Üretici tüketici fiyatı arasında uçurum: Fiyatı yüzde 400 artıyor

Eskişehir’de serada 2 liraya satılan marul; halde 3, pazarda 3-5, marketlerde ise 7-8 lira arasında satılıyor.

Üretici tüketici fiyatı arasında uçurum: Fiyatı yüzde 400 artıyor
Üretici tüketici fiyatı arasında uçurum: Fiyatı yüzde 400 artıyor
GİRİŞ 29.12.2020 10:48 GÜNCELLEME 29.12.2020 11:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Eskişehir’de üreticiler sera ortamında 60 günde yetiştirdikleri yeşil marulun tanesini 2 liradan satıyor. Serada 2 liraya satılan marul Eskişehir halinde 3, pazarda 3-5, markette ise 7-8 liradan tüketicinin mutfağına giriyor.

 

 

"Üretici ve tüketici arasında marketler kanayan yaramızdır"

Konuyla ilgili konuşan Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, serada cüzi fiyata satılan marulun markette 5 liraya bile alınamayacağını söyledi. Başkan Buluşan, "Şu anda marulun sera fiyatı azlığından dolayı 2 lira civarlarında. Geçtiğimiz yıl üreticinin marulu tarlada kalmıştı. Bu durum plansızlığın eseri her zaman planlı üretim, planlı pazar diyoruz. Örneğin kırmızı marul şu anda talep görmüyor. Restoranların, lokantaların kapalı olmasından dolayı kırmızı marulun satışı olmuyor. Fiyat tamamen istikrara bağlı, varsa talep yoksa talep. Üretici ve tüketici arasında bizim her zaman kanayan yaramız marketlerdir. Seradaki marulu 5 liraya marketten alamazsın. Bu durum sütte de, ette de böyle. Maalesef bunu bir türlü dengeleyemedik. Üretici ile tüketici arasındaki fiyatı asla dengeleyemedik" diye konuştu.

 

 

Son olarak tarımda seracılığın çok önemli olduğunun altını çizen Buluşan, şunları söyledi; "Şu anda Eskişehir’de eksi 7 derecelerde seracılık yapılıyor. Bölgemizde geçtiğimiz yıl 270 dönüm sera desteği verildi. Bu yıl bu destek çıkmayacak. Bunun sebebi de üreticinin tarla sahibi olmamasından kaynaklanıyor. Üretimi hızlandırmamız gerekiyor, üretimi eksiltmemeliyiz. Hele ki bu hastalık döneminde araca binmesen olur, cep telefonu kullanmasan olur ama bu ürünleri yemeden olmuyor. Tarım, üretmeden olmuyor. Buna çok dikkat etmemiz lazım."

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
marul üretimi
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Feriyos 2 ay önce Şikayet Et
    Marketleri kaldirmak.lazim devlet marketi açılmalı avrupada ki gibi kari yuzde 10 u geçmemeli..bu kadar basit
    Cevapla