AK Partili Canbey: Çiftçinin derdi derdimizdir

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşerek çiftçinin meselelerini iletti.

AK Partili Canbey: Çiftçinin derdi derdimizdir
AK Partili Canbey: Çiftçinin derdi derdimizdir
GİRİŞ 02.12.2020 15:33 GÜNCELLEME 02.12.2020 16:34

Tarım sektöründe meydana gelen sıkıntıları Bakan Pakdemirli’ye aktaran Milletvekili Canbey, çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesi veya yeniden yapılandırılarak finansman sağlanması, et ve süt fiyatlarının artırılması, gübre ve yem fiyatlarına destek sağlanması, afetten zarar gören 9 ilçemizdeki çiftçilerin zararının karşılanması gibi çiftçileri rahatlatacak tedbirler noktasında Bakan Pakdemirli’yi bilgilendirdi ve bakandan destek istedi.

 

 

Pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı sektörlerde sıkıntılar yaşanıyor. Bu sektörlerden biri de tarım sektörü. Tarım sektöründe de meydana gelen sıkıntıları Bakan Pakdemirli’ye aktaran Milletvekili Canbey, çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesi veya yeniden yapılandırılarak finansman sağlanması, et ve süt fiyatlarının artırılması, gübre ve yem fiyatlarına destek sağlanması, afetten zarar gören 9 ilçemizdeki çiftçilerin zararının karşılanması gibi çiftçileri rahatlatacak tedbirler noktasında Bakan Pakdemirli’yi bilgilendirdi ve bakandan destek istedi.

CANBEY, ÇİFTÇİ BORÇLARINI VE SÜT FİYATLARINI BAKANIN GÜNDEMİNE TAŞIDI

 

 

Hayvancılık sektöründe dünyadaki artan emtia fiyatları ve dövizin yükselmesi ile girdi maliyetlerinin yükselmesinin et ve süt fiyatlarına da aynı oranda yansıması gerektiğini belirten Canbey; “Tarımsal üretimde pandemi nedeniyle oluşan istikrarsız ortamın üreticimizi zor durumda bıraktığının farkındayız. Şu an mevcut yem paritesinde güncelleme yapılması çiftçimizi rahatlatacaktır. Çiftçilerimizin bu zor ortamda Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesi veya yeniden yapılandırılarak finansman sağlanması konuları da dahil olmak üzere çiftçimizin problemlerini Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye aktardık. Kendisinden destek istedik. İnşallah bu konular üzerinde çalışarak çiftçilerimizi rahatlatacak sonuçları elde edeceğiz.” dedi.

Savaştepe ve İvrindi Belediyelerinin projeleri için kamu yararı kararı konularını da Bakan Pakdemirli’ye ileten Milletvekili Canbey, “Balıkesirimiz için her alanda çalışmaya devam ediyoruz. Bugün Tarım Bakanımızla çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Çiftçilerimizin ve belediyelerimizin konularıyla ilgili istişarelerde bulunduk. Sayın Bakanımıza Balıkesirimize verdiği destekler için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.