Dünyada bir ilk: Satışı onaylandı

Biyoraktörlerde, hayvan öldürülmeden üretilen et, dünyadaki ilk satış onayını Singapur'dan aldı. Guardian gazetesinin haberine göre bu gelişme et endüstrüsinde büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Dünyada bir ilk: Satışı onaylandı
Dünyada bir ilk: Satışı onaylandı
GİRİŞ 02.12.2020 11:20 GÜNCELLEME 02.12.2020 11:28
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

ABD'li Eat Just adlı şirket tarafından üretilen "tavuk parçaları" Singapur Gıda Ajansı'nın güvenlik onayından geçti ve şirket bu onayın, etin hayvan öldürülmeden üretildiiği bir geleceğin kapısını açabileceğini söyledi.

 

 

Dünya genelinde onlarca şirket, kültür tavuk, sığır ve domuz eti geliştiriyor. Amaç endüstriyel hayvan yetiştirciliğinin iklim değişikliği ve doğa üzerinde etkisini azaltırken, daha temiz, ilaçsız ve hayvanların eziyet görmediği bir et üretimi.

Habere göre şu anda her gün 130 milyon tavuk ve 4 milyon tavuk eti için kesililiyor. Dünyadaki memelilerin yüzdte 60'ı besi hayvanı, yüzde 36'sı insan ve sadece yüzde 4'ü vahşi hayvanlar.

 

 

Eat Just'ın ürünü 1200 litrelik bir biyoreaktörde üretiliyor ve daha sonra bitki bazlı muhtevayla birleştiriliyor. Ürün, normal tavuğa göre çok daha pahalı ve sadece Singapur'daki bir restoranda satılacak, ancak Eat Just üretim boyutları büyüdükçe, daha da ucuzlayacağını belirtiyor.

HÜCRE BANKASI KULLANILIYOR

Üretim sürecini başlatan hücreler, bir hücre bankasından geliyor ve bir tavuğun kesilmesini gerektirmiyo, çünkü bu hücreler canlı hayvanlardan biyopsilerle alınabiliyor. Büyüyen hücrelere verilen besleyici içeriğin tümüyse bitkilerden elde ediliyor.

Singapur'daki üretilen kültür etinde, büyüme ortamında sığır fetüsünden alınan kandan elde edilen serum da bulunuyor, ancak bu tüketimden önce, büyük ölçüde yok ediliyor.

Şirket bir sonraki üretim hattında bitki temelli serum kullanılacağını, onay sürecinin başladığı iki yıl önce Singapur'da bunun bulunamadığını belirtti.

Şimdiki kültür eti üretimi, görece yüksek düzeyde enerji tüketimi ve karbon salımını beraberinde getiriyor. Ancak üreticiler, işin boyutlarının büyümesiyle karbon salımının çok daha düşük olacağını ve normal ete göre çok daha az su ve toprak kullanılacağını vurguluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 17
 • devletim... 1 ay önce Şikayet Et
  Allah bilir ama kıyamet yaklaşıyor galiba...
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Allah ü Teala dan daha mı merhametlisiniz kefereler??? Allah ü Teala kuranı kerim de ehli hayvanları insana helal kılıp hizmetimize vermiş. işinize gelince hayvan hakları!! kürk için öldürülen hayvanlara gelince yılbaşında kesilen hindilere gelince hayvan hakları lağv ediliyor. işlerine gelince hayvan hakkı işlerine gelmeyince kürk ticareti para.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Covid 20 geliyor....
  Cevapla
 • 1qf 1 ay önce Şikayet Et
  Üretilen şey de önce canlı doğada yine da canlı öldürmüş ölünmüyor mu bu sadece vahşi kapitalistler yüzünden hayvancılık da bitecek gibi
  Cevapla
 • Hüsamettin 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl yani et ağacı gibi birşey mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle