50 milyar sterlinin nerede olduğu bilinmiyor!

2,5 metre kalınlığındaki duvarları ve kasalarındaki altın külçelerinin sıkı güvenliği ile dünyaca meşhur İngiltere Merkez Bankası, bu hafta parlamentonun en yetkili karma komisyonlarından biri tarafından, 50 milyar sterlin tutarında banknotun nerede olduğu konusunda bilgisi olmamak ve bundan kaygı da duymamakla suçlandı. Banka ise banknotların kayıp sayılamayacağını söylüyor.

50 milyar sterlinin nerede olduğu bilinmiyor!
50 milyar sterlinin nerede olduğu bilinmiyor!
GİRİŞ 04.12.2020 18:43 GÜNCELLEME 04.12.2020 18:43
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avam Kamarası'nın Kamu Maliyesi Komisyonu, 5 sterlinlik banknot desteleri halinde üst üste dizilse, yüksekliği 1300 kilometreyi bulacak bu paranın esasen "kayıplara karıştığı", çünkü Merkez Bankasının, tedavüldeki banknotların denetimine yeterince önem vermediği sonucuna vardı.

Merkez Bankası tarafından basılıp piyasaya sürülen banknotlar aslında izi sürülemeyecek şekilde tasarlanmış olduğundan tam olarak nereye gittiklerini bilebilmek zor.

İngiltere Sayıştayı tarafından hazırlanan bir rapora göre, ekonomiye basılarak ya da dijital transfer yoluyla enjekte edilen trilyonlarca sterlin tutarında emisyonun çok küçük bir kısmını oluşturan bu 50 milyar değerinde banknot, yurt içinde ve yurt dışında kullanılıyor olabilir.

Parlamentonun Kamu Maliyesi Komisyonu bu paranın beyan edilmeyen hane tasarrufları kapsamında yastık altı edilmiş olabileceği gibi, ülke dışına çıkarılmış ya da kara ekonomiye geçmiş olabileceğini söyleyerek, paranın izini süremeyen Merkez Bankası'nı suçluyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • halıl 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi ve Siyonıstlere dıkkat edın..onlar almıstır..kesın..
  Cevapla
 • ibo 1 ay önce Şikayet Et
  ingiliz yahudiler araklamistir
  Cevapla
 • ALİBABA 1 ay önce Şikayet Et
  50 Milyar Sterlin veya karşılıksız basılan daha fazla Milyar Sterlinle diğer ülkelerden neler alınmıştır neler. Dünya üretir İngiliz, Amerikan karşılıksız parayı verir alır. Bedava yani.
  Cevapla
 • rüştü tahsin 1 ay önce Şikayet Et
  tabi ki yahudilerde nerde olabilir ki başka.
  Cevapla