Dikkat çeken indirim uyarısı! Ceza kesilsin

Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren son dakika uyarısı geldi. Firmaların Kasım ayına özel indirim kampanyaları dikkat çekerken, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim kampanyalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirtti. Palandöken, "Merdiven altı ürünler de piyasaya sürülüyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi aldatıcı satış teknikleri uygulanıyor" dedi

Dikkat çeken indirim uyarısı! Ceza kesilsin
Dikkat çeken indirim uyarısı! Ceza kesilsin
GİRİŞ 15.11.2020 11:56 GÜNCELLEME 15.11.2020 13:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim kampanyalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirterek, "Yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı." çağrısında bulundu.

 

 

Palandöken, yazılı açıklamasında, her yıl kasım ayından yılbaşına kadar "Efsane Cuma, Yalnızlar Günü, Efsane Kasım" gibi isimlerle çok sayıda indirim kampanyalarının düzenlendiğini aktardı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden dolayı işsiz kalan, işleri sekteye uğrayan çok sayıda esnaf ve vatandaş olduğunu vurgulayan Palandöken, "Bazı firmaların bu sahte kampanyalarla bire bin katma çabası adil değil." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

"KİMSE YÜZDE 80 ZARAR EDEREK SATIŞ YAPMAZ"

İndirim aldatmacalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu tür alışveriş çılgınlıkları vatandaşlarımız için değil bazı firmalar için bir fırsat alışverişidir. Günümüzün rekabet piyasasında hiç kimse yüzde 80 zarar ederek satış yapmaz. Her ürünün maliyeti ve satış fiyatı ortalama olarak bellidir. Ürünlere birkaç gün öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp sonra yılın belli günlerinde indirim diye pazarlamak haksız kazançtır."

Ürün pazarlamanın ve satmanın da bir kuralı olması gerektiğinin belirten Palandöken, "Yılardır dile getiriyoruz, kampanyaları kurala bağlayalım, mağduriyetlerin önüne geçelim. Çünkü bu satış kampanyalarında sadece kuralsız ürün satışı değil, merdiven altı ürünler de piyasaya sürülüyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi aldatıcı satış teknikleri uygulanıyor. Bu tarz yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir olta seti indirim gününden önce 82 TL idi. İndirim zamanı 99 TL fiyat vermiş. Güya 140 tan 99 a düşmüş. İndirim başlamadan önce fiyatları takip etmek gerekiyor. Hemen almamak lazım.
  Cevapla
 • izmitli 3 yıl önce Şikayet Et
  indirim falan yoktu yalan hepsi
  Cevapla
 • Momedo 3 yıl önce Şikayet Et
  Taşındık yarı fiyatina, yalan seneye aynı yerde aynı kampanya, %60 50 40 indirim diyenler yalan atiyor, fiyatı yükseltip çekiyorlar, Cuma indirimi palavra Yılbaşına özel aslında kazık 1 alana 1 bedava vb daha çokvar böyle, dürüst değiller aldatma üzerine kurulu oyun karla halkla oynuyorlar.bunlari biz neden şikayet edelim, maliyeci nerde yaşıyor, hicmi çarşı pazar gezmiyorlar, polisler de var, bunlar gayret etsin adım atsın biz yardım edelim, yoksa şikayet eden sürünüyor
  Cevapla
 • Zanaatkar 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir örnek. n11'de markalı bir akıllı saatin 2100 TL fiyatı var. Kasım ayı indirimleriyle alakalı saat 10 - 12 arasında indirim yapılacakken fiyatı henüz belirlenen saat aralığına gelmediği için ?? olarak gözüküyor. Ve daha satışı başlamadan stokları tükendi. Daha indirimin yapılacağı zaman başlamadan 2100 liradan stok tükendi. Yani aklımızla dalga geçiyorlar. Şikayet edilmesi beklenmeden bu siteler denetlenmeli.
  Cevapla