Doların yükselmesine kökten çözüm: Döviz bürolarını kapatıyorlar

Yemen'de yerel para birimi dolara karşı en düşük seviyesine geriledi. Son iki gündeki düşüşle 1 dolar 880 riyale kadar ulaştı. Çözüm olarak geçici başkent Aden'de döviz bürolarının kapatılması gündeme geldi.

Doların yükselmesine kökten çözüm: Döviz bürolarını kapatıyorlar
Doların yükselmesine kökten çözüm: Döviz bürolarını kapatıyorlar
GİRİŞ 03.12.2020 16:54 GÜNCELLEME 03.12.2020 16:54
Bu Habere 159 Yorum Yapılmış

Yemen'in geçici başkenti Aden'de yerel paranın değer kaybetmesinin ardından tüm döviz bürolarının kapatılması çağrısında bulunuldu. 

 

 

Aden'deki sivil toplum kuruluşu Döviz Büroları Derneği, yayımladığı genelgeyle, Aden'deki tüm döviz bürolarının, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kurumların sahiplerine bugünden itibaren işletmelerini kapatmaları çağrısında bulundu.

Dernek açıklamasında, döviz alım satımı yapan şirketlerin tamamının kapatılmasına ilişkin kararın; yerel para biriminin daha önce görülmemiş şekilde yabancı para karşısındaki ciddi değer kaybı ve kamu yararı gözetilerek alındığı belirtildi.

Yemen riyali, son iki günde Amerikan doları karşısında tarihinin en düşük seviyesini (1 dolar-880 riyal) gördü.

DAHA ÖNCE KAPATILMIŞTI

Dernek daha önce de yerel para birimindeki değer kaybı nedeniyle Yemenlileri zor durumda bırakan ve hükümetin herhangi bir çözüm bulamaması ikilemin gölgesinde Aden'deki tüm döviz bürolarının kapatılmasına ilişkin karar almıştı.

Yemen'deki BM Dünya Gıda Programı (WFP), ülkede iç savaşın başlamasından bu yana Yemen riyalinin yüzde 250 değer kaybettiğini açıklamıştı.

 

 

SİYASİ İSTİKRARSIZLIK HAKİM

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korumaya muhtaç durumda bulunuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 159
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz oranları % 25 e yükselirse TL cazip hale gelir. Naci Beyde o potansiyeli görüyorum.
  Cevapla
 • GEREK YOK 1 ay önce Şikayet Et
  Bir ülkede yatırım ülkenin yerli parası ile yapılır. Eger o ülke vatandaşı yerli paraya yatırım yapmıyor ise ülkenin ekonomik bağımsızlığından sözedilemez. çünkü yerli para güven vermiyor yabancı paranın baskısı ve kontrolü altındadır. Bunun tek çözümü var , yerli parayı dövizin bakısından kurtarmak yani tek geçerli yatırı aracı yerli para yapmak. döviz sadece dış ticarette gümrükte kesilen konşimento kadar kullanılabilecektir. ülke içine giren döviz MB tarafından yerli paraya çevrilmeliidir. yurt içinde dövize niçin ihtiyaç hisseder ki insan.
  Cevapla
 • Nail çimen 1 ay önce Şikayet Et
  Kendiniz cevaplamışsınız."çünkü yerli para güven vermiyor".
  Cevapla
 • YP PARASI 1 ay önce Şikayet Et
  Kafasını çalıştıran elektronik bitkoin diye bir para ürettiğini iddia edip milleti bir hayali satıyor sonra isteyince indiriyor isteyince çıkarıyor. bizim MB YP (yatırım parası ) üretip vatandaşına satamıyor dünyanın zengin ülkelerinin vatandaşını soymasını seyrediyor. Ülke içinde para çıkarma yetkisi MB aittir. Bizim yatırım için başka paraya ihtiyacımız yok. zaten çok parası olanlar isviçrede yatırım yapıyor ..
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 1 ay önce Şikayet Et
  gerçekten harika fikir neden olmasın bunu zihniyeti bozuk zenginlerden kurtarmış oluruz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Şu yorumları gördükçe içeride bile para olunca birlik olmadığınızı görüyoruz. Dolar aşıkları oldukça anca para biriktirip bankada tutanları gördükçe çözüm kökten dolara geçmek diye dusunuyorum herkese 500 dolar maaş verseler yeter birikimide euro üzerinden yaparız avrupaya seyahat vs için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle