Binlerce kişiye emeklilik müjdesi! Başvurular 1 Aralık'ta başlıyor

Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur'lular, borcu ödeyerek emekli olacak. Başvurular 1 Şubat 2021'e kadar sürecek.

Binlerce kişiye emeklilik müjdesi! Başvurular 1 Aralık'ta başlıyor
Binlerce kişiye emeklilik müjdesi! Başvurular 1 Aralık'ta başlıyor
GİRİŞ 25.11.2020 10:34 GÜNCELLEME 25.11.2020 10:34
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Milyonlarca vatandaş yapılandırma yasası ile rahat nefes alırken, binlerce Bağ-Kur'luya da emeklilik fırsatı doğdu. Daha önce borcu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur'lular bu primlerini yeniden canlandırarak emekli olabilecek. Silinen günlerin tamamı yeniden kullanılabilecek. Böylece ödedikleri süre kadar beklemeden emekli olunacak. Sabah'ın haberine göre, Daha önce çeşitli tarihlerde çıkan yasal düzenlemelerle borçları silinerek hizmet süreleri dondurulanların ihya (canlandırma) başvuruları 1 Aralık'ta başlıyor. Başvurular 1 Şubat 2021 tarihine kadar sürecek.

 

 

AKTİF HALE GELECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önceki düzenlemelerle dondurulan hizmet sürelerine ait primlerin Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden yatırılarak hizmetlerin canlandırma imkânı bulunduğunu söyledi. Bakan Selçuk, "Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınabilecek" dedi. İhya için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurulacak. Ödemelerin 3 ayda yapılması gerekiyor. Primin tebliğ edilmesinin ardından tutarın tamamının Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi durumunda sigortalılık aktif hale getirilecek. Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılacak. Vefat edenlerin yakınları dul ve yetim aylığı için ihya başvurusu yapabilecek.

 

 

OTOMATİK BAŞLATILCAK

Ocak 2021'e kadar prim borcu bulunan kişilerin dondurma işlemleri SGK tarafından otomatik yapılacak. Bu durumdaki kişilerin borçları silinecek, Bağ-Kur süreleri dondurulacak. 31 Ocak 2021 tarihine kadar da SGK'ya başvuruyla dondurma işlemi yapılacak.

VERGİ DAİRELERİNE GİTMEYE GEREK YOK

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların vergi dairelerine gitmesine gerek olmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere, Kovid-19 salgını nedeniyle yapılandırma başvurularını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden 7 gün 24 saat online yapma imkânı tanıdı. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartları kullanılarak yapabilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Sivaslı 8 ay önce Şikayet Et
  Gurbetçiler yine unutuldu
  Cevapla
 • Barış 8 ay önce Şikayet Et
  Ben bu sistem i anlamıyorum.dünya da baska yerde boyle bir sacmalık olmaz . Adamlar pirim borcunu odememiş ,yani sgk borcununun 3.600 gun ünü tamamlamamış.emekli olup,odediği paradan fazlasını emekli maası alacak ! Diğer taraftan emeklilikte yasa takılanlar 9-10.000 hatta 11-12.000 günleri bulmuşlar.siğorta primi olarak.emeklilikte geri alabileceğinden fazlasını odemişler.Onlar yaşı bekliyecek ?,beklemeye devam ediyor.ben anlamıyorum mantığı !kim ve ne için çalışıyoruz?
  Cevapla
 • Kanda 8 ay önce Şikayet Et
  Yas dolmuş fakat pirim eksiğimiz var 3 yıl biryerde sigortalı çalışın deniliyor 76 yaşında nerde calisabilirim
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Çok dogru 60 yaşında adam iş mi verirler
  Cevapla
 • Kayırmacılık 8 ay önce Şikayet Et
  Sigorta ile ilgili düzenleme yapılıyor sadece bağkurlular ve yurt dışında yaşayanlar yararlanıyorlar. 3600 ek gösterge sözü veriliyor ve sadece bazı meslek gurupları yararlanıyor. Vatandaşlar arasında neden böyle ayrımcılık yapılıyor? SSK'lı çalışıp ta prim eksiği olanlara neden kolaylık sağlanmıyor. Ayrımcılığa bir son verin artık.
  Cevapla
 • Medeni 8 ay önce Şikayet Et
  Yaşı gelmiş fakat prim eksiği olanlara neden bir kolaylık sağlanmiyor .Bu bağkurluların ne ozelliği var anlamış değilim ve hakkımı helal etmiyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle