Dev proje ilçenin kaderini değiştirdi: Bir senede rekor artış

Çanakkale Boğazı'na inşa edilen Çanakkale Köprüsü projesi etraftaki bölgeleri cazibe merkezi haline getiriyor. Köprü ile birlikte bölgedeki tarla ve konut fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Lapseki ve Gelibolu çevresinde fiyatlarda yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandı.

GİRİŞ 22.11.2020 14:10 GÜNCELLEME 22.11.2020 14:10
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

İstanbul, İzmir ve Bursa üçgeninde kalan Çanakkale, köprü ile birlikte büyük kentlere ulaşılabilirliğin kolaylaşmasıyla önemli bir cazibe merkezi haline geldi.

 

 

Buna paralel olarak bölgedeki tarla ve konut fiyatlarında büyük artış yaşandı. Özellikle köprünün Asya ayağının bulunduğu Lapseki ilçesi ve Avrupa ayağının bulunduğu Gelibolu ilçesi çevresinde arsa ve tarla fiyatları yüzde 100'ün üzerinde bir artış gösterdi.


KATLANARAK ARTIYOR

 

 

1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapıldığı Lapseki ve Gelibolu ilçeleri ile çevrelerindeki köylerde bulunan arsa ve tarlalar, özellikle İstanbul'da yaşayanlar tarafından büyük talep görüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü, sadece Gelibolu ve Lapseki'deki arsa ve tarla fiyatlarını değil, kentin tamamındaki gayrimenkullerin fiyatının artmasına neden oldu. Yaşanılabilir en iyi kentler arasında gösterilen Çanakkale'ye talebin artması nedeniyle arsa, tarla ve konut fiyatları her geçen yıl katlanarak arttı. Ancak emlakçılar, gayrimenkul fiyatlarının halen alınabilir düzeyde olduğunu ve alanların da kesinlikle zarar etmediğini belirtiyor.

'DEPREM KÜÇÜK ARZİLERE TALEBİ ARTIRDI'

Çanakkale Elektrik ve Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda emlakçıları temsil eden Emine Özcan, gayrimenkul fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini söyledi. Çanakkale'ye çok fazla talep olduğunu ifade eden Özcan, söyle konuştu:

"Hatta depremden sonra küçük arazilere daha fazla talep var. Konut olarak da gayrimenkul piyasası olarak da alanın hiçbir şekilde zarar etmeyeceği bir ildeyiz. Güzel ve özgür bir şehirdeyiz. Köprü yapıldıktan sonra tabi ki İstanbul’a ulaşım kısalacak. Geçiş güzergahı olduğumuzdan dolayı bir talep oluştu. En büyük faktör de İstanbul’un çok yoğun olması. İnsanlar daha rahat, daha güzel bir yerde yaşamak istiyor. Doğalgaz geldiğinden dolayı yazlık bölgelerimiz olan Dardanos ve Güzelyalı’da fiyatlar yüzde 100 oranında arttı. Ama ona rağmen talep hala devam ediyor ve edecek. Güzelyalı’daki yazlık fiyatlarımız bundan bir yıl önce 350 bin lira civarındaydı. Şu anda yüzde 100 artış ile 700-750 bin civarında. Arsa talebi var, ona rağmen arsamız yok. Yok satıyoruz. İlimizin her tarafı için durum aynı. Karacalar köyü mesela çok uç noktamız, orada da talep var. Lapseki, İntepe ve Bayramiç’te de var. Bayramiç’te kır olan arazilerimizin dönüm fiyatı bile yüzde 300 arttı. Konutta yüzde 100, arazilerde yüzde 150 civarı artış var. Konutta da arazide de Çanakkale’den yer alan kesinlikle zarar etmiyor. Yüzde 100 kazanıyor. En fazla 1 1 de taleplerimiz var. Şehir merkezinde 200 bin liranın altında asla yok. Bunlar geçen yıl 100-110 bin civarındaydı. 2 1’lerimiz kent merkezinde 400 bin lira civarı hatta üzerindeydi. 3 1’lerimizin fiyatı ortalama 650 bin ile 1 milyon 200 bin lira arası."

YATIRIMCI TALEPLERİ ÇOK FAZLA

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Avrasya yakasında bulunan Lapseki ilçesinde faaliyet gösteren emlakçı Burhan Kaya ise, "Lapseki konum itibariyle hemen boğazın karşı tarafında kalıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş güzergahında. Arazi satışları bölgemizde hızla devam etmekte. Bölgemize Türkiye’nin her tarafından yatırımcı talepleri çok fazla geliyor. Gerek arsa gerekse tarla olarak. Burada arazi fiyatları her geçen gün değişkenlik gösterse de yine de 2016’dan sonra hali hazırda alınabilecek fiyatlar her zaman devam ediyor. Köprü yapımı başladıktan sonra tarlada dönüm, arsada metrekare birim fiyatları olarak değerlendirirsek eğer; yüzde 150’nin üzerinde, kimi yerde yüzde 200 ve yüzde 300’lere ulaşan değer artışı yaşanmakta. Bu artışlar mümkündü oldu ama hala alınabilecek seviyede. Hala talep var. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden talep var, gelmeye de devam ediyor. Biliyorsunuz pandemi de çok etkiledi. Örneğin 5 ila 10 arası dönüm fiyatı değişirken, bugün bölgemizde Lapseki’nin köyleri dahil olmak üzere en düşük tapu; dönümü 5 bin liradan başlayıp, boğaz yakasına geldiğimizde 300 bin liraya çıkar oldu. 50 ila 55 lira olan arsa metrekareleri de şu an en düşük köy merkezleri dahil olmak üzere metrekaresi 100 liradan boğazın konumuna göre maksimum 2 bin liraya kadar değişiyor. Köprü bittikten sonra fiyatların, köprünün öncesindeki vaatlerin üstüne çıkacağını düşünüyoruz. Bölge sürekli artış gösterecek. Bu bölge proje bölgesi. Bölgede proje bitmiyor. Çanakkale yatırım açısından sürekli artış gösteren bir bölge" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • sami aydemir 1 hafta önce Şikayet Et
  Hayirli olsun mrmleketin her yeri cennet. parasi olan alsin hayirli olsun.
  Cevapla
 • Fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  Başkana öneri 10 milyar TL lik gıda şirketi birinci yılda 2. Yılda 10 milyarlık makina şirketi 3. Yılda 10 milyarlık yazılım sonra savunma elektronik ilaç vb 10 şirket lazim yoksa ülkenin işi zor bu şirketlere köylü ve Kobiler entegre edilip dünya çapında üretim yapılıp dünyaya pazarlamamiz gerek yoksa her 20 yılda bir kirize girersin ambargo olur bu sistemle 300 yıl daha bir şey olmaz inş umarım başkan duyar da yapar bunları en kolay çıkış yolu küçük firmaları toplayıp üretim hızı ve kalitesi olan bir şirket aracılığı ile pazarlamak boyke anca rekabet edilir
  Cevapla
 • osmanli 1 hafta önce Şikayet Et
  artismi ne artisi artis ne arar la bazarda
  Cevapla
 • sami aydemir 1 hafta önce Şikayet Et
  merak edersin diye yaziyorum begenenlerden biri benim :)
  Cevapla
 • martli 1 hafta önce Şikayet Et
  otoyol yapıyorsun etrafındaki arazilerin degeri artıyor. normalde düşer. cunki otoyol çevresi gürültü ve hava kirliliğinin had safhada olfugu yerlerdir. o bolgede yasamak çokta hos olmasa gerek.. 200 m yakınımdan otoyol geciyor. araya ses yalitim duvari yapmislar toprak yığıp tepe yapmış uzerinde orman oluşturmuşlar buna ragmen geceleri cami açtığında lastik sesi odanın icine kadar giriyor. ozellikle kamyonların. bizim millet gürültüyü ve kirli havayi seviyor ki yol kenarlarina akin ediyor. otoyol manzaralı ev diye satiyirlar . alanlarda var yani
  Cevapla
 • Mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  Chp'ye oy vermeye devam etsinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle