'Murat Reis'in komuta kontrol sistemi, teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında, 3'üncü denizaltı olan 'Murat Reis'in komuta kontrol sistemi HAVELSAN tarafından tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

GİRİŞ 29.11.2020 13:55 GÜNCELLEME 29.11.2020 13:55
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında ilk iki denizaltının komuta kontrol sistemlerini tamamlayan HAVELSAN, 3'üncü denizaltı olan 'Murat Reis'in de komuta kontrol sisteminin kurulumu ve detaylı testlerini tamamladı.

 

 

Sistem Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Reis sınıfı denizaltı tedarik projesi, uzun vadeli stratejik yetkinlikleri ülkemize kazandırmaya yönelik çalışmalarımızın bir parçası. Bu proje kapsamında denizaltıların tasarım yetkinliğinin kazanılması, donanımların yerli olarak üretilmesi, özellikle komuta kontrol sistemlerinin tüm yazılım ve donanımlarına hâkimiyetin milli firmalarımıza kazandırılması konularında birçok firmamız projede kendi sistemleri veya teknoloji transferinin yapıldığı taraf olarak yer alıyor. HAVELSAN tarafından denizaltı savaş yönetim sistemi bu proje kapsamında geliştirildi. Ayrıca 7'nci denizaltı diyebileceğimiz gerçek donanımlardan oluşan bir denizaltı komuta kontrol sistemi HAVELSAN'da konumlandırıldı. Bu sayede bu denizaltılarımıza yeni silah veya sensörlerin entegrasyonu gerekirse HAVELSAN tarafından komuta kontrol sisteminin yazılımları modifiye edilerek bu tesislerde gerçek donanımlar üzerinde test edilebilecek. Denizaltılarımıza monte edilecek komuta kontrol sistemi donanımları yine HAVELSAN'ımızda bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarında bir araya getirilerek yoğun testlerden geçiriliyor ve daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersane Komutanlığı'na gönderiliyor. Bu sevkiyat, projenin 3'üncü denizaltısı olan Murat Reis'in Komuta Kontrol Sisteminin başarıyla tamamlanması sonrasında gerçekleşti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

KOMUTA KONTROL SİSTEMİ

 

 

Komuta Kontrol Sistemi, akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlendiği sistemlerdir. Denizaltılar için komuta kontrol sistemleri, 'Denizaltıların Beyni' olarak tanımlanmaktadır. Deniz muharebelerinden istihbarat görevlerine kadar birçok kritik operasyonda kullanılan ve potansiyelleri sebebiyle kuvvet çarpanı sayılan denizaltılar, operasyonel verimliliğini ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyacak komuta kontrol sistemlerine ihtiyaç duyarlar.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Başkana öneri 10 milyar TL lik gıda şirketi birinci yılda 2. Yılda 10 milyarlık makina şirketi 3. Yılda 10 milyarlık yazılım sonra savunma elektronik ilaç vb 10 şirket lazim yoksa ülkenin işi zor bu şirketlere köylü ve Kobiler entegre edilip dünya çapında üretim yapılıp dünyaya pazarlamamiz gerek yoksa her 20 yılda bir kirize girersin ambargo olur bu sistemle 300 yıl daha bir şey olmaz inş umarım başkan duyar da yapar bunları en kolay çıkış yolu küçük firmaları toplayıp üretim hızı ve kalitesi olan bir şirket aracılığı ile pazarlamak boyke anca rekabet edilir
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Ya siz de heykel yapacak kimse yok mu !? Ne biçim insanlarsınız böyle hep iş , hep atılım, hep teknolojik üretim. Heykelsiz Türkiye yi kurtaramazsınız!!!!!
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah.nice başarılara inşallah.
  Cevapla
 • samii 1 ay önce Şikayet Et
  Chp li cin ali bak buda sahibiniz ab abd ile mücadele edecek.
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah.. Hamdolsun..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle