Esnafa destek başvurusu nasıl yapılır? 1.000 TL yardımı kimler alabilir, şartlar nedir?

Koronavirüs sürecinde maddi sıkıntı çeken esnaf için 1.000 liralık esnaf destek paketi devreye sokuldu. Esnaf yardım ücreti için başvuru detayları belli oldu. Peki esnaf destek paketi başvurusu nasıl yapılır?

Esnafa destek başvurusu nasıl yapılır? 1.000 TL yardımı kimler alabilir, şartlar nedir?
Esnafa destek başvurusu nasıl yapılır? 1.000 TL yardımı kimler alabilir, şartlar nedir?
GİRİŞ 20.12.2020 19:33 GÜNCELLEME 20.12.2020 19:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan 1.000 TL esnaf destek paketinin detayları belli oldu.  Aylardır etkisi süren koronavirüs yüzünden maddi sıkıntılar çeken esnafa bir nebze de olsa yardımı olacak olan esnaf destek paketi kapsamında 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca işyeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750 TL, küçük şehirlerdeki esnafa 500 TL kira yardımı da yapılacak. Ödeme için başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Destek paketi lokantacıdan pazarcıya, pastaneden pazarcıya, taksiciden berber ve kuaförlere, dolmuşçudan oto tamircisine kadar çoğu meslek grubuna verilecek. Peki esnaf destek başvurusu nasıl yapılır?

 

ESNAF DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Esnafa yapılacak olan kira yardımı ve 1000 TL’lik hibe destek başvurusu, yine e-Devlet üzerinden yapılacak. Pandemi Sosyal Yardım başvurusunda uygulanan TC Kimlik numarasının son hanesine göre başvuru günlerinin açılması, yeniden uygulanabilir. 

 

Hizmetin e-Devlet üzerinde açıldıktan sonra, başvuru yapacak kişilerden kimlik bilgileriyle birlikte bir form doldurmaları talep edilecek. Yapılan başvurular değerlendirmeye alındıktan sonra, belirlenen şartları yerine getiren işletmelere büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde ise 500 TL kira yardımında bulunulacak. Esnaf, 1000 TL'lik hibe desteği için yine aynı prosedürü izleyecek. 

ESNAF DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladıklarını bildirerek, "Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız. Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz." diye konuştu.
Esnafa kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirlediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz. Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz. Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteliyoruz. Bu ertelemenin turizm sektörüne katkısı 925 milyon liradır. Belediyelere de mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağladık."

ESNAF DESTEK PAKETİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf desteğinden kimlerin yararlanacakların açıkladı. İşte o açıklama; 

"Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz."

BASİT USULE TABİ OLMANIN GENEL ŞARTLARI 

1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde, iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.),
 
2. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı;
 
• büyükşehir belediye sınırları içinde 2019 takvim yılı için 9.000 TL’yi aşmamak (2020 takvim yılı için 11.000 TL*)
 
• diğer yerlerde 2019 takvim yılı için 6.000 TL’yi aşmamak (2020 takvim yılı için 7.000 TL*)
 
3. Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak.

ÖZEL ŞARTLAR İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR 3
 • akif 10 ay önce Şikayet Et
  mesela adam basit usul ama 500 lira ödüyor kirayı.bu kişidemi 750 tl alacak.bilen cevap yazarsa sevinirim.yani fix mi olacak 750 tl
  Cevapla
 • NESLİ 10 ay önce Şikayet Et
  kira tutarı kadar yardım alacaktır.
  Cevapla
 • Mustafa gll 10 ay önce Şikayet Et
  maşAllah, zam talebinde bulunanlar bunlari görün, devlet parayı yine halka harcıyor, heykelcilere değil
  Cevapla