Her kuyruk getirene devlet 5 TL verecek! Resmi Gazete'de yayımlandı

Denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren balon balığı ekosistemini azaltmak için avcılık teşvikine başlandı.

Her kuyruk getirene devlet 5 TL verecek! Resmi Gazete'de yayımlandı
Her kuyruk getirene devlet 5 TL verecek! Resmi Gazete'de yayımlandı
GİRİŞ 02.12.2020 11:49 GÜNCELLEME 02.12.2020 11:49
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Ülkemizdeki denizlere ait olmayan Kızıldeniz üzerinden ülkemize giriş yapan, istilacı ve diğer balık türlerine karşı zararlı olan balon balığının avlanmasının teşvik edilmesi için Resmi Gazete’de tebliğ yayımlandı.

 

 

Akdeniz ve Ege Denizi’nde avcılık yapan balıkçılara destekleme ödemesi yapılacak.

Buna göre 31/12/2020 tarihine kadar 1 milyon balon balığı kuyruğu için balıkçılar ödeme alacak. Her bir kuyruk için 5 lira balıkçılara ödenecek.

 

 

SADECE KUYRUK

Balon balıklarının sadece kuyrukları için ödeme yapılacak. Balon balığı bütün halde karaya çıkartılırsa ödeme yapılmayacak.

AVLANAN BALIKLAR ÖLDÜRÜLECEK

Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak.

Avlanılan balon balıkları, etik kurallar çerçevesinde balığın kafasına tek seferde sertçe vurularak öldürülecek. Ölen balon balıklarının kuyruk yüzgeci koruyucu eldivenler kullanılarak kuyruk sapından yapılacak kesi ile alınacak.

Balon balığının kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu belirtilen noktalardan karaya çıkartılacak.

Balon balıkları kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.

Balıkçılar, avladıkları balon balıkları kuyruklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içerisinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlü olacak.

ZİRAAT BANKASI’DAN ÖDEMELER ALINACAK

Desteklemeler için gerekli kaynak, Bakanlık tarımsal destekleme bütçesinden karşılanır ve gerekli paranın aktarılmasını müteakip Bakanlık tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile balıkçılara ödenecek

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 41
 • maho 1 ay önce Şikayet Et
  Manyakmısınız , gidin işinize.Balık sudan çıkınca kendiliğinden ölür.
  Cevapla
 • Kim manyak 1 ay önce Şikayet Et
  Zehirliyor, ölümüne
  Cevapla
 • balıkçı 1 ay önce Şikayet Et
  nereye teslim edecez anlamadım....iki balık tutup 10 lira alacaz deyi 50 tl mazot harcamayalım...teşvikse tam koordineli olsun barınaklarda kooplara teslim edilip tutanağı tutulsun...zaten biz de öldürüp denizde bırakıyoruz...
  Cevapla
 • Bahadır 1 ay önce Şikayet Et
  Kuyruklara dikkat edin sahte olmasın!
  Cevapla
 • gurbetci 1 ay önce Şikayet Et
  eksik uygulama basina vurulduktan sonra uygun yerinden bicak sokulur kani akitilir . kesik olmasa büyük baliklarda baygin olur . gerisini ulemaya sorun
  Cevapla
 • Vicdan 1 ay önce Şikayet Et
  Kan akıtma kara hayvanları için geçerli, balık için değil, zaten yenmeyecek, hayvana eziyet etmeden öldürmek için kafaya tek seferde vurun deniyor .
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Son 2 haftada kıyıdan 7 tane tuttuk bizde isteriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle