50 KPSS puanı ile TCMB personel alımı yapacak! Ortaöğretim mezunu 3 bin TL maaş ile alım ilanı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) KPSS 50 puan ile personel alımı yapacak. En az orda Ortaöğretim şartı aranan adaylar, bu şartların yanı sıra ilanda yer alan diğer şartları eksiz bir şekilde sağlaması gerekiyor. İşte Merkez Bankası teknisyen alımı başvuru tarihi ve sınav tarihleri...

50 KPSS puanı ile TCMB personel alımı yapacak! Ortaöğretim mezunu 3 bin TL maaş ile alım ilanı
50 KPSS puanı ile TCMB personel alımı yapacak! Ortaöğretim mezunu 3 bin TL maaş ile alım ilanı
GİRİŞ 10.12.2020 09:32 GÜNCELLEME 10.12.2020 09:33

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) KPSS 50 puan ile 40 adet teknisyen alımı yapacak. En az orda Ortaöğretim şartı aranan adaylar Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Matbaa Teknolojisi ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümlerinden mezun olmak ve sonrasında iki yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlar Basım ve Yayım Teknolojileri, Elektronik Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Makine, Mekatronik, Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümlerinde mezun şartı aranıyor. Peki TCMB teknisyen alımı başvuru şartları neler? Başvurular ne zaman sona eriyor. İşte merak edilen detaylar...

 

 

BAŞVURULAR NASIL VE NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Başvurular, 27.11.2020 tarihinden 14.12.2020 tarihi saat 17.30’a kadar Bankamız internet sitesi insan kaynakları sayfasından (insankaynaklari.tcmb.gov.tr), aşağıdaki belgeleri yüklemek suretiyle elektronik yolla yapılacak. 

Başvuru esnasında yüklenecek belgeler;

 

 

 1. Fotoğraf

 2. Ortaöğretim mezuniyet belgesi

 3. Ön lisans mezuniyet belgesi

 4. Sınav Sonuç Belgesi (KPSS Ön Lisans)

 5. Askerlik belgesi (Erkek adaylar için)

Adaylara yapılacak bilgilendirme ve çağrılar, adayların başvuru sırasında bildirdikleri e-posta adreslerine veya Bankamız internet sitesi insan kaynakları sayfasında (insankaynaklari.tcmb.gov.tr) duyuru yoluyla yapılacak ve kâğıt ortamında herhangi bir yazışma yapılmayacak.

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

 1. 01.01.1989 ve daha sonra doğmuş olmak.

 2. Askerliğini tamamlamış veya askerlikten muaf olmak. (Erkek adaylar için)

 3. Teknisyenlik görevini sürekli olarak yapabilecek beden ve ruh sağlığına sahip olmak. (Başarılı olan adaylardan teknisyen olarak çalışmalarına engel bir rahatsızlıklarının bulunmadığını belirtir Sağlık Kurulu Raporu istenecektir.)

 4. Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

 5. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.

 6. 2018 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS Ön Lisans) veya 2020 yılında yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS Ön Lisans) en az 50 KPSSP93 puanı almış olmak.

TCMB TEKNİSYEN ALIMI SINAV VE MÜLAKAT TARİHLERİ

Kişilik ve Yetkinlik Testleri (17-19 Aralık 2020)

Uygulama Sınavı öncesinde, adaylara elektronik posta ile gönderilecek kişilik ve yetkinlik testleri uygulanacak

Uygulama Sınavı (21-29 Aralık 2020)

Başvuru koşullarını taşıyan adaylar yukarıdaki tabloda yer alan gruplardan mezun oldukları bölüme göre bir grup seçerek başvuru yapacak. 

KPSS puanına göre yapılacak sıralama sonucunda seçtikleri gruba göre tabloda belirtilen sayılarda aday uygulama sınavına çağrılacak.

Uygulama sınavı Ankara’da yapılacak olup adayların meslekleri ile ilgili temel bilgiler ölçülecektir. 

Komisyon Mülakatı (4-13 Ocak 2021)

Komisyon mülakatında adaylar güncel sosyo-ekonomik konular ile mesleğin gerektirdiği konulara hâkimiyet yönünden değerlendirilecek, değerlendirme her bir komisyon üyesi tarafından 100 tam puan üzerinden yapılacak ve verilen puanların ortalaması alınarak adayın mülakat puanı bulunacak. 

Mülakat puanı 70 puan ve üzerinde olan her aday için 100 tam puan üzerinden verilen uygulama sınavı puanı ile mülakat puanının ortalaması alınarak aday başarı puanı bulunacaktır. Aday başarı puanı sıralamasına göre belirlenen sayıdaki aday başarılı olmuş sayılacak.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI TEKNİSYEN ALIMI RESMİ İLAN