Türkiye'de bir ilk! Müdürlere fazla mesai ücreti ödenmeyecek

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir karar açıklandı. İşte müdür ya da üst seviyede yönetici olarak çalışanlar için çok kritik 'mesai' kararı...

Türkiye'de bir ilk! Müdürlere fazla mesai ücreti ödenmeyecek
Türkiye'de bir ilk! Müdürlere fazla mesai ücreti ödenmeyecek
GİRİŞ 17.12.2020 14:26 GÜNCELLEME 17.12.2020 14:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsâl bir karara imza atan Yargıtay, müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlar için flaş bir karara imza atıldı. İşte son dakika haberinin detayları...

 

 

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsâl bir karara imza atan Yargıtay, müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlana fazla mesai ücreti ödenmeyeceğine hükmetti.

Kararın gerekçesini de açıklayan yüksek mahkeme, yöneticilerin çalışma gün ve saatlerini kendileri belirlediği için fazla çalışma ücretine hak etmediğine dikkat çekti.

 

 

Bundan böyle sadece işyerinde sorumlu müdüre talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde üst seviyede yöneticilere fazla mesai ücreti ödenebilecek.

Özel bir şirkette pazarlama müdürü olarak çalışan genç, hiçbir tazminat ve işçilik alacağı ödenmeden kapı önüne konuldu. İş Mahkemesi’nde dava açan pazarlama müdürü, maaş ve prim sistemi ile çalıştığını, kıdem ve ihbar tazminatı ile diğer işçilik alacaklarının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı şirket avukatı ise haksız davanın reddine karar verilmesini savundu. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf avukatı da temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Müdüre fazla mesai ücreti yok 
Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan 9. Hukuk Dairesi, özel sektörde müdür ve yönetici olarak çalışan kimselerin fazla mesai ücreti alamayacağına hükmetti .Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi bu iddiasını ispatla yükümlü olduğunun vurgulandığı kararda; “İşyerinde üst düzey yönetici konumda çalışan işçi, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda, ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz.

Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceğinden, yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğar.

O halde üst düzey yönetici bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğinin de araştırılması gerekir. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmelidir.

Davacı vekili, dava dilekçesinde, davacının satış pazarlama müdürü olduğunu iddia etmiş dosya kapsamında dinlenilen taraf tanıkları da, davacının proje ve satış müdürü olarak çalıştığını beyan etmişlerdir.

Somut uyuşmazlıkta, davacıyla aynı yerde görev yapan ve davacıya talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunup bulunmadığı, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirleyip belirmediği hususlarının araştırılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile karar verilmesi hatalıdır.

Ayrıca yapılacak araştırma sonrasında davacının üst düzey yönetici olmadığı belirlenirse fazla mesai ücret alacağı hesaplanırken tanıkların çalıştıkları dönemle sınırlı olarak tanıklıkları geçerli kabul edilerek hesaplama yapılmalıdır.

Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir” ifadeleri yer aldı.

YORUMLAR 24
 • TÜRKİYELİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Resmi dairelerdede geçerli olsun...
  Cevapla
 • KürdTürk kardeştr 1 yıl önce Şikayet Et
  Hak söyledin Anadolulu kardeşim, gerekli hemde çok gerekli
  Cevapla
 • Serkan Bektaşoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalışan kazanır arkadaş, karşılığı para olmak zorunda değil, mutlaka karşılığını alır çünkü hiç bir emek boşa gitmez!
  Cevapla
 • Ali sever 1 yıl önce Şikayet Et
  emekli olup çalışan yüksek maaş alanları da çalıştırma salar iş sizlik 100 de 50 azalır
  Cevapla
 • sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  kamudaki mudurlerine de verme hak etmiyorlar
  Cevapla
 • saydemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu dava konusu olayda müdür maktu aylık ücretli çalışan değil ücretini ay da bir alan işcidir ispat ederse fazla çalışma ücretini kesinlikle alır Not. Bu karar hatalı da değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle