Son dakika! 2021 MTV ücretleri ve emlak vergisi oranları belli oldu

Son dakika haberi... 2021'de en düşük MTV 109 TL en yüksek MTV ise 50 bin 107 TL olarak belirlendi. Öte yandan 2021 yılında emlak vergisi yüzde 4.55 arttı ve cep telefonu aboneliğinde alınan maktu vergi de, 86 TL oldu.

GİRİŞ 29.12.2020 11:21 GÜNCELLEME 29.12.2020 12:11
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Milyonlarca araç sahibinin beklediği haber geldi. 2021 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları belli oldu. Açıklanan rakamlara göre  2021'de en düşük MTV 109 TL en yüksek MTV ise 50 bin 107 TL olarak belirlendi.

2021 EMLAK VERGİSİ ORANLARI

Öte yandan 2021 yılında emlak vergisi yüzde 4.55 artışla uygulanacak.

2021 Yılı motorlu taşılar vergisi (MTV) fiyatları

 

YILDA İKİ KEZ ÖDENİYOR

Emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksitle ödeniyor. İlk taksit ödemeleri mayıs ayında yapılırken, ikinci taksit ödemeleri ise kasım ayı sonunda gerçekleştiriliyor.

Eğer alıcı evi 2020 yılında aldıysa 2021 yılında vergi ödemek zorunda, 2021'de satışı gerçekleştirilen konutlar için ise bu durum satıcıya ait. 

KİMLER MUAF?

Emlak vergisinden muafiyet de söz konusu. İşte emlak vergisinden muaf olanlar;

Geliri olmadığını beyan eden kişiler,

Sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar,

Gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimler brüt 200 metrekareyi geçmemek şartıyla sahip oldukları evler için emlak vergisi ödemeden muaf oluyor. 

MTV NE ZAMAN , NASIL ÖDENİR?

MTV ödemeleri iki taksitte yapılır. İlk taksit Ocak ayında ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenir. MTV ödemeleri www.gib.gov.tr aracılığıya yapılır.

MTV HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Motorlu taşıtlar için iki kıstas ve matrah farkları bulunuyor. Aracın tescil tarihi 01.01.2018'den önceyse aracın yaşı ve motor hacmine göre MTV hesaplanıyor. 01.01.2018 tarihi ve sonrasında tescili yapılan araçlar için ise yaş, motor hacmi ve aracın matrahına göre hesaplama yapılıyor.

YORUMLAR 65
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  500 tl zam verdiler ocak ayı i ilk haftası da geri alirlar
  Cevapla
 • üsküplü 1 yıl önce Şikayet Et
  efe de sıkıntı var.
  Cevapla
 • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Orada 'de' eki ayrı yazılmaz. Sıkıntı sizde ben sıkıntı yapmıyorum asgari ücret alıyorum
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivas asgari ücret açıklandı ekmek 25 kuruş zam geldi... Asgari ücret belilernirken iş verenlere zam yapmayın denmeli yoksa iş veren için hiç bir şey değişmiyor cebine giren yine aynı para olan vatandaşa oluyor
  Cevapla
 • vatan 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  haci dogru soyluyorsun amenna amaa buadamlar da zam yapacakki iscisine zammi versin bu bir sirkulasyon bende isciyim yanlismi dusunuyorum
  Cevapla
 • asgari zamlar 1 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücrete yapılan zam geri alınmaya başlandı ilk adım MTV, sonra bandrol, sigorta, TÜVTÜRK, yedek parça bakım ücretleri derken başladığımız yerde saymaya devam....
  Cevapla
 • Harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Sat arabanı sat ac kakacaksin
  Cevapla
 • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen nasıl asgari ücretlisin ben anlamadım. Bunları ben vermiyorum
  Cevapla
 • asabi 1 yıl önce Şikayet Et
  askeri ücreti devler vermiyor patron veriyor devleti bağlamaz daha yüksek olsa daha çok devlet kazanır asgeri ücret arttığı zaman devletin kasasına giren para artıyor vergi ssk damga vergisi herşey artıyor devletin işine gelir
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Efe conta yakmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle