Dışa bağımlılığı bitirecek! İşte Türkiye'nin en yeni mühimmatı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için '324 milimetre Torpido Geliştirilmesi (ORKA) Projesi' başlatıldı. ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilecek ORKA ile bu alandaki dışa bağımlılık sona erecek.

GİRİŞ 27.12.2020 17:15 GÜNCELLEME 27.12.2020 17:15
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

SSB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ROKETSAN'ın ana yükleniciliğinde geliştirilecek "ORKA" ile bu alandaki dışa bağımlılık sona erecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için başlatılan projenin imza töreni, SSB'de gerçekleştirildi. Törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, SSB, ROKETSAN ve ASELSAN'dan temsilciler katıldı.

 

 

Projeyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ve envanterine alınabilecek su üstü platformlar ile deniz hava araçlarından denizaltılara karşı kullanılacak ORKA torpido silah sistemi, yerli ve milli olarak geliştirilecek.

HASSAS GÜDÜM, NAVİGASYON, GELİŞMİŞ ARAMA...

 

 

Hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama ve hücum kabiliyetlerine sahip olacak ORKA, aldatma ve karıştırmaya karşı direnciyle hedef üstünde yüksek etkinlik sağlayacak. ROKETSAN'ın gelecek yıl teslim edilmesi hedeflenen AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi'nde edindiği tecrübe de ORKA Projesi'ne aktarılacak. ORKA Projesi'nde, ana yüklenici ROKETSAN'ın yanı sıra ASELSAN da ana alt yüklenici olarak yer alacak. ORKA, Mavi Vatan'ın korunmasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne milli bir unsur olarak güç katacak.

"ORKA, BİZİ BU ALANDA DIŞARI BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'savunma sanayisinde iki misli daha hızlı çalışacağız' sözünü esas alarak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Artık durma zamanı değil, geçen her gün değerli. Güvenlik güçlerimizin bir ihtiyacı olduğunda onu dışarıdan almak yerine, kendimizin temin etmesi gerekiyor. Onun için her projede olduğu gibi bunda da projeyi yürütecek firmalarımız süreyi hızlandıracaklardır. ORKA, bizi bu alanda dışarı bağımlı olmaktan da kurtaracaktır." ifadelerini kullandı.

Demir, projede çalışacak bütün ekibe başarılar diledi ve gayretlerinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

ETİKETLER
TSK
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Sarı 5 ay önce Şikayet Et
  Allah ümmeti Muhammed'in yardımcısı olsun inşallah.
  Cevapla
 • Khan 5 ay önce Şikayet Et
  Savaşa hazırlanıyoruz.... İyide kimle savaşacağız...bu memleket hep içten yıkılmıştır
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  İç ve dış kim düşman ise!
  Cevapla
 • Ihtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  Laiklik öldü
  Cevapla
 • Tembel 5 ay önce Şikayet Et
  Ölmedi kıtalar dolaşıyor.
  Cevapla
 • xyz 5 ay önce Şikayet Et
  işte gerçek vatanseverlik budur. vatanseverlik Boş laf ve kuru iddia ile olmaz. üretim ile teknoloji ile işini iyi yaparak olur. saygılar...
  Cevapla
 • Saka 5 ay önce Şikayet Et
  Aslında gizli kalsa daha iyi olur savaşta karşı tarafa beklemediği şoku yaşatırız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle