Korona virüs süresince Zivzik narına talep arttı

Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçelerinin bazı köylerinde yetişen, bozulmadan 6 ay saklanabilen sulu ve iri tanesiyle bilinen Zivzik narı Diyarbakır'da tezgahlardaki yerini aldı.

Korona virüs süresince Zivzik narına talep arttı
Korona virüs süresince Zivzik narına talep arttı
GİRİŞ 20.11.2020 10:52 GÜNCELLEME 20.11.2020 10:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Korona virüs süresince vatandaşlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için arayışlarına devam ediyor.

 

Diyarbakır’da seyyar satıcı Mehmet Tun, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve birçok hastalığa karşı şifa deposu olan, bozulmadan 6 ay saklanabilen Zivzik narını satışa sundu. Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçelerinde dağlarda ilaçsız doğal üretilen Zivzik narının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisinin bulunduğunu belirten Mehmet Tun, kilogramını 5 liraya sattıkları narın sıkılmış halini de vatandaşlara sunduklarını aktardı. 

Tun, "Zivzik narı Siirt’in Pervari ve Şirvan bölgelerinde yetişen nardır. Dağlık alanlarda yetişip herhangi bir ilaçlama yapılmıyor. Narların içi komple kıpkırmızı, tatlı güzel bir tadı vardır. Vatandaşlarımızdan talep var, biz de Siirt’te hasat döneminde toplayarak Diyarbakır’a getirerek vatandaşlara sunuyoruz.

Zivzik narına talep geçen seneye göre daha fazla arttı. Kötü bir hastalık geçiriyoruz. Vatandaşlar ilaçlardan bıkmış durumda, kendileri sağlıklı beslenmek istiyor. Sağlığını düşünen herkes Zivzik narı tüketmeli. Bu narın bir diğer özelliği ise kaldıkça dışı kuru oluyor, kendini bu şekilde muhafaza ediyor, 6 ay boyunca bozulmaz. Biz bunu martın sonuna kadar satmaya devam ediyoruz" dedi.

 
KAYNAK: İHA
ETİKETLER
koronavirüs zivzik
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
    koranodan önce sumak 5 tl sonra 25 tl nar 2 tl sonra 15 tl
    Cevapla
  • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
    Tamamdır kışın narda yiyemiyiz kilosu 20 tl olur artık.
    Cevapla