İkinci el araç satışına kur ayarı

Aylardır büyük canlılığın yaşandığı ikinci el otomobil pazarında satışlar döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile yavaşladı.

GİRİŞ 16.11.2020 09:39 GÜNCELLEME 16.11.2020 10:48
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Otomotiv sektöründe, ekim ayındaki rekorların ardından kasımda iç pazar satışlarında frene basıldı. Kurda yaşanan dalgalı seyir son 10 günde bayi trafiğini azalttı. Tüketici ilk günler kur çok yükseldiği için bekleme moduna girdi. Geçen haftadan bu yana ise kurun aşağı yönlü seyri tüketicide fiyatların düşeceği beklentisi yarattı.

 

 

"BAYİ TRAFİĞİNDE CİDDİ DÜŞÜŞ VAR"

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, kasım ayında satışlarda ekimdeki ivmenin azaldığını, özellikle son 10 günde kurdaki dalgalanmaya bağlı olarak showroom trafiğinde ciddi düşüşler olduğunu söyledi. Kılıçer, “Bizde de ciddi düşüşler var. Ancak pazar tahminimizi değiştirmedik. Yıl sonunda 650 bin adetlik otomobil satışı öngörüyoruz” dedi.

 

 

"TÜKETİCİ BEKLEME MODUNDA"

Hyundai yetkilileri de kasım ayının ilk iki haftasında satışlarda yavaşlama olduğunu, tüketicinin bekleme moduna geçtiğini söyledi. Hyundai yetkilileri önümüzdeki haftalarda showroom trafiğinin yeniden hareketleneceğini öngörüyor.

Aynı zamanda eski OYDER Başkanı olan Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan da showroom'larda özellikle kurun hızlı yükseldiği 5 Kasım Cuma gününden bu yana talepte azalma olduğunu söyledi. Gülan, kasım ayında markaların araçlara yüzde 4 ila yüzde 7 arasında zam yaptığını aktardı. Normalde yüzde 5 daha zam yapılması beklenirken, kurdaki düşüş nedeniyle markaların bundan vazgeçebileceğini söyledi. Gülan, “Kurun nerede duracağı kasım ayı rakamlarını etkileyecek” dedi.

"SATIŞLARIN ÇOĞU ESKİ SİPARİŞ"

Minoto ve Albayrac CEO’su Ferhat Albayrak, şu anda özellikle başlangıç seviyesi ve orta segment araçlarda showroom’larda trafiğin azaldığını söyledi. Albayrak, “Pazarda şu anda geçmiş aylardaki kadar yoğun bir talep yok. Daha çok siparişi önceden verilmiş, sırada bekleyenlerin yarattığı bir hareket var. Yeni talep çok azalmış durumda” dedi.

Tüketicide geçen hafta kurdaki düşüş sonrası fiyatlarda indirim beklentisi oluştuğunu ifade eden Albayrak, “Müşteri dövizin düşmesi ile hemen fiyatlarda aşağı yönlü revize edileceği beklentisine girdi. Biz kendi şirketimizde bunu yaptık ve çok pozitif tepki aldık” dedi. Albayrak, ikinci el pazarında da fahiş fiyatların satışları azalttığını söyledi. Albayrak, “İkinci el fiyatlarında yüzde 15’lik bir köpük var. Satışların artması için bu köpüğün azalması lazım. Bunun da 2021’in ilk çeyreğinde, stok sorununun önemli oranda ortadan kalkması ile olacağını düşünüyoruz" dedi.

"KASIM SATIŞI 95 BİN ADET OLUR"

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Bilecik ise “Sıfır ve ikinci el satışlarında biraz sakinleşme olduğunu gözlemliyoruz. Buna rağmen kasım sonunda 95 bin adetlik satış öngörüyoruz. İlginç bir ay yaşıyoruz” dedi. 2019 Kasım ayında yaklaşık 58 bin adetlik satış yapılmıştı.

"VERGİLER ARACIN KULLANIM SÜRECİNE YAYILMALI"

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, yılsonunda pazarın 800 binli adetlere ulaşmasını beklediklerini söyledi. Temmuz, eylül ve ekim aylarından tarihsel olarak en yüksek iç pazar rakamlarına ulaşıldığını hatırlatan Yenigün, ancak geçmiş yıllardaki 1 milyon adetlik iç pazar büyüklüğüne yeniden ulaşılması ve hatta pazarın öngörülebilir şekilde daha da büyümesinin sağlanması için kalıcı düzenlemelerin önem taşıdığına vurgu yaptı. Yenigün şöyle devam etti:” Daha fazla araç satışı ile vergi gelirini yükseltmeyi hedefleyen, satın alma vergi yükünün aracın kullanım sürecine yayıldığı bir vergi sistemi ve yaşlı araç değişim programı ile iç pazarın önce 1 milyon ardından 1,5 milyon sonrasında da 2 milyon adetlik potansiyeline kısa sürede ulaşabileceğini düşünüyoruz. OSD olarak gelecekten beklentimiz, değişen otomotiv eko-sisteminde ülkemizin mevcut rekabetçiliğinin korunması ve geliştirilmesini hedefleyen uzun vadeli planlar üzerine kurgulu bir yaklaşım ile ihracatımızı artırmak, öngörülebilir ve büyüyen bir iç pazar ile ülkemize daha fazla yatırım gelmesi için gerekli ortamın oluşturulması.”

ÜRETİM EKİMDE YÜZDE 14 ARTTI

Otomotivde ekim ayı iç pazar ve ihracat verilerinin ardından üretim rakamları da açıklandı. OSD’nin verilerine göre ekim ayında otomotiv sanayisinin toplam üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 14 artarak 150 bin 746 adet olurken, bu dönemde 95 bin 915 adet otomobil üretildi. Ocak-Ekim döneminde otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 1 milyon 4 bin 974 adet, otomobil üretimi yüzde 15 azalarak 671 bin 676 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 1 milyon 33 bin 485 adete ulaştı. Bu dönemde, ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 30 azalarak 720 bin 208 adet olarak gerçekleşti, 20,4 milyar dolar oldu. İlk 10 ayda iç pazarındaki toplam satışlar, 2019'un ynı dönemine göre yüzde 78 artış kaydederek, 605 bin 390 adet oldu.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ikinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar nedeniyle fiyatlarda yüzde 10-15 civarında düşüşler görülebileceği konuşuluyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi.

"FİYATLARDA BİR GERİLEME YAŞANIR"

Kurlardaki dalgalanmayla birlikte tüketicilerin beklemeye geçtiğini ifade eden Ayyıldız, talebin yavaşlamasında COVID-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti. Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu söyleyen Ayyıldız, "Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur" diye konuştu.

KAYNAK: DÜNYA
YORUMLAR 30
 • Cem 3 yıl önce Şikayet Et
  milyonlarca vatandasimiz avrupadan getirme tamamen zamansoz sartsiz kalma birakma ve sata bilme araba serbest olsun 100 euroya araba alirsin 2000 model devlet pis huyundan vaz gecmedi telefon getirme ayni ekonomiyi düzeltmek lazim dandik araba telefon kanunlari ile ugrasmak yerine
  Cevapla
 • Cem 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu sorunu çözemedik. İnanın öyle fiyatlar iki katına çıktı 4 ay önce clio alacaktım 45-55 bin liraydı şimdi aynı arabaya 90-100 bin istiyorlar. Tenekeye 100 bin lira araba değil hiçbir özelliği yok kaza yapsam zor çıkarım içinden ama 100 bin lira diyorlar. Kaç yılda kazanabildim o parayı
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  ithal ikinci eli bekliyoruz.
  Cevapla
 • Demir bey 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir an önce başlaması lazım
  Cevapla
 • Necat 3 yıl önce Şikayet Et
  Yok öyle birsey
  Cevapla
 • cevdet 3 yıl önce Şikayet Et
  vergi sistemi değişmeli 0 araç alımında ötv kalkmalı buradan oluşan vergi kaybı mtv de artışla yıllara yayılmalı 10 yıl mtv yüksek olmalı sonra düşmeli
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  dolar yükseldiğinde fiyat artıran şahıslar düşünce nerdesiniz hiç sesiniz çıkmıyor allah ıslah etsin fırsatçılar
  Cevapla
 • haldun 3 yıl önce Şikayet Et
  70 e aldiysa 50 ye mi verecek atip tutmadan bi dusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle