Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği değiştirme ücreti 60 liradan başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiğini değiştirme ücreti, ebada göre 60 ile 125 lira arasında değişiyor.

Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği değiştirme ücreti 60 liradan başlıyor
Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği değiştirme ücreti 60 liradan başlıyor
GİRİŞ 29.11.2020 11:26 GÜNCELLEME 29.11.2020 11:26
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

 

 

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU, 1 ARALIK'TA BAŞLAYACAK VE 1 NİSAN 2021'E KADAR DEVAM EDECEK

 

 

Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yüzde 9,11 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyla güncellenecek.

"SICAKLIK 7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE KIŞ LASTİĞİNE GEÇİLMELİ"

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, yaptığı açıklamada, kendini iyiden iyiye göstermeye başlayan kış şartları nedeniyle yol koşullarında ulaşımın sağlıklı ve güvenli sürdürülmesi için kış lastiği zorunluluğunun önemine dikkati çekerek, "Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi öneriliyor." dedi.

Lastik hava basıncının kontrol edilmesinin de sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek durumları önlemek için büyük önem taşıdığının altını çizen Özürün, sürücülerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında, sosyal mesafeyi koruyarak, sağlığını riske atmadan, kış lastiği montajı ile lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabileceğini dile getirdi.

Özürün, kış lastiklerinin, 7 ile eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip olduğunu belirterek, "Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar. Fren mesafesini yüzde 50'ye kadar kısaltır." ifadesini kullandı.

Otomobillerde kış lastiği fiyatlarının ebatlarına göre değiştiğini vurgulayan Özürün, şunları kaydetti:

"Türkiye'de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri, 400 ila 650 lira fiyat aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 150-250 lira olarak uygulanıyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Canan Çakıroğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim millete kalsa beleşe nerede değiştirebiliriz derdinde bakın Yozgat yapıyor gidin oraya.
  Cevapla
 • Soru 1 ay önce Şikayet Et
  Önler yazlık arkalar kışlık olursa ceza yazılırmı yine?
  Cevapla
 • Soru 1 ay önce Şikayet Et
  Önler yazlık arkalar kışlık olursa ceza yazılırmı yine?
  Cevapla
 • Yozgat'ta 1 ay önce Şikayet Et
  Üstad Yozgat'ta 4 lastik 40 TL e değişip rot ayarı ve jant pas sökücü sprey ile temizleme de yapılıyor hepsi sadece 40 TL evet evet 40 TL yanlış duymadınız 40 TL
  Cevapla
 • Mustafa M. 1 ay önce Şikayet Et
  Yozgat'taki dükkan kira fiyatlarını da yaz.
  Cevapla
 • Aaaa 1 ay önce Şikayet Et
  yozgata mı gidelim yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle