Tank paleti fabrikası için ortaya atılan iddiaların aslı yok!

Sakarya Arifiye'deki tank palet fabrikasıyla ilgili asılsız iddialar gündeme getirildi. Fakat tank palet fabrikasıyla ilgili ortaya atılan iddiaların hiçbir aslı ve belgesi yok.

 Tank paleti fabrikası için ortaya atılan iddiaların aslı yok!
Tank paleti fabrikası için ortaya atılan iddiaların aslı yok!
GİRİŞ 04.12.2020 14:45 GÜNCELLEME 04.12.2020 14:47
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Siyasi malzeme olarak kullanılmaya çalışılan fabrikanın itibarı da hedef alınıyor. Konuyla ilgili ortaya atılan asılsız iddialara sert tepki gösteren Başkan Erdoğan, "Ben bunlar kadar yalanı rahat konuşan bir siyasetçi tanımadım. Sabah yalan akşam yalan. Sakarya'daki tank palet fabrikası ile ilgili belgeleri ortaya koymamıza rağmen hala onu konuşuyor. Buradan sana ekmek çıkmaz. Boşa uğraşma. Burada tamamıyla zarar eden bir fabrika varken şimdi buraya BMC ile ortak faaliyette olan Katar'ın kalkıp da burada yaptığı yatırım ve cepten herhangi bir şey çıkmadı" dedi. İşte ortaya atılan yalanların çürütüldüğü o gerçekler...

 


Sakarya'daki tank palet fabrikasıyla ilgili ortaya atılan yalan iddialar tek tek çürütülmesine rağmen bu konu gündemde tutularak özellikle terörle mücadelede üstün başarı sağlayan silahlı kuvvetlere teçhizat sağlayan fabrikanın itibarı da hedef alınıyor. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem A Haber'de katıldığı programda fabrikayla ilgili ortaya atılan iftiralar ve yalanların gerçeklerini anlattı.

TANK PALET FABRİKASI GERÇEĞİ! BUGÜNE KADAR NE OLDU?

*Sakarya'daki tank palet fabrikası 1973 yılında merhum Necmettin Erbakan tarafından kuruldu.

 

 

*Kıbrıs Barış Harekatı'ndaki ambargo döneminde bu fabrika önemli bir işlev görerek silahlı kuvvetlerin teçhizat ihtiyacını karşıladı.

* Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı olan fabrikada tankların modernizasyonu yapılıp, palet ve optik parçaları üretildi.

*Kuruluşundan bu yana geçen 50 senede fabrikanın teknolojisi eskidi ve fabrika son yıllarda atıl konumdaydı.

*Fabrikanın tekrar işlev hale gelmesi için 2018 yılında Altay tankı üretimi döneminde fabrikanın modernizasyonu için 25 yıllığına özel sektöre devri gündeme geldi.

*Bunun için talipli şirketler Otokar ve BMC oldu.

*Otokar, 250 tank üretimi için 7 milyar euro fiyat çıkardı.

*BMC'de devreye girince rakam 4.2 milyar euroya indi.

*Pazarlıklar sonucunda ihale 3,6 milyar euroya BMC'de kaldı.

*Böylece 3.4 milyar Euro devletin cebinde kaldı.

ORTAYA ATILAN ASILSIZ İDDİALARIN ÇÜRÜTÜLDÜ

YALAN
Fabrika BMC'ye ve Katar'lılara satıldı
GERÇEK
Fabrikanın işletme hakkı 25 yıllığına BMC'ye kiralandı

YALAN
Fabrika bakanlıktan alındı
GERÇEK
Fabrikanın mülkiyeti ve denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'na ait. İşletmesi BMC'ye 25 yıllığına verildi.

YALAN
*Tüm işlemler gizli kararnamelerle yapıldı
GERÇEK
Kararname değil 14 Mayıs 2019 tarihli 1105 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile işlem gerçekleştirildi ve tüm kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

YALAN
*TSK'nın ihtiyaçları karşılanmayacak
GERÇEK
*Fabrikada hiçbir faaliyet aksatılmadan ve devlete ilave hiçbir maliyet getirilmeksizin TSK ihtiyaçlarının karşılanmasına devam edilecek.

YALAN
*İşçiler çıkartıldı hakları verilmedi.
GERÇEK
*İşçi personelin her türlü özlük ve toplu sözleşmeden kaynaklı diğer sosyo- ekonomik hakları korundu.

YALAN
*İşlemler hukuka aykırı yapıldı
GERÇEK
*Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu işlemin hukuka uygun olduğunu karara bağladı.

YALAN
Fabrikada hiçbir şey üretilmedi
GERÇEK
Fabrikada 281 adet Fırtına Obüsü üretildi. Almanya'da 10 milyon dolar olan maliyet 4,2 milyon dolara düşürüldü.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ASILSIZ İDDİALARA TEPKİ: "BEN BUNLAR GİBİ YALANI RAHAT KONUŞAN SİYASETÇİ TANIMADIM"

Ben bunlar kadar yalanı rahat konuşan bir siyasetçi tanımadım. Sabah yalan akşam yalan. Sakarya'daki tank palet fabrikası ile ilgili belgeleri ortaya koymamıza rağmen hala onu konuşuyor. Buradan sana ekmek çıkmaz. Boşa uğraşma. Burada tamamıyla zarar eden bir fabrika varken şimdi buraya BMC ile ortak faaliyette olan Katar'ın kalkıp da burada yaptığı yatırım ve cepten herhangi bir şey çıkmadı. Buranın restore edilmesi ile yenilenme sürecinde bu fabrika kendimize ait, tanklarımızın bakım onarımından tutun yeni adımlarda da yatırım olarak ortaya çıkmıştır.

FABRİKANIN MÜLKİYETİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDA KALMAK ÜZERE İŞLETME ASFAT A.Ş. DEVREDİLDİ

14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile; Arifiye Tank Palet Fabrikası'nın mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığı'nda kalmak üzere işletmesinin Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketine (ASFAT A.Ş.) devredilmesine, fabrikada çalışan askeri personel ile memurların ilgili mevzuat çerçevesinde MSB bünyesinde çalışmaya devam etmesine, fabrikada işçi statüsündeki personelin her türlü özlük haklarının korunması kaydıyla ASFAT A.Ş.'ye devredilmesine karar verildi.

FABRİKANIN İŞLETME HAKKI 25 YIL SÜRE İLE BMC'YE VERİLDİ ANCAK HER TÜRLÜ DENETİM YETKİSİ MSB'DE..

Milli Savunma Bakanlığı, ASFAT A.Ş. ve BMC arasında imzalanan protokol ile Arifiye Tank Palet Fabrikası'nın mülkiyetinin Milli Savunma Bakanlığı'nda olacak şekilde ve işçilerin tüm özlük hakları korunarak kadroların ASFAT A.Ş.'de kalması kaydıyla Fabrika'nın işletme hakkının 25 yıl süre ile BMC'ye verildi. Arifiye Tank Palet Fabrikası'yla ilgili her türlü denetim yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı'na ait olduğu ifade edildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 104
 • Yok 1 ay önce Şikayet Et
  Tank nerde onu söyle..
  Cevapla
 • taner 1 ay önce Şikayet Et
  senin soydaşların olan kandilde gabardaki itleri , karabağ topraklarını işgal eden ermenistan hainlerini bombalıyor :))))
  Cevapla
 • Tufan 1 ay önce Şikayet Et
  Okuduğunu anlamaktan aciz olan özürlüler yorum yapmasın
  Cevapla
 • Tufan 1 ay önce Şikayet Et
  Çünkü motor ve transmisyon grubu yok.Sene 2030 MMU uçuyor ancak ge f110 motorla(f16 motoru) .Çünkü TRmotorun motoru hala hazır değil 2035 hazır olabilecek.Sonuç: her ne kadar BMC vatansever ve milli olsada bizim sadakatımız ve vefamızın öncelikle milletimize ve devletimize olduğunu asla akıldan çıkarmamalıyız.
  Cevapla
 • Tufan Çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Koçlara günahımı bile vermem.Ancak devlet bunlara 500 milyon dolar verip altayın prototipini (tüm ar-ge dahil) ürettirdi.Madem arge sini yaptırdık üretim ihalesindede son pazarlıkta bmc-otokar arasındaki 600 milyon dolarlık farkı minimize edecek şekilde üretim ihalesi otokara verilmeliydi.Altayın en kritik iki üretim bloğu vardı.Yüksek teknolojili motor ve tranmsmisyon sistemi.Otokar ihaleyi alsaydı Alman ve Avusturya menşeili bu blokların temininde hiç problem yaşanmayacaktı.Çünkü koç familyası onların adamlarıdır.SSM teknoloji transferi şartı ve altayın dış satışı için her türlü güvenceyi alıp işi otokara verseydi bizim Altay çoktan yürürdü.
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten 1 dolarlık bile fark olsa ihaleyi pahalı verene veremezsin de… Sen ne 600 milyon dolarlık farktan bahsediyorsun ya? Otokar 7 milyar Euro teklif vermiş, BMC 4 milyar Euro teklif vermiş daha sonra pazarlıkla 3,6 milyar Euroya yani Otokar’ın yarı fiyatına düşmüş… Ayrıca Batının adamı diye birine ihalenin verilmesini istemeniz de ayrı bir garabet…
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 1 ay önce Şikayet Et
  İHA'lar piknikçileri öldürüyor diyen hain sürüleri gelmiş burada tank palet diyor. Hadi oradan ! HADİ ORADAN !!!
  Cevapla
 • izzet 1 ay önce Şikayet Et
  Kritik ve stratejik fabrikalar hele ki askeri fabrikaların kim olursa olsun bir yabancı ülkeye ne şekilde olursa olsun verilmesi veya bir süreliğine işletme hakkı verilmesin vahim hatadır bu gazoz fabrikası değil .hem iktidar hemde muhalefet her sözlerini veya icraatlarının mutlaka beğenilmesi gerektiği huyundan vazgeçmeliler artık .bu ülke sadece birilerinin babasının malı değil her kesin eşit hakkı ve söz söyleme görüş ve düşüncelerini dile getirme hakkı olduğu gibi aynı zamanda anayasal görevidir . medenice tartışma varken kavgaya gerek yoktur bıktık boş tartışmalardan.
  Cevapla
 • bii 1 ay önce Şikayet Et
  fabrika meut hali ile tank üretemiyor sadee palet bakımı yapıyor, tank üretebilmesi için yatırım yapılması zırh teknolojisi transfer edilmesi lazım anlaşılan. Bu teknoloji de otokar ve BMCde var ki onlar talip olmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle