Üreticiler uyardı! Markette 90 kuruştan pahalı satılıyorsa almayın

Yumurta fiyatlarında son dönemde yaşanan fiyat yükselişinin ardından Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, vatandaşı pahalı yumurta almaması konusunda uyardı. Afyon, "63-72 gr aralığındaki yumurtanın, üreticiden çıkış fiyatı 60 kuruş. Bu ürün marketlerde en fazla 90 kuruşa kadar satılmalı. Bunun üstündeki fiyatlara vatandaş dikkat etmeli" dedi.

Üreticiler uyardı! Markette 90 kuruştan pahalı satılıyorsa almayın
Üreticiler uyardı! Markette 90 kuruştan pahalı satılıyorsa almayın
GİRİŞ 22.12.2020 09:32 GÜNCELLEME 22.12.2020 09:32
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Son dönemlerde yumurta fiyatlarından yaşanan yükseliş sonrasında, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon’a fiyat artışlarının nedenlerini ve sektörde yaşananları sorduk. Yumurtayı 17 aydır zararına sattıklarını dile getiren Başkan Afyon, “Yumurtaya yüzde 100 zam yaptılar, demek doğru değil. Ben geçen sene yüzde 50 zarar ediyordum, maliyetimin altında fiyatla toptancıya, markete veriyordum. Hatta geçen yıl 30’lu paketler 5 liraya bile satıldı. Buralardan bakınca yumurta fiyatlarına yüzde 200-300 zam geldi de denilebilir ama gerçek olan şu ki zor durumda olan sektörün son refleksidir. Maliyetlerimiz yakın zamanda yüzde 30 yükselirken, bizden satış fiyatı sadece yüzde 10 arttı. Bunu yapmasak sektör batacaktı” dedi.

"UCUZ OLSUN İSTERİZ"

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberinde görüşlerine yer verilen Afyon, yumurtanın ucuz olmasını kendilerinin de istediğini vurguladı. Bunun gerekçesini “Çünkü sektör çok kârlı olduğunda başka yatırımcılar cazip deyip, girer. Pazar büyümediği halde yatırımcı artarsa fiyatlar maliyetin altına iner, 5 yıl toparlanamayız” sözleriyle açıkladı.

MARKETTE FAHİŞ KAR 

Marketlerin yumurtayı 15-25 kuruşa alırken yüzde 25-30 kuruş kâr koyarak sattığına dikkat çeken Afyon, “Bu oran haklı görülebilir ama 60 kuruşluk yumurtaya yüzde 30 kar koyduğunda bu fahiştir” dedi. Son dönemde bazı satış noktalarında yüzde 40-50 kâr marjı koyularak yumurtanın satıldığını ifade eden Afyon, ‘L’ boy yumurtanın fiyatının 90 kuruşun üzerindeyse vatandaşın almaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Afyon, “Ama müşterinin talebi doğrultusunda özel nitelikli yumurtaların fiyatı farklı olabilir. Örneğin ağırlığı 72 gramın üzerindekiler XL yumurtadır yani büyüklüğü farklıdır. Ya da yetiştirme metodu farklıdır, gezen tavuk, köy tavuğu yumurtası gibi” dedi.

SAMANA BULAYIP SATIYORLAR 

Tüketicinin fırsatçılara karşı dikkatli olmasını isteyen İbrahim Afyon, “Kafes tavuğu yumurtasını, gübreye samana bulayıp, sepet içine koyup ‘gezen tavuk, organik yumurta’ adı altında yüksek fiyatla satıyorlar ki bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerden yumurta almayın, uyanık olun” dedi.

ÜRETİCİNİN MALİYETLERİ YÜKSELDİ

14 Eylül'de maliyeti 40-42 kuruş olan yumurtanın üreticiden 37-39 kuruşa yani zararına çıkarken; pazarlarda 45, marketlerde 66 kuruşa satıldığını söyleyen İbrahim Afyon, bu süreçte yemin tonunun ise 2 bin 100 lira olduğunu vurguladı. 1 Ekim’de üretici maliyetinin 41-43 kuruşa yükselirken, üreticiden çıkışın da 40-42 kuruş; pazarlarda 50 kuruş; büyük marketlerde 66 kuruş ve yemin tonunun 2 bin 170 lira olduğunu anlatan Afyon sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Kasım’da maliyetimiz 54 kuruşa; üreticiden çıkış 56-58 kuruşa; pazarlarda 70, büyük marketlerde 83 kuruşa satılmaya başladı. Yem fiyatı da 2 bin 678 lira oldu. 1 Aralık’ta maliyetimiz 56 kuruş, bizden çıkış 60 kuruş olurken; toptancı bazında 62-64 kuruş; pazarlar 70 kuruş; marketler 85 kuruş ve yem fiyatı 2 bin 756 liraya yükseldi. Dün itibariyle ise maliyeti 56 kuruş, üreticiden çıkış 60 kuruş; toptancı 64 kuruş; pazarlar 75 kuruş; büyük marketlerde 99 kuruş oldu. Yem maliyeti de 2 bin 780 liraya çıktı."

 

 

YORUMLAR 52
 • Akra 2 yıl önce Şikayet Et
  inanın emekliyim zam gelmesin istiyorum dağa zam gelmeden iki ay önceden marketler ve diğerleri zamları yağmur gibi yağdırıyorlar el insaf ya bide zam geldikten sonrada zamları yapıyorlar geçen mart ayında başladılar devam ediyor haram zıkkım olsun
  Cevapla
 • velhasıl 2 yıl önce Şikayet Et
  Yumurta fiyatları Tavuktan daha pahalı olmuş oldu bu ülke de malesef bunu da gördük. Yakında bu sahtekar satıcılar şunu da yapar. Yumurta kolisinin üzerinde %20 proteinli %50 Proteinli %70 Proteinli gibi veya Yumurtanın üzerine Kendinden Baharatlı Tuzlu Az Tuzlu Kendinden Sucuklu gibi Yazılar yazıp Satış yaparlar demedi demeyin. Bu tür sahtekar toptancılar Ninesini boyar Babasına Satar. Bizim Tüccarımız Satıcımız Hiçbir zaman Dürüst olmadı Hala da olacak gibi değiller. Daha fazla kazanma daha fazla Hırs peşindeler. Olan garibana oluyor.
  Cevapla
 • beratoktay 2 yıl önce Şikayet Et
  Yumurta üreticisi başkanı kendi aklınca milletin tepkisini marketlere yönlendiriyor. Bizim memlekette üretip İran a Irak a ve diğer komşu ülkelere 30 _40 kuruştan satıp bu vatanın vatandaşına imalat fiyatı 60 kurus diye dayatıyorsunuz. Acaba yetkili bakanlarımız niçin bu oyunları görmez. Her yıl birkaç üründe bu oyunu oynuyorlar. Önceki yıl soğan patates, domates ti bu yıl da özellikle yumurta ve sıvı yağ. Sayın bakan önce kendi ülkenin vatandaşının ihtiyacı olan ürünlere ihracat izni verilmemeli ve hatta ithalatta vergileri sıfırlanma
  Cevapla
 • gfhjgfndfg 2 yıl önce Şikayet Et
  tespit edip caydırıcı ceza kesin bakalım yaparlar mı. vatandaşa bırakıyorsunuz herşeyi siz ne yapıyorsunuz peki. kendiniz bile markete giderseniz farkedersiniz. aman kimse işini yapmıyor başkasına havale etmekle uğraşıyor.
  Cevapla
 • Muammer 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle doğru söylemişsin kardeşim, marketler kafasını göre her hafta zam yapıyor, kimse özellikle yetkililer siz ne yapıyorsunuz bile demiyorlar.Olan üretici ve özellikle tüketiciye oluyor
  Cevapla
 • türk 2 yıl önce Şikayet Et
  üretici kardan zarar etmemek adına asgari ücrete zam gelmeden her şeyi tekrardan zamladılar allah onları bildiği gibi yapsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle