Bakan Dönmez, Türkiye'nin yeni enerji üssünü açıkladı

Son dakika haberi...Enerji Bakanı Fatih Dönmez Fatih’in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin Filyos’tan karaya çıkarak ana şebekeye bağlanacağını açıkladı.

Bakan Dönmez, Türkiye'nin yeni enerji üssünü açıkladı
Bakan Dönmez, Türkiye'nin yeni enerji üssünü açıkladı
GİRİŞ 30.12.2020 16:51 GÜNCELLEME 30.12.2020 18:09
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi Açılış Töreni'ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Zonguldak'ın Türkiye'de kömür denince akla ilk gelen şehir olduğunu ifade eden Dönmez, şunları kaydetti:

"Zonguldak'ın şehir tarihi aslında Cumhuriyet'imizin ilk dönemlerine ve sonrasında yaşanan tüm gelişmelere ışık tutuyor. Şehrin tarihi, ülke tarihiyle öylesine iç içe geçmiş ki bu endüstri tarihinin kültüre dönüşmesi, tam olarak anlaşılması ve kömürün bir şehrin damarlarında nasıl aktığının anlatılması için şehrin geçmişini yansıtan bir müzeye ihtiyaç vardı.

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansımızın desteğiyle Zonguldak kömür havzası tarihine tanıklık eden Üzülmez Müdür Lojmanı'nın müzeye dönüştürülmesi fikri işte bu ihtiyaçtan doğdu. Şehrin merkezinde kalan tarihi yapının korunması ve şehrin hafızasını yansıtacak müze olarak yeniden açılması için 2018'de projemize başladık." 

Müze için uzun araştırmalar yapıldığını, tarihi eser niteliğindeki nadide endüstri malzemeleri ve dokümanların büyük bir titizlikle belirlendiğini ifade eden Dönmez, "Karaelmas Maden Şehitleri Müzemiz, iç kısımda Sergi Salonu, Harita ve Plan Odası, Belgesel Odası, Sanat- Sosyal Odası, Toplantı Salonu ve Sanal Gerçeklik Odası bölümleri ve dış kısımda 200 yıllık tarihi belgelerle geçmişe ışık tutan bir bahçeden oluşuyor." diye konuştu.

KEŞFEDİLEN GAZ İÇİN FİLYOS MÜJDESİ

Dönmez, müzenin bundan sonra yapılacak kültürel çalışmaların da merkezinde yer alacağının altını çizerek, Zonguldak için verecekleri bir diğer müjdeli haberin de Filyos'taki enerji yatırımlarıyla alakalı olduğunu açıkladı.

Filyos'un Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesi olacağına dikkati çeken Dönmez, şöyle konuştu:

"Filyos, Türkiye'nin yeni enerji üssü olacak. Fatih'in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervimiz Filyos'ta karaya çıkacak ve buradan ana şebekeye bağlanacak. Taşkömürünün bölgede üretimi, demir-çelik başta olmak üzere yeni bir endüstrinin doğuşunu sağlamıştı. Şimdi de doğalgazın üretimiyle, Zonguldak ve Batı Karadeniz yeni endüstri bölgemiz olacak. Bölgeye çok güçlü bir ulaşım ve lojistik ağı kuruluyor. Halen devam eden Filyos Vadisi Projesi'yle birlikte de orta ve yüksek teknoloji endüstri Filyos'ta kümelenecek."

"52 YERLİ KÖMÜR SANTRALİMİZ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Bakan Dönmez, yerli kömürü enerji bağımsızlığı açısından kritik gördüklerini belirterek, son yıllarda yapılan yoğun çalışmalarla toplam kömür rezervinin artmaya devam ettiğini dile getirdi.

2016'da 45,5 milyon ton, 2017'de 87,9 milyon ton, 2018’de 101,5 milyon ton ve 2019'da 97,3 milyon ton yerli kömür üretimi yapıldığını kaydeden Dönmez, 2018'de de Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını anımsattı.

Dönmez, bu yıl sonu itibarıyla da 100 milyon ton seviyelerinin korunacağını vurgulayarak, toplam 20 milyar tonluk kömür rezervinin 1,5 milyar tonunu taş kömürünün oluşturduğunu söyledi.

Sektörün büyümesi ve dışa bağımlılığın azaltılması için yüksek rezerv ve daha geniş alanlara yayılmış sahalarda üretim yapılması gerektiğine işaret eden Dönmez, şöyle devam etti:

"Bugün 52 yerli kömür santralimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Toplam 11 bin 350 megavat düzeyinde yerli kömür kurulu gücümüz var ve toplam kurulu gücümüz içerisinde yüzde 12'lik bir paya sahip. Kasım 2020 itibarıyla toplam elektrik üretimimizin yüzde 14,3'ünü yerli kömürden karşılıyoruz. 24 saatlik elektrik tüketimi olarak düşündüğümüzde ortalama 4,1 saati yani günlük elektrik tüketimimizin altıda birini yerli kömürden karşılıyoruz."

Dönmez, yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak destek kapsamında bu yıl 247 milyon liralık ödeme yapıldığını belirterek, son 5 yılda bu rakamın toplamda 360 milyon liraya yaklaştığı bilgisini verdi.

Madenler ve kömür üretiminin bazı çevreler tarafından muhalefet aracı olarak kullanıldığına dikkati çeken Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin yer altı kaynaklarını ekonomiye kazandırma gayreti sürekli olarak mesnetsiz, yalan ve yanlış bilgilerle baltalanmaya çalışılıyor. Enerji bağımsızlığı bizim için ne kadar önemliyse maden bağımsızlığımız da bir o kadar önemli. Kömür sektörü bugün teknolojiye yaptığı yoğun yatırımlarla hem çevresel kriterlerin sağlandığı hem de verimliliğin artırıldığı bir yapıyı hayata geçirmeye başladı. Kömür artık daha çevreci kriterlerle üretiliyor ve elektrik enerjisine dönüşüyor.

Bizler 'milletimizin kaynaklarını her ne pahasına olursa olsun çıkaralım' anlayışına karşıyız. Kaynaklarımızı ekolojik dengeyi bozmadan, çevresel sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde gün yüzüne çıkaracağız. Çevrecilik adı altında kamu malına zarar veren, halkı kışkırtan, kökü dışarıda kendi içeride olan yapılar bize akıl vermeye kalkmasın. Ne hikmetse onların çevreciliği Türkiye'nin çıkarları, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı söz konusu olunca ortaya çıkıyor. Milletimizin kaynaklarını milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız."

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Haydi hayirlisi
  Cevapla
 • Ekremmm 2 ay önce Şikayet Et
  Zonguldak gençleri iş sıkıntısi çekiyor ,demirçeliğimiz,madenlerimiz şimdide gazımız var ama dışardan gelwnlwr buralarda çalışırkwn bizler iş bulamıyoruz bizlere yardımcı olun lütfen
  Cevapla
 • Yavuz 2 ay önce Şikayet Et
  Ekrem çok haklı iş güç yok üstelik anlaşmalı taşeronların adamları geliyor bizim toprağımızda çıkan işi bizim elimizden alıyorlar
  Cevapla
 • Göktürk 2 ay önce Şikayet Et
  Anadolunun iş potansiyeli genel olarak düşük. Ekrem haklı. Tarlası bahçesi olan da çalışalım buradan geçinelim demiyor.
  Cevapla
 • Faruk 2 ay önce Şikayet Et
  al bir sacma atan daha...erenlerde is verdilerde niye gitmediniz???zonguldagin cevresinden köylerden gelipte calisiyorlar...zonguldak genclerinin coguda har vurup harman savuruyor...
  Cevapla
 • SİZİ BEKLİYOR 2 ay önce Şikayet Et
  Tuna, Nil, Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak, Seyhan_Ceyhan gibi akarsuların denize döküldüğü alanlar potansiyel doğalgaz yataklarıdır. Tuna, Nil, Sakarya'da bulundu. Diğer akarsu çıkışlarındaki gaz yatakarı sondaj yapmanızı bekliyor.
  Cevapla
 • ARAŞTIRIN 2 ay önce Şikayet Et
  Fırat ve Dicle nehirleri milyonlarca yıldan beri Doğu Anadolu ve Mezopotamya'dan milyarlarca ton organik maddeyi Basra Körfezi'ne taşıyor. Aynı şekilde Volga nehri Hazar’da Volga deltasına taşıyor, Nil nehri Afrika'daki organik maddeleri Akdeniz'de Nil deltasına taşıyor. Basra Körfezinde ve Nil, Tuna, Volga nehirlerinin çıkış ağızlarında zengin doğal gaz yatakları bulundu. ABD Mississippi Canyon nehir çıkış ağzı gaz yataklarıyla dolu. Amazon nehir ağzında Total ve BP gaz çıkarma yarışındalar. Kardeş Pakistan’da İndus ve Bangladeş’te Ganj nehirlerinin çıkış ağızlarında da zengin gaz yataklarının olduğunu buradan söyleyelim, belki gaza ihtiyaçları vardır.
  Cevapla
 • Çıkarın şimdi 2 ay önce Şikayet Et
  Büyük nehirlerin binlerce hatta milyonlarca yıl boyunca, milyonlarca ton organik maddeyi denize taşır. Organik maddelerin büyük bölümü nehir ağzına yakın bölgede deniz tabanına çöker. Deniz tabanında çürüyen organik maddeler suyun yüksek basıncı altında yüzeye çıkamaz ve deniz tabanının daha da derinliklerine doğru ilerleyerek uygun boşluklarda birikir. Size de oraya sondaj yapıp çıkarmak kalır. Bunu herkese öğretmenlerini bekleme, öğretmenler.
  Cevapla
 • Aks15 2 ay önce Şikayet Et
  Bir nehir yatağında petrol gaz olabilmesi için o nehrin milyonlarca yıllık olması gerekir. Tuna nehri gibi.
  Cevapla
 • petrolcü 2 ay önce Şikayet Et
  ne ala, bir nehrin denize kavuştuğu yerle, yerin 3 bin- 4500 mt. altından çıkan doğalgazın ne alakası var...
  Cevapla
 • Mesut 2 ay önce Şikayet Et
  Filyos dan arazi ve konut alırdim param olsaydı fırsat eşitliği olmamasi böyle birşey olsa gerek
  Cevapla
 • Toprak 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yapacaksın orada ev alıp yan yana dizilmiş boruları,dev vanaları devasa gaz tanklarını,tanker gemilerini v.s. yi mi seyredeceksin.Zenginliği dışarda değil,içinde arasan daha mutlu olursun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle