Çin'e 6 milyar dolar ihracat hedefi! Demir İpek Yolu ülkeleri Türkiye'de buluşacak

Türk iş dünyası Kovid-19 süreci sonrası Çin ile ilişkileri güçlendirmek için çalışmalara başladı. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, "Çin'e yapılan ihracatın doğru bir çalışma ile çok kısa sürede 2 katına yani 6 milyar dolara çıkması hayal değil" dedi.

Çin'e 6 milyar dolar ihracat hedefi! Demir İpek Yolu ülkeleri Türkiye'de buluşacak
Çin'e 6 milyar dolar ihracat hedefi! Demir İpek Yolu ülkeleri Türkiye'de buluşacak
GİRİŞ 29.11.2020 17:23 GÜNCELLEME 29.11.2020 17:23
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Dernek Başkanı Beşer, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede haziran ayında Çin ve Türk iş insanlarını biraraya getirecekleri bir organizasyon planı içinde olduklarını belirterek, "Önümüzdeki yıl Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin başlamasının 50'nci yıl dönümü sebebiyle Çin'den 100 kadar iş adamımızı Türkiye'ye davet ettik. Çin ile beraber demir İpek Yolu güzergahındaki bütün ülkeleri de kapsayacak şekilde iş adamlarımızı bir organizasyonla buluşturacağız. Birebir görüşmelerle karşılıklı ticaret hacminin artması noktasında ülkemiz adına 5 gün sürecek çok faydalı toplantılar düzenleyeceğiz. Maden, gıda ve tarım, enerji, e-ticaret ve bilişim ile müteahhit hizmetleri ve turizm ve lojistik konuları işlenecek" diye konuştu.

 

 

HER BÖLGEDEN ÇİN'E İHRAÇ EDİLEBİLECEK ÜRÜNÜMÜZ VAR

Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmini değerlendiren Beşer, "Yaklaşık 18,5 milyar dolar ithalatımız, 3 milyar dolar ihracatımız var. Ama Çin çok büyük bir pazar. Bu pazara ciddi manada çalışarak, özellikle Kovid-19 sonrası yeni dönemde Türkiye'deki ihracatçı ve üreticilerin girebileceği; doğru bağlantılar yaptıkları taktirde de uzun ve sürdürülebilir bir ticaret ağının oluşabileceği bir ülke. Madenden gıdaya, çeşitli süt ve süt ürünler, su ve su ürünleri, kanatlı hayvan ve ürünleri, yaş meyve sebze gibi Türkiye'nin her bölgesinden Çine ihraç edilebilecek ürünlerimiz var" şeklinde konuştu.

 

 

ÇİN DEVLET BAŞKANININ AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in bir ithalat fuarında söylediği sözü hatırlatan Beşer, "Şi Cinping yaptığı bir konuşmada ülkeler ekonomisine pandemiden sonra katkı sağlamak amacıyla Çin pazarını dost ülkelere açarak ithalatın artırılacağını söylemişti. Bu açıklama bizim için hakikaten çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇİN PİYASASINA PEYNİRLE DE GİRMELİYİZ"

Yeni dönemde Çin'e yönelik hangi ürünlere talep olabileceğini de değerlendiren Beşer, "Süt ve süt tozu ürünleri anlaşması yeni yapıldı. Süt tozuyla beraber artık Çin pazarına peynirin de girmesi için çalışıyoruz. Bu ürünü eğer şimdi tanıtmaya başlarsak 2-3 sene içerisinde pazarda ciddi manada bir ihracat kalemi olur" ifadelerini kullandı.

İhracat potansiyeli olan farklı ürünlere ilişkin de açıklamalarda bulunan İhsan Beşer, "Maden suyu ve meyve suyu da potansiyele sahip. Turizm noktasında Çinli turistlerimiz, bir tatil boyunca çok ciddi manada harcama yapabiliyor. Turizm noktasında da önümüzdeki yıllardan itibaren Çinli turistlerin çok daha fazla Türkiye'ye geleceğine inananlardanım" ifadelerini kullandı.

Tıbbi ve aromatik bitkilerde Türkiye'nin önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Beşer,şöyle devam etti.

"Türkiye defne ve defne yaprağında dünyada en çok üretime sahip olan ülke. Tıbbi aromatik bitkilerin yağları şu anda Çinli firmalar tarafından talep olunan ürünler. Bunlardan çok sık sipariş alıyoruz. Bu siparişleri de ilgili firmalara yönlendiriyoruz."

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • İyi güzelde 1 ay önce Şikayet Et
  Oturduğun yerden fikir üretmek , onu yapsın bunu yapsın demek ne kolay.Turkiyenin her yerindeki butun kahvelerde herkesin ağzında bi üretim lafi. Kardeşim sen ureteceksin ben uretecegim.rekabet edeceksin ayakta kalacaksın, belli tecrübeyi kazandıktan sonra devlet seni destekleyecekte dış pazarlara da acilacaksin. Devlet te millette sensin sen yapacaksın bunu.sihirli değnek beklemeyi bırakın artık.
  Cevapla
 • ismail 1 ay önce Şikayet Et
  çinden türkiyeye demiryolu yapılacakmış bunun bize faydası değil zararı olacak açık net
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Rahmetli Erhan Göksel söyledi,Çin'den ne alıcam değil Çin'e ne satıcağınızı düşünürseniz zengin olursunuz demişti,aklın yolu bir,dünyanın en büyük nufusu Çin'e ait,tüketim Çin'e ait,Sadece Çin'e sat yeter,değil 6milyar, 60milyar olur,600milyar olur inşallah.
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 1 ay önce Şikayet Et
  Eğer ki Avrupa birliği hasmane tutumundan vazgeçmeyip Türkiye'ye karşı her hangi bir yaptırım sözkonusu olursa ve uygulanması halinde, Türkiye-Çin ortaklaşa Serbest Ticaret Anlaşması imzalamlı
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Başkana öneri 10 milyar TL lik gıda şirketi birinci yılda 2. Yılda 10 milyarlık makina şirketi 3. Yılda 10 milyarlık yazılım sonra savunma elektronik ilaç vb 10 şirket lazim yoksa ülkenin işi zor bu şirketlere köylü ve Kobiler entegre edilip dünya çapında üretim yapılıp dünyaya pazarlamamiz gerek yoksa her 20 yılda bir kirize girersin ambargo olur bu sistemle 300 yıl daha bir şey olmaz inş umarım başkan duyar da yapar bunları en kolay çıkış yolu küçük firmaları toplayıp üretim hızı ve kalitesi olan bir şirket aracılığı ile pazarlamak boyke anca rekabet edilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle