Ülkeler sıraya girdi! Türkiye'den istediler...

D-8 ülkeleri hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi ve bakımı konusunda Türkiye’yle işbirliği yapmak istiyor

Ülkeler sıraya girdi! Türkiye'den istediler...
Ülkeler sıraya girdi! Türkiye'den istediler...
GİRİŞ 22.11.2020 09:27 GÜNCELLEME 22.11.2020 09:28
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Havacılık sektöründe yaptığı çalışmalarla dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelen Türkiye, gelişmekte olan 8 Müslüman ülkenin kurduğu Gelişen 8 Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (D-8) uçak sanayilerinin merkezi ve teknik bakım üssü oluyor. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan örgütün sivil havacılık otoritelerinin yaptığı toplantıda 8 ülkenin havacılık alanında işbirliğinin artırılması ve bakım onarım konularında Türkiye'nin bu ülkelere bakım tesisleri kurması planlandı.

'GELİN UÇAK FABRİKASI KURALIM'
DEİK Malezya ve Endonezya iş konseyleri Başkan Yardımcısı ve THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Mısır ve İran dışındaki diğer üyelerin Türkiye ile hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi konusunda isteklerinin olduğunu söyledi. Tokel, "Türkiye'nin uçak bakımı konusunda tesisler kurması istendi. Aşgabat'ta ve başka merkezlerde 'Gelin uçak bakım fabrikaları kurun' diyorlar. Sadece F-16 uçaklarının bakım faaliyetinden yılda 1 milyar dolar gelir. Bu ülkelerde sivil ve askeri yüzlerce uçak var. Ayrıca Malezya ve Endonezya'nın savaş uçağı ihtiyacı var. Bizim MMU uçağımıza ilgi gösteriyorlar. Virüs sıkıntısı bittiğinde bu ülkelerle önemli projeler yapılacak" dedi. Malezya ve Endonezya İşkonseyi Başkan Yardımcısı olarak bu ülkelerle birçok toplantı yaptığını söyleyen Tokel, "Bugüne kadar bu ülkeler ortak proje yapmamışlar. Siyasi ya da ekonomik nedenleri var. Ama şimdilerde işbirliği fikri güçleniyor. Pakistan her aşamada Türkiye'nin kardeş ülke olduğunu söylüyor. Malezya'nın bizimle ilişkileri çok iyi, yatırım yapmayı düşünüyor" diye konuştu.

TEK OTORİTE OLALIM
BİRKAÇ ay önce Pakistan'da D-8'in sivil havacılık otoriteleriyle bir toplantı yaptıklarını anlatan Tokel, şöyle devam etti: "Toplantıya Türk Hava Yolları Teknik olarak biz katıldık. Orada sunum yaptık. Üç öneri getirdik. Sekiz otoritenin bir araya gelerek, tek otorite olmasını istedik. Avrupa'daki havacılık otoritesi gibi. 8 ülkenin havacılık sanayilerinin koordine edilmesi talebinde bulunduk. Türk Hava Yolları Teknik olarak bu işi bizim yapabileceğimizi ilettik. D-8'deki sivil havacılık otoritelerini toplayacağız. Onları birbirleriyle tanıştıracağız. 8 ülkenin uçak bakım şirketlerini bir şemsiye altına almayı teklif ettik."

YOLCU UÇAĞI PROJESİ
TOKEL, ayrıca Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yönettiği projelere bu ülkelerin iştirak edebileceğini anlatarak, "Belki D-8'in bütün ülkeleri buna dahil olamayabilir. Ama sözgelimi bir Pakistan, İran, Endonezya, Malezya, Türkiye arasında gerçekleşebilir. Onların yaptığı projelere biz katılabiliriz. Mesela 150 kişilik yeni bir yolcu uçağı projesini biz gündeme getirebiliriz. Mesela saymadım ama biliyorsunuz Özbekistan'da Taşkent'te yolcu uçağı fabrikası var. Rusların bütün yolcu uçakları orada üretildi. Bu da bizim bir imkanımız sayılır" dedi. Tokel, D-8 ülkelerinin geleceğin en büyük ekonomileri olacağını belirtti.

 

 

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Fatih 4 gün önce Şikayet Et
  Anlamadığım adam 1940 da uçağı yapmis 4 yılda biz şimdi 8/ yılda yaoamiykriz ya o çok akıllı ya biz gerizekali yada super zekiyiz yapmıyoruz ?
  Cevapla
 • Enteresan 4 gün önce Şikayet Et
  Ne diyon dayı
  Cevapla
 • Tarık 4 gün önce Şikayet Et
  Ya ben bunu rüyamda görmüştüm. Demek ki essahmış
  Cevapla
 • birisi 4 gün önce Şikayet Et
  Benim bilmediğim veya anlayamadığım bir konu var. Pakistan savaş uçağı üretiyor. Neden onun projesini alıp birlikte daha ileriye taşımadık. Pakistan bu uçakları Çin ile ortam mı üretiyor.
  Cevapla
 • Fatih 4 gün önce Şikayet Et
  Nato standartlarında değildir. Kabul etmezler. İkincisi 4+ veya 5. Nesil üretilecek bizimkisi
  Cevapla
 • Ali 4 gün önce Şikayet Et
  Kimle üretiyom bilmem ama bazı projeleri ilerletmek mantıklı olmuyor. Mesela atak helikopter geliştirilmeye uygun degil kasa boyutu yeni teknolojileri alamiyor onun icin atak iki yapiliyor. İllede atak 1 i geliştirecem dedigin zaman hiçbirşey elde edemezsin
  Cevapla
 • Zeyni aktaş 4 gün önce Şikayet Et
  Neden PANDEMİ bitimi bekleniyor. Lütfen beklemeden bunu hayata geçirin. Zaman kaybetmeyelimmm.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 gün önce Şikayet Et
  D 8 lar zaten yolcu uçağı üretmiş deneme uçuşuda yapmıştı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle