Son dakika... Asgari ücret için kritik tarih belli oldu

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını 4 Aralık'ta gerçekleştirecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Son dakika... Asgari ücret için kritik tarih belli oldu
Son dakika... Asgari ücret için kritik tarih belli oldu
GİRİŞ 26.11.2020 14:39 GÜNCELLEME 26.11.2020 15:35
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı için işçi ve işveren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapmasını kararlaştırdık. Sürecin şimdiden tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum."

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un başkanlığında, Bakanlık'ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor.

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLİYOR

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 123
 • doğukan 1 ay önce Şikayet Et
  2.600 TL yaparlar. ezbere bilirim.
  Cevapla
 • Ruhman. 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet zaten iscisine (memmuruna) güzel maaş veriyor, Allah ac gozlu patronlarin gozunu doyursun. Nerden kıssak devleti nasıl dolandırsak onun hesabını yapıyolar. Tam ay çalıştığımız halde kısa çalışma ödeneğinden aldık maaşımızı. Mesai bile yaptık izine saydılar. Zehir zakkum olsun.
  Cevapla
 • Dahi 1 ay önce Şikayet Et
  En düşük memur maaşını geçmeli.
  Cevapla
 • isveren 1 ay önce Şikayet Et
  isverenim asgari ucret haklisiniz 3 olmali ama suanda bile bir calisan maliyeti 3.5-4 bin lira bir sgk 1000 tl neredeyse vergilerin azaltilmasi desteklerin gelmesi lazim.Hem isciye hem isverene yoksa gecim iki taraf icinde zorlasiyor..
  Cevapla
 • İşci 1 ay önce Şikayet Et
  Evet bende katılıyorum zorlaşacaksa karşılıklı zorlaşsın tek taraflı değil demi.........
  Cevapla
 • namuslu bekçi 1 ay önce Şikayet Et
  imşalah 3 bin lira olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle