Tüketiciyi yanıltana ceza yağacak

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da öngörülen idari para cezaları, 2021’de uygulanmak üzere yüzde 9.11’lik yeniden değerleme oranında yükseltildi.

Tüketiciyi yanıltana ceza yağacak
Tüketiciyi yanıltana ceza yağacak
GİRİŞ 27.12.2020 09:04 GÜNCELLEME 27.12.2020 09:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gıdadan kredi kartına, konut satışından aldatıcı reklamlara kadar birçok alanda yapılan düzenlemeyle tüketicilerin korunması amaçlanıyor.

 

 

İŞTE O CEZALAR

TÜM BİLGİLER ETİKETTE OLACAK

 

 

Perakende olarak tüketicilere yönelik satışa arz edilen malların üzerine veya raflarının bulunduğu yerlere tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatını, birim fiyatını ve bunların uygulanmaya başladığı tarihi gibi bilgilerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması gerekiyor. Söz konusu yasal yükümlülüklerin ihlali halinde, her bir işlem başına 452 lira idari para cezası uygulanacak.

GARANTİ BELGESİ

Garanti belgesinin ve Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun, hiç veya mevzuata uygun şekilde düzenlenmemesi halinde üretici ve ithalatçıya; söz konusu belgelerin tüketiciye hiç veya mevzuata uygun şekilde teslim edilmemesi halinde satıcıya 452 lira idari para cezası verilecek.

ALDATICI REKLAMLAR

Aldatıcı ticari reklamlar için idari para cezaları, yerel düzeyde yayın yapan televizyon kanalı aracılığı ile yapılmışsa 22 bin 861, ülke düzeyinde yayın yapan televizyon kanalı aracılığıyla gerçekleşmişse 457 bin 308 liraya yükseltildi. Söz konusu ihlal, ülke düzeyinde süreli yayın aracılığıyla yapılmışsa 228 bin 654, ülke düzeyinde yayın yapan radyo ve internet aracılığıyla gerçekleşmişse 114 bin 326 lira idari para cezası uygulanacak.

ÇOCUKLARA ÖZEL ÖNLEM

Gıda ürünü olmamalarına rağmen, tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından, gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan ürünlerin üretilmesi, pazarlanması, ithalatı ve ihracatına yönelik yasağa uymayanlar hakkında her bir işlem başına, 11 bin 429 lira idari para cezası verilecek.

AİDATSIZ KREDİ KARTI

Tüketicilere aidat ödemesi bulunmayan kredi kartı sunulmaması halinde ilgili kuruluşlara uygulanacak idari para cezası miktarı 11 milyon 432 bin 783 liraya yükseltildi.

KONUT TAMAMLAMA SİGORTASI

Otuz adet ve üzeri konut ve inşaat projelerinde, bina tamamlama sigortası veya teminat sağlamayan ön ödemeli konut satış sözleşmesiyle konut veya devre tatil konutu satışı yapan satıcılara da 1 milyon 143 bin 274 lira idari para cezası uygulanacak.

SÖZLEŞME KURALLARI

Kanunda yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen sözleşmeler ile bilgilendirmelerin 12 punto büyüklüğünde düzenlenmemesi, düzenlenen sözleşmelerin bir örneğinin tüketicilere verilmemesi, taksitle satış sözleşmelerinde tüketiciler tarafından erken ödeme yapılması durumunda gerekli faiz ve komisyon indirimlerinin uygulanmaması, gibi sebeplerle her bir işlem başına 452 lira idari para cezası uygulanacak.

KREDİ VE KONUT FİNANSMANI

Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde kanunun cayma hakkı, faiz oranı, erken ödeme, temerrüt, sigorta yaptırılması hükümlerini ihlal eden ve belirli süreli kredi sözleşmelerine ilişkin açılan hesaplardan ücret ve masraf talep eden kredi veren kuruluşlara her bir işlem başına 2 bin 282 lira idari para cezası uygulanacak. Bununla beraber, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ile devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmelerine ilişkin hükümlere aykırı her bir işlem başına 2 bin 282 lira idari para cezası uygulanacak. Ön ödemeli konut satış sözleşmesiyle satılmış olup 36 ay içinde teslim edilmeyen konut başına ceza miktarı ise 45 bin 728 lira olarak belirlendi.

RUHSATSIZ SATIŞ

Yapı ruhsatı almadan ön ödemeli olarak tüketicilerle konut ve devre tatil satım sözleşmeleri imzalayıp kuran satıcılara, tüketicilerle iş yeri dışında kurulan sözleşme yapabilmek için Ticaret Bakanlığından yetki belgesi almayan satıcılara, aynı şekilde Ticaret Bakanlığı’ndan alınması gereken satış sonrası hizmet yeterlilik belgesini almayan üretici ve ithalatçılara 228 bin 653 lira idari para cezası verilecek.

YORUMLAR 3
 • caner can 2 yıl önce Şikayet Et
  Mesela Zeytin yağı şişeleri yeşil renkli olduğu için zannediyoruz güzeldir bir kullanıyoruz su gibi.
  Cevapla
 • Halıl 2 yıl önce Şikayet Et
  Mutehhıtlerın yaptığı Konutların yüzde 80 bitırmeden satış yapamasın..eve dolapları,tezgahları pencerelerı vede dogal gazı bağlatmadan.Ortak alanları tamamlamadan Tapuda Satışı ve devri yasaklansın..Ev yüzde 80-90 bıtmeden satış yapılmasın..Böylece Temelden konut satışının önüne geçilmiş olur..Kişi magdur olmaz..Devlet kanun çıkarsın..tedbir alsın.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Gıda üzerindeki üretim tüketim menşei vs.çok küçük okunmuyorrrrrrrrrrrrrr
  Cevapla