Yerli helikopterler yerli motorla havalanacak

Yerli Gökbey helikopterlerinde kullanılması planlanan İlk Milli Helikopter Motoru TEI-TS1400’ün teslimatı yapıldı. Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olan TEI-TS1400 ile Türkiye, gaz türbinli motor teknolojisinde sahip 7 ülkeden biri konumuna geldi. TEI-TS1400 ile yıllık 60 milyon dolarlık ileri teknoloji ithalatının da önüne geçilecek.

Yerli helikopterler yerli motorla havalanacak
Yerli helikopterler yerli motorla havalanacak
GİRİŞ 05.12.2020 17:45 GÜNCELLEME 05.12.2020 17:45

İlk Milli Helikopter Motorumuz TEİ-TS1400’ün teslimatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı törenle yapıldı.

“Motoru yerli mi?” sorusunu tarihe karıştıracak olan TEİ-TS1400’ün, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli Gökbey Genel Maksat Helikopteri’nde ve daha pek çok platformda kullanılması planlanıyor.

Tamamen TEI mühendisleri ve teknisyenleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen motorda, 700 kişilik ekibin imzası bulunuyor.

Gaz türbinli motor teknolojisine sahip 7 ülkeden biriyiz

TEI-TS1400 ile Türkiye, gaz türbinli motor teknolojisinde sahip 7 ülkeden biri konumuna geldi. Milli motor, diğer hava araçlarında kullanılacak motorların geliştirilmesinin de önünü açacak. "TEI tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Türkiye’nin ilk milli helikopter motorunun TUSAŞ’a teslim edilmesinin GÖKBEY’e güç vereceğini söyledi.

60 milyon dolarlık ithalatının önüne geçilecek

Seri imalata geçildiğinde yılda 60 milyon dolarlık bir ileri teknoloji ithalatının önüne geçmiş olunacağını aktaran Bakan Varank, “Türkiye, milli teknoloji hamlesi vizyonuyla, kritik teknolojilerin kullanıcısı değil, üreticisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İnsan kaynağımız zengin, mühendislik kabiliyetlerimiz oldukça gelişmiş durumda. Artık yüksek teknoloji ve ileri tasarım becerileri gerektiren işlere imza atıyoruz. İşte milli turboşaft motorumuz TS 1400 de bunun en güzel örneklerinden biri” dedi.

Yerlilik oranı yüzde 70’lere çıktı

Yerlilik oranını yüzde 20’lerden yüzde 70’lere çıkardıklarını ifade eden Bakan Varank şunları söyledi:

“2000’li yıllarda yüzde 20’lerde olan sektördeki yerlilik oranını Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugünlerde yüzde 70’lere ulaştı. 2005 yılında savunma sanayi istihdamı 30 binlerdeyken, bu sayı bugün 75 bine yaklaştı. Sektörün ihracatı 337 milyon dolardan 2,7 milyar dolar seviyelerine geldi. 15 yıl önce en yüksek cirolu 100 savunma sanayi firması arasında tek bir Türk şirketi dahi yokken, bugün 7 firmamız bu listeye girmeyi başardı.

İlk milli helikopter motorumuz TS 1400’ün kilogram başına ihracat değeri ise 6 bin dolar. İşte bu 18 yılda sıfırdan kurguladığımız AR-GE ve girişimcilik ekosisteminin, katma değerli üretimi önceleyen politikalarımızın başarısının ispatı.”

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR