Bu kadınların dokuduğu halılar, ABD’ye ihraç ediliyor

Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı Çanakçı Mahallesi'nde 25 kadın tarafından özellikle kış aylarında dokunan halılar, başta ABD'de olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Siparişleri yetiştirmek için yoğun çaba sarf eden kadınlar, günlük yevmiyeleri ile ev ekonomilerine de katkı sağlıyor.

Bu kadınların dokuduğu halılar, ABD’ye ihraç ediliyor
Bu kadınların dokuduğu halılar, ABD’ye ihraç ediliyor
GİRİŞ 25.11.2020 09:39 GÜNCELLEME 25.11.2020 10:00
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı 1500 rakımlık, 120 haneli kırsal Çanakçı Mahallesi'nde, 25 kadının dokuduğu halılar çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Sabahın erken saatlerinde, mahallede bulunan halı dokuma atölyesinde bir araya gelen kadınlar, dokuma tezgahlarının başına geçerek ilmek ilmek halı dokuyor. Özellikle kış aylarında zamanlarının büyük bir bölümünü tezgahların başında geçiren kadınların, çeşitli figürlerle işledikleri halılar, başta ABD olmak üzere yurt dışına gönderiliyor. Yılda ortalama 2 bin metre halı dokuyan 25 kadın, günlük 35 lira kazanç elde ederek, ev ekonomilerine de katkıda bulunuyor.

 

 Atölyede halı dokuyan 64 yaşındaki Sultan Dönmez, "Çanakçı Mahallesi'nde yaşıyoruz. Yazın kendi işlerimizi yapıyoruz, kışında halı dokuyoruz. Ev ekonomimize de katkıda bulunuyoruz. Günlük burada 35 lira kazanıyoruz. Bazı günler çalışıyoruz, bazı günler de çalışmıyoruz" diye konuştu. Çanakçı Mahallesi Muhtarı Hasan Sarıkaya, "Köyümüzde kış aylarında halı dokunmaktadır. Yevmiyeler 35-40 lira arası değişiyor. Ucuz ama kırsalda olduğumuz için yapacak bir şeyimiz yok. Anne, kız kardeş ve kızlarımız halı dokuyorlar. Bir halı 15-20 gün arasında bitiyor. 25 kadın dokuyor. Evlere de ekonomik anlamda katkısı oluyor" diye konuştu. 

 

 

Halı ticareti yapan Metin Sönmez de, "Burada dokunan halıların tamamı başta ABD'de olmak üzere yurt dışına gidiyor. 25 kadın burada yılda 2 bin metre halı dokuyorlar" dedi.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ihracat
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hudayi 1 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda acilen eylem planı yapılmalı. bir çok ilimizde el örmesi halı üzerine atelyeler ve eğitim merkezleri kurulmalı. böylelikle kadınlarımıza iş imkanı sağlanmalı. dünyada ki el örmesi halı ve kilim üzerine olan potansiyeli bilen biri olarak inanılmaz bir ihracat başarısı sağlayacağına eminim.
  Cevapla
 • bahadır 1 ay önce Şikayet Et
  3 m2 halıya 3000 dolar istiyorsun 35 TL günlük ödeme alıyormuş teyzemiz yazık
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Emeklerinin karşılığını alsalar keşke...Bizim zamanımızdada kilim dokunurdu.
  Cevapla