Türkiye'yi kaybetmek istemiyor! Rusya'dan Türkiye'ye yönelik bir ilk: Kazanan belli oldu

Rus enerji şirketi Gazprom Export'un Türkiye gibi önemli bir pazarı kaybetmemek için ilk kez spot boru gazı ithalatı gerçekleştirmek üzere geçtiğimiz günlerde düzenlediği ihaleyi Engie Enerji Ticaret ve Pazarlama AŞ kazandı. Şirket aralık ayı boyunca günlük 23 bin metreküp spot boru gazı rezerve edecek.

Türkiye'yi kaybetmek istemiyor! Rusya'dan Türkiye'ye yönelik bir ilk: Kazanan belli oldu
Türkiye'yi kaybetmek istemiyor! Rusya'dan Türkiye'ye yönelik bir ilk: Kazanan belli oldu
GİRİŞ 26.11.2020 17:19 GÜNCELLEME 26.11.2020 17:19
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Rusya'dan ithal edilecek ilk spot boru gazını Engie Enerji Ticaret ve Pazarlama AŞ temin edecek.

 

 

Rus enerji şirketi Gazprom Export'un Türkiye'ye spot boru gazı satmak üzere elektronik ortamda gerçekleştirdiği ilk ihaleyi Engie Enerji Ticaret ve Pazarlama AŞ kazandı.

Engie Enerji, bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) aralık ayına ilişkin boru hattıyla spot doğal gaz ithalatı kapasite dağıtımı için açtığı talep toplama çağrısına miktar bildiriminde bulundu.

 

 

Kurum tarafından işletilen elektronik platformda 24 Kasım'da gerçekleştirilen talep toplama aşamasında, Engie Enerji aralık ayı boyunca günlük 23 bin metreküp spot boru gazı rezerve etmeye hak kazandı.

DOĞAL GAZ, MALKOÇLAR NOKTASINDAN TEMİN EDİLECEK

Daha uygun fiyatlı ve esnek koşullarda tedarik edilebilecek spot boru gazı ithalatı için EPDK tarafından işletilen elektronik platform üzerinden ilk kapasite tahsisatı eylül ayında yapıldı.

Bunun ardından Rus şirketi Gazprom Export da Türkiye'ye ilk kez elektronik satış platformu üzerinden gaz satmak için 9-11 Kasım tarihlerinde 5 ayrı ihale düzenledi. İhaleler sonucunda Gazprom Export, teklif veren Engie Enerji ile aralıkta Türkiye'ye 700 bin metreküp doğal gaz satmak üzere anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma kapsamında, Rusya Türkiye'ye ilk kez spot fiyatlarla doğal gaz satmış olacak. İhale kapsamında tahsis edilen 700 bin metreküplük gaz kapasitesi aralıkta Malkoçlar-Strandhza giriş noktasından temin edilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Yakub 1 ay önce Şikayet Et
  Iha siha gemiler satalım inşaAllah
  Cevapla
 • Hodrimeydan 1 ay önce Şikayet Et
  Engie’nin köküne kibrit suyu! Fransız firmasına neden kaptırıyorlar bu ihaleyi :( Engie kim ya? Ne ayak bunlar...
  Cevapla
 • Altaylar 1 ay önce Şikayet Et
  Başkent gaz hemen zam yapsın, olmadı gaz almak için ödedipimiz komisyonu 10 TL yapsın
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Neden Botas degil?
  Cevapla
 • milliyerli 1 ay önce Şikayet Et
  botaşa bağlı paravan şirkettir. bir şirket eski ihalede bazı kısıtlamalara uğramışsa ki o zaman bunlar avantaj için yapılmıştır .sonra şartlar değiştiğinde aynı şirket yeni ihaleye şartları değiştirip giremez. yerine başka bir şirket girer. işi yapan (botaş) aynı şirkettir.
  Cevapla
 • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya türkiye işbirliği devam ederse bölge hem ekonomi hem askeri yönden iki ülkede kazanır. Rusya türkiyenin açtığı kapıları değerlendirirse asya Avrupa ve Afrika üçgeninde ikili güzel işler yapar. Amerika araplari kaptırmamak için çaba sarfetsede araplar artık İngiliz ve amerikalilardan bıktı. Türkiye ve rusyaya yakında açılacaklar.Çin kendini zor taşıyor denediler ama Çin bunlara cevap veremedi. ama Türkiye ve rusya bölgeyi birilerine kaptirmamali derim
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  RUSYAYA NASIL GÜVENİYORSUNUZ pkk ve esata ve libya da karşı karsıyayız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle