tescilli Hava Aracı 550 bin lira, TC-TTB  Tescilli Hava Aracı 300 bin lira, TC-TTA Tescilli Hava Aracı 300 bin lira, TC-CHY Tescilli Hava Aracı 80 bin lira" Uçuş ömrünü tamamlayan uçaklar arasında Türk sivil havacılık tesciline giren tek Antonov An-12 tipi uçak da bulunuyor. TC-KET kuyruk tesciline sahip uçak 1994'te alındıktan sonra kısa bir süre uçup ardından 25 yıldır havalimanında terk edilmişti.

 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Bjk56 1 yıl önce Şikayet Et
  Birini bana hediye edin parka koyarım
  Cevapla
 • Anlayana 1 yıl önce Şikayet Et
  Darbe değişen hasar kaydı var mı?
  Cevapla
 • İsyan 1 yıl önce Şikayet Et
  Koy parklara millet bol bol selfi yapsın
  Cevapla
 • yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  yine satılmayacak ki geçmiştede ihaleye çıktı
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  O Ucaklarin Motorla rini degerlendirmek icin Asalsana verilmesi lazim bir yer de kullanilir belki insansiz ucak ve ya yedek parca olarak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle