Otomotiv sektörü umutlu: 850 bin adet satış bekleniyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, "Satışlarda bu yıl 800 binli adetlerin konuşulduğu bir sene oldu. Ancak gelecek yıl üretimle ilgili hiçbir sıkıntı olmasa dahi faizlerle, kurun geldiği seviyeyle pazarın 700 binleri ancak bulabileceğini iyi ihtimalle düşünüyoruz." dedi.

Otomotiv sektörü umutlu: 850 bin adet satış bekleniyor
Otomotiv sektörü umutlu: 850 bin adet satış bekleniyor
GİRİŞ 29.11.2020 10:12 GÜNCELLEME 29.11.2020 10:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bozkurt, Türkiye pazarına sunulan yeni Yaris ile ilgili online lansmanda yaptığı konuşmada, otomotiv sektöründeki satışlarda 2020'de 800 binli adetlerin konuşulduğu bir sene olduğunu söyledi.

 

 

Bozkurt, "Hatta 850 bini bile zorlayabilir. Ancak gelecek yıl üretimle ilgili hiçbir sıkıntı olmasa dahi faizlerle, kurun geldiği seviyeyle pazarın 700 binleri ancak bulabileceğini iyi ihtimalle düşünüyoruz. Çünkü 2018 yılından beri filo ve perakendede ötelenmiş bir talep vardı. Onun etkisini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Pandemi sonrasında insanların özel araç kullanma isteği ve ihtiyacının doğduğuna dikkati çeken Bozkurt, şunları kaydetti:

 

 

"Bunların da etkisini üst üste toplayınca bir ralli başladı. İkinci el araçların da fiyatı yükselince insanlar elindeki ikinci el aracını bu fırsattan istifade, yenisiyle değiştirmek için bu dönemi araç yatırımlarıyla geçirdiler. Önümüzdeki yıl ise bütün bu etkileri üst üste koyduğumuz zaman ben bu yılın bir tık altında bir pazar hızı olacağını düşünüyorum. Gelecek yıl üretimle ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın bu yıldan biraz daha düşük olmasını bekliyoruz. Bu yılla ilgili şu anda potansiyel 800 binin üzerini gösteriyor. Ancak her şeyin üretime bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tedarik eğer yetişirse bu sene pazar 800 bini geçebilir. 750 binin altına düşeceğini zannetmiyoruz. Tabii üretim pandemiye bağlı olarak durma noktasına gelmez ise..."

DİZEL SATIŞLAR YÜZDE 40'LARA GERİLEDİ

Ali Haydar Bozkurt, Toyota olarak ürünlerinin özellikleri sebebiyle pozitif ayrışmaya başlayan bir marka olduklarını belirterek, "Dünyaya ve Avrupa'ya baktığınızda, emisyon normlarıyla ilgili yeni düzenlemeler geldi. Dizeller artık bitti. 2018 senesinde Türkiye'de ilk biz bıraktık dizel satışını. Bugün bakın, dizel satışları yüzde 40'lara geriledi ki yüzde 75'lerin altına inmezdi. Avrupa'da bugün toplam satışlarda yüzde 27'lere düşmüş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Real Mardinli 1 ay önce Şikayet Et
  Araba fiyatlarının bu kadar yükselmesine sebep olan fırsatçı galericilerin Allah belasını versin inşallah
  Cevapla
 • Enver 1 ay önce Şikayet Et
  Dizel araçların düşüş sebebi araç olmadığı için algı yapmayın gerçekleri konuşun dizel araç olsa alan çok olurdu
  Cevapla
 • ali akal 1 ay önce Şikayet Et
  alma işte kendi ulkesinde satamayan germanlar burda satıyor yalancilar
  Cevapla
 • Real Mardinli 1 ay önce Şikayet Et
  Bu fahiş fiyatlara araba alanın beynin de problem olsa gerek
  Cevapla
 • isyankar 1 ay önce Şikayet Et
  30 milyarlik araba olmus 60 milyar bunu alanin beyni yok demektir
  Cevapla