Binlerce araç sahibine müjde! Yüzde 25 indirim geldi

Yapılandırma yasasında 100 binlerce araç sahibinin elini rahatlatacak önemli düzenlemeler yer aldı. Buna göre; geç tebliğ edildiği için faiziyle katlanan, ödenmediği için biriken trafik cezaları yapılandırmayla peşin ödenirse, anaparadan yüzde 25 indirim yapılacak. Normalde bu indirim ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda yapılıyordu.

Binlerce araç sahibine müjde! Yüzde 25 indirim geldi
Binlerce araç sahibine müjde! Yüzde 25 indirim geldi
GİRİŞ 19.11.2020 11:27 GÜNCELLEME 19.11.2020 11:27
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Borç yapılandırması ve istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri içeren ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Kanunla, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılacak.

 

 

Peşin daha avantajlı

Yasanın detaylarına bakıldığında araç sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir düzenlemenin yer aldığı görülüyor. Bu detay datrafik cezası ile köprü ve otoyol kaçak geçiş gibi idari para cezalarıyla ilgili. Normalde yasaya göre vergi ve prim borçlarının faiz ve cezası silindikten sonra enflasyona göre güncelleme yapılarak anaparaya ekleniyor. Peşin ödemede enflasyon farkının yüzde 90’ı siliyor. Yani anaparadan herhangi bir indirim yapılmıyor.

 

 

Kaçak geçişler dahil

Ancak, korona cezaları hariç trafik ve kaçak geçiş gibi idari para cezalarında istisnai bir durum söz konusu. Ödenmediği için katlanan veya geç bildirim yapıldığı için yeni fark edilen trafik cezalarını yapılandırmak için başvuru yapanlar, peşin ödemeyi seçerse ceza asıllarında da yüzde 25 indirim yapılacak. Bir başka ifadeyle yıllanmış trafik borçları için ceza kesildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödeniyormuş gibi işlem yapılacak.

İlk taksitle kapanırsa

31 Aralık’a kadar başvuru yaptıktan sonra ilk taksit süresi olan ocak sonuna kadar trafik ve kaçak geçiş cezalarını peşin ödeyen yüzde 25’lik anapara indirimini alacak. Bunun yanında taksiti seçip, ilk taksiti ocak ayında ödeyen, kalan borcun tamamını ikinci taksit süresinde ödeyene de anapara üzerinden yüzde 12.5 indirim yapılacak. Böylece her ay sonunda gecikmeye girdiği için yüzde 5 oranında faiz eklenen trafik cezalarından daha az bir ödemeyle kurtulmak mümkün olacak.

Kaçak geçiş hesabı

Köprü ve otoyollarda geçiş ücretini ödemeyen araç sahiplerine, giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait ücretin 4 katı idari para cezası veriliyor. Eğer bu geçiş ücreti 15 gün içinde ödenirse ceza uygulanmıyor. Geçiş ihlali cezası bulunanlar, yapılandırmayla hem bu 4 katlık cezadan kurtulacak hem de ödeyeceği ceza anapara üzerinden indirim alacak. Peşin ödemede enflasyon farkının yüzde 90’ı da silinecek.

Ceza aslı ne kadar oluyor?


KAYNAK: POSTA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Atilla 8 ay önce Şikayet Et
  Arabası satılsın cezası tahsil edilsin, cezasını zamanında ödeyenin suçu ne olacak. Ceza ödemek istemeyen kurallara dikkat etsin. Cezalar dahada artırılmalı, af asla olmamalı, hatta alkol, uyuşturucu alıp araba kullananlara hapis cezası olmalı.
  Cevapla
 • tepki 8 ay önce Şikayet Et
  Yav affı eleştiren arkadaşlar,affı sanki bağış gibi gibi düşünmeyin,tahsil edilemese daha mı iyi.Zamanında ödeyenler kendilerine olumsuz ifade ve kelimeler yakıştırmasın elbet zamanında ödeyene de bazı kolaylıklar gelir,belli ki şu an paraya ihtiyaç duyulan bir süreçte yapılamıyor.
  Cevapla
 • Vatan 8 ay önce Şikayet Et
  Cezasını düzenli ödeyen vatandaşa yazık değilmi. Cezası olan vatandaşa yaptırım yapın .bakın o zaman gününde o ceza ödenir. Meselâ arabasını satamasın. Veya yurt dışı çıkışı engellensin. Passport uzatılmasın.
  Cevapla
 • satamiyor zaten 8 ay önce Şikayet Et
  MTV varsa ceza VARSA zaten satamiyor
  Cevapla
 • yavuzselim 8 ay önce Şikayet Et
  ödeyenelr enayi ödemeyenlere af.varmı böyle bir şey.ceza vereceğine mukafat veriyor.al altından arabasını.nasıl olsa üç seneden üç seneye af geliyor diyo adam niye ödesin.niye kurallara uysun
  Cevapla
 • muratti 8 ay önce Şikayet Et
  her zaman zamanında öderim, ödemeyen benden karlı. bize ayrıca kıyak yapılması lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle