Türkiye'den kıskandıran başarı! Tek başına zirvede

Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde yakaladığı yüzde 6,7'lik performansla Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen OECD ülkeleri arasında pozitif büyüme gösteren tek ülke oldu. OECD ülkelerinin GSYH'si söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 4,1 gerilerken, ekonomideki daralma Avrupa Birliği için yüzde 4,3, Avro Bölgesi için yüzde 4,4 olarak hesaplandı.

Türkiye'den kıskandıran başarı! Tek başına zirvede
Türkiye'den kıskandıran başarı! Tek başına zirvede
GİRİŞ 30.11.2020 13:56 GÜNCELLEME 30.11.2020 13:56
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yıllık bazda yüzde 6,7'lik performansla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında büyüme kaydeden tek ülke oldu.

 

 

AA muhabirinin OECD ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, salgınla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalarla yılın ilk yarısında keskin düşüşler gösteren gayri safi yurt içi hasıla (GSYH), üçüncü çeyrekte OECD ülkeleri için yüzde eksi 4,1 olarak hesaplandı.

Söz konusu dönemde ekonomik daralma Avrupa Birliğinde yüzde 4,3, Avro Bölgesi'nde yüzde 4,4 şeklinde kayıtlara geçti.

 

 

OECD ülkelerinden Norveç üçüncü çeyrekte yüzde 0,1, Güney Kore yüzde 1,3, İsrail yüzde 1,4, Litvanya yüzde 1,7, Polonya yüzde 2 küçüldü.

Üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanan OECD ülkelerinden ekonomisi en fazla daralanlar ise yüzde 10,3 ile Şili, yüzde 9,6 ile Birleşik Krallık ve yüzde 9,5 oldu.

Öte yandan üçüncü çeyrekte ABD ekonomisi yüzde 2,9 ve Fransa ekonomisi yüzde 3,9 küçülürken, Almanya'da da geçici büyüme oranı yüzde eksi 4 olarak hesaplandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE TOPARLANMA İŞARETLERİ

Türkiye ekonomisi ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyürken, ikinci çeyrekte ise salgının etkisiyle yüzde 9,9 daralmıştı. Ekonomi normalleşme adımlarının atıldığı üçüncü çeyrekte ise yüzde 6,7 büyüme kaydetti.

Böylece Türkiye, üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanan OECD ülkeleri arasında pozitif büyüme kaydeden tek ülke oldu.

Ayrıca ilk Kovid-19 vakalarının görülmeye başlandığı ve OECD üyesi olmayan Çin de salgın sonrası ekonomik toparlanmasını sürdürerek, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 büyüme gösterdi.

OECD verilerine göre bazı ülke ve ülke gruplarının açıklanan üçüncü çeyrek büyüme oranları şöyle:

Ülke-ülke grupları Büyüme oranı (%)
Türkiye** 6,7
Norveç -0,1*
Güney Kore -1,3
İsrail -1,4
Litvanya -1,7
Polonya -2
Slovakya -2,2*
Hollanda -2,5*
İsveç -2,7
Finlandiya -2,8
ABD -2,9
Letonya -3,1
Danimarka -3,4
Fransa -3,9
Almanya -4*
OECD -4,1
AB -4,3
Avro Bölgesi -4,4
Kanada -4,6*
Macaristan -4,7
İtalya -4,7
Belçika -5,1*
Avusturya -5,3
Çek Cumhuriyeti -5,8
Portekiz -5,8
Japonya -5,9
Meksika -8,6
İspanya -8,7*
Kolombiya -9,5
Birleşik Krallık -9,6
Şili -10,3

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Somers 1 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan enflasyonun çok düşük olduğu ortamda büyümek, kıyaslama buna göre yapılmalı...
  Cevapla
 • Sivasspor 1 ay önce Şikayet Et
  Kıskandım vallaha,
  Cevapla
 • Alper 1 ay önce Şikayet Et
  Çok iyi fakat ben yüksek lisans mezunu bir mühendis olarak iş bulamıyorum. İşsizlik konusunda çok sıkıntı çekiyoruz. Bilgimizi birikimimizi ülkenin gelişimine aktaramayip, körelip gidiyoruz.
  Cevapla
 • mete Yurt 1 ay önce Şikayet Et
  ne mühendisligi yapiyorsun? slm
  Cevapla
 • hltt01 1 ay önce Şikayet Et
  işini ararken olduğun yerde durmayacaksın kardeşim. nerde işe ihtiyaç var araştırman gerekiyor. gidip de istanbul gibi işçiye doymuş bir ilde evinde oturup iş çıksın diye bekliyorsan yanılırsın. hicret edeceksin bir iş kapısı bulmak için il dışına çıkacaksın, işinle alakalı bir işletme bir fabrika açılıyorsa oraya başvurunu bizzat gidip yapacaksın kardeşim.
  Cevapla
 • Muharrem 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiyede özellikle istambulda fakirlik olduğuna inanmıyorum.caddelerde araba dolu,araba park edecek yed yok.iş beğenen yok.çıkan yeni telefon anında yok satıyor.sıfır arabalar yok satıyor,siparişle sonraya gün veriliyor.millet her şeyin daha fazlasını istiyor.
  Cevapla
 • cengiz beşir 1 ay önce Şikayet Et
  ben de salgındaki aşırı yükseliş olarak avrupada birinciyiz avrupa bizi kıskanıyor diye bir haber sandım.. bu arada bir göktaşı dünyaya hızla yaklaşıyor. hükümet önlem olarak emlak vergilerini düşürme kararı almış. ayrıca bilardo salonları da kapanıyor göktaşından dolayı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle