1 senede kazanacakları para dudak uçuklattı! Firma yüzde 744 değer kazandı...

Koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyada soğuk havaların gelmesi ile birlikte etkisini tekrardan arttırdı. Son zamanlarda salgına karşı aşı üreten şirketler ise değerlerine değer katıyor. BioNTech ve Pfizer ortaklığının gelecek yıl sadece korona aşısının satışından 13 milyar dolar kazanması bekleniyor.

1 senede kazanacakları para dudak uçuklattı! Firma yüzde 744 değer kazandı...
1 senede kazanacakları para dudak uçuklattı! Firma yüzde 744 değer kazandı...
GİRİŞ 02.12.2020 21:06 GÜNCELLEME 02.12.2020 21:09
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Dünyayı kasıp kavuran, milyonların ölümüne neden olan koronavirüs salgınında kimi sektörler dibi görürken kimileri ise yatırımcılarına büyük kazanç sağladı.

 

 

Online alışveriş sektörü gibi ilaç-aşı sektörü de şirketlerin değerlerine değer kattı.

AŞI ŞİRKETLERİNİN PİYASA DEĞERLERİ YÜZDE 744'E KADAR ARTTI

 

 

Bütün dünyanın sabırsızlıkla beklediği koronavirüs aşısını bulan ve yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanan şirketlerin piyasa değerleri ve kazanç beklentileri dudak uçuklattı.

Bu şirketlerin önde gelenleri ise, BioNTech, Pfizer, Moderna ve AstraZeneca.

220 milyar dolarla piyasa değeri en yüksek olan ABD'li Pfizer şirketinin, mart ayındaki 26 dolar olan hisse fiyatı, kasım ayında 39 dolara çıkarken yüzde 50 değer kazandı.

Alman firma BioNTech'in şu anki piyasa değeri ise 27 milyar dolar. Mart ayında 28 dolar olan hisseleri ise kasım ayında 124 dolara yükseldi. Şirketin hisseleri yüzde 344 değer kazandı. 

Piyasalarda en yüksek değeri ise ABD'li Moderna kazandı. Piyasa değeri 55 milyar dolar olan şirket, hisse fiyatlarını 8 ayda 18 dolardan 152 dolara yükseltti. Bu oran ise yüzde 744 değer kazancı anlamına geliyor.

İngiltere-İsveç ortak kuruluşu AstraZeneca'nın kazancı nispeten diğer şirketlere göre düşük. Şirketin Londra borsasında işlem gören hisseleri 6.221 eurodan 8.660 euroya çıktı.

SADECE AŞIDAN 13 MİLYAR DOLAR KAZANÇ ELDE EDİLECEK

Söz konusu şirketlerin tek kazancı hisse fiyatları değil. Buldukları aşıları piyasaya sürecek firmaların gelecek yıl ciddi gelirler elde edecekleri düşünülüyor.

Yapılan analizlere göre BioNTech ve Pfizer ortaklığının gelecek yıl sadece korona aşısının satışından 13 milyar dolar kazanacağı belirtiliyor.

Moderna'nın ise aşı satışlarından 5-6 milyar lira kazanması bekleniyor. AstraZeneca'nın ise kazanç beklentisi yok. Söz konusu aşıdan kazanç sağlama beklentisinin olmayacağı açıklanmıştı.

YORUMLAR 25
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  T.C. devletinin şu son 10 senede ülkenin geleceği için millet için 1 şeyler yapmaya çalıştıklarını gözümle görmesem, 10.yıl marşındaki o uyuşturucu sözler gibi şunu yapmıştık bunu yapmıştık sözleriyle ülkem 1 on yılı daha yalancı siyasetçiler ve koalisyonlarla boşa geçirecekmiş. Sömürgeci zengin ülkeler gibi jet hızında değiliz ama kağnılardan sabanlardan kurtulduk. Düşünün ülkemizin etrafı gaz petrol dolu ve bunu çıkarttırmamak için herşeyi yapıyorlar, terör ile bizi içimize kapatmışlardı silah dahi satmıyorlardı, çok şükür bu büyük belaları def ettik ama ne pahasına olursa olsun bu ülke o 1. lige çıkacak. Bu toprakların çocuğu olmayanlar hariç yeterki nankörlük yapmayalım. Saygılar
  Cevapla
 • liberal 1 yıl önce Şikayet Et
  bill gates kotona hakkinda en cok konusan isimdi, tesadüf e bakin ki biontech in ortagi da bill gates, baska soze gerek yok
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim tarikatlarda felsefe yasak diye düşünmeyi tefekkürü yasaklasınlar. alakası yok aslında.
  Cevapla
 • Furkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Cocuklari tarikatlarmi egitiyor 100 yildir laiklik var eğitim sistemimiz felsefe üzerine hani aşı?
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  benı turk doktorlarına emanet edın amerıkan asısı benı ıyı edecekse olmeyı yeylerım
  Cevapla
 • Mantık ve akıl 1 yıl önce Şikayet Et
  O vakit gardaş , Ecnebi teknolojisini kullanmayasın, telefonun sosyal medyan , kullandığın araba hatta şuan evindeki ampul dahil. Lütfen ne dediğini ölç tart biç. Sana faydalı olanı al , zararlı olanı at
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilim böyle birşey işte. Dünya kadar para kazandırır. Kendini geliştirmek yerine bilgili insanları her durumda ezmeye çalışan insanımız olduğu sürece daha çoook para veririz
  Cevapla
 • Faruk D. 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanımız değil.chp
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle