Erdoğan düğmeye bastı, 194 puan birden düştü! Güven artıyor

Ekonomide "yeni dönem" ile birlikte atılan adımlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı reform süreciyle ülke risk primi göstergesi CDS'lerde de önemli iyileşmeler yaşanıyor.

Erdoğan düğmeye bastı, 194 puan birden düştü! Güven artıyor
Erdoğan düğmeye bastı, 194 puan birden düştü! Güven artıyor
GİRİŞ 16.12.2020 12:56 GÜNCELLEME 16.12.2020 12:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye ekonomisinde "yeni dönem" çerçevesinde adımlar atılmaya devam ederken, ülke risk primi göstergesi CDS'lerdeki (Credit Default Swaps) düşüş, Türk varlıklarına olan güveni artırıyor.

 

Ekonomi yönetimindeki değişim ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı reform süreciyle paralel olarak son dönemde ülke risk primi göstergesi CDS tarafında da önemli bir iyileşme yaşanıyor.

Ekim ayını 548 baz puandan kapayan Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi, bu tarihten itibaren düşüş eğilimine girerken, bugün 354 baz puan seviyesinde seyrediyor. Türk lirası varlıklara ilginin devamı açısından önem taşıyan CDS göstergesindeki düşüşün, 30 Ekim'den bu yana 194 baz puanı bulduğu dikkati çekiyor.

"TÜRK BANKALARININ DAHA UYGUN KOŞULLARDA DIŞ FİNANSMANA ERİŞMESİNE İZİN VERECEK"

Merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Gelişen Piyasalar Avrupa Araştırma Birimi Başkanı Uğraş Ülkü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yakın zamanda para politikasında sadeleştirme ve Ortodoks politikalara dönülmesi, yatırımcıların Türk varlıklarına karşı güveninin iyileşmesine yardımcı oldu. Sonuç olarak, Türkiye'nin risk primi ekim sonundan beri önemli ölçüde düştü." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki aylarda sıkı ve Ortodoks para politika duruşunun sürdürülmesinin, Türkiye'nin piyasa güvenini daha güçlü bir şekilde yeniden tesis etmesine yardımcı olacağını vurgulayan Ülkü, yeni Ortodoks politika çerçevesinin Türkiye'nin dengesizliklerini azaltması ve nihayetinde piyasa güvenini yeniden tesis etme başarısına bağlı olarak Türkiye'nin risk priminin daha da düşebileceğini söyledi.

Ülkü, bu durumun öncelikli olarak Türk bankalarının orta vadede sağlam ve daha az volatil bir büyümeyi finanse etmek için daha uygun koşullarda dış finansmana erişmesine izin vereceğini kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
    Son birşeyi de ben ekleyeyim milli insan, toplama değil
    Cevapla
  • keke 2 ay önce Şikayet Et
    KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK ARTIK.!!! Ok yaydan çıkmıştır. Geri dönüş yok artık. Ya var olacağız ya yok. Tek yol, tek çare; Milli Ekonomi, Milli Endüstri, Milli Teknoloji, Milli Enerji, Milli Siyaset, Milli Düşünce, Milli Ordu, Milli Silah, Milli Sanayi, Milli Hukuk, Milli Eğitim, Milli Diyanet, Milli Medya, Milli Duruş, Milli Güç, Ve tek kurtuluş MİLLİ İRADE... YARINLAR DÜNLERİ UNUTTURACAK. SABRET. İnşeallah
    Cevapla