Son dakika haberi: Sigarada ÖTV düştü, maktu vergi arttı

Son dakika haberi: Sigara ve bazı tütün ürünlerine uygulanan ÖTV oranları düşürülürken maktu vergiler artırıldı. Resmi Gazete'deki karara göre sigaradaki yüzde 67'lik ÖTV yüzde 63'e düşürüldü. Maktu vergi ve asgari maktu vergiler ise yükseltildi. Tütün yerine geçen maddelerden yapılan sigarillo ve purolarda daha önce 67 ila 80 arasında değişen ÖTV oranları da yüzde 63'e çekildi.

Son dakika haberi: Sigarada ÖTV düştü, maktu vergi arttı
Son dakika haberi: Sigarada ÖTV düştü, maktu vergi arttı
GİRİŞ 25.12.2020 08:18 GÜNCELLEME 25.12.2020 09:04
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sigaradan alınan ÖTV ve maktu vergi tutarları değiştirildi. Daha önce yüzde 67 ile yüzde 80 arasında değişen ÖTV oranlaerı yüzde 63'e düşürülürken maktu vergi ve asgari maktu vergi tutarları ise zamlandı.

 

3328 sayılı Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci Maddesinin (3) Numaralı Fıkrası Hükmünün Bu Mallarda 2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi İçin Uygulanmaması Hakkında Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

SİGARADA ÖTV  VE MAKTU VERGİ ORANI DEĞİŞTİ

Buna göre, sigaradaki ÖTV yüzde 63 olurken, maktu vergi 0.4851 TL ve asgari maktu vergi ise 0.4883 TL olarak açıklandı.

 

Sigarada daha önce asgari maktu vergi 0,4569 TL, maktu vergi ise 0.4539 TL'ydi.

Sigara ve puro vb. ürünlerdeki daha önce yüzde 67 ila 80 arasında değişen ÖTV oranı ve maktu vergiler de sigara ile aynı olacak.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 42
 • Bir KAYSERİ'Lİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigara İZMARİTLERİ'ne de çöp adet başı 50 kuruş izmarit depozito vergisi gelsin İZMARİTLERİ GETİREN 20*0,50 TL 10 LİRA PARASINI ALSIN ,ÇEVREYİ KİRLETENLER DE paket başı 10 lira ödesin
  Cevapla
 • Murat akalp 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam gibi sigara icsek olmazmi ham tutune zorluyorlar icsen olmaz icmesende olmaz tikama yapiyor cigerlerimiz maf oluyor zengin lere birsey olmaz da gecim kaygisini cekenler ne yapsin icmesinler 100 de 200 olsun diyenler kardesim iciyoruz iste ne yapak baskalarin ekmegine tereyag suruluyor ham tutune zorlayaninda oksur allahim oksur
  Cevapla
 • reis 1 yıl önce Şikayet Et
  içe mkardeşim içem.. sen bunu içmeyesin para duman olmasın diye devlet vergi koyuyor. sen yat kalk dua et. böyle merhametli bir devlet var. o devletin başına ben geçsem direkt tütün sigara üretimini , satışını yasaklardım. sen dua et yasak değil.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigara ve alkole sgk için ekstra vergi konmalı bence. Sigaraya bağlı birçok hastalıklar oluşuyor ve buda sgk ya ekstra yük oluyo. Onların keyfi yüzünden sgk nın açığı bizim cebimizden çıkıyo.
  Cevapla
 • Vatan42 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler sana sigaradan alınan vergi SSK ya maaştan kesinti bızden daha vazla kesiliyor demekki senin faydan yok ülkeye..
  Cevapla
 • GLİKOZ'A ÖTV gerek 1 yıl önce Şikayet Et
  GLİKOZ'A ÖTV konulsun ,milletimi kanser ve şeker hastası etti ,yeter artık %200 ÖTV konulsun kapansın kanser fabrikaları
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Tütün sarıp yine içiliyor boşuna yapılıyor zamlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle