Sanayi üretimi verileri açıklandı

Sanayi üretim endeksi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme sonrası artışını sürdürerek, eylülde aylık bazda yüzde 1,7, yıllık yüzde 8,1 yükseldi.

Sanayi üretimi verileri açıklandı
Sanayi üretimi verileri açıklandı
GİRİŞ 13.11.2020 10:04 GÜNCELLEME 13.11.2020 10:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4, imalat sanayi sektörü endeksi %8,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %8,6 arttı.

 

Sanayi üretimi aylık %1,7 arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %3,2, imalat sanayi sektörü endeksi %1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,2 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,7 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,7 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %30,3 arttı.

AVRUPA'DA ÜRETİMİNİ ARTIRAN ÜLKE OLDUK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Sanayi üretimi eylülde; aylık %1,7, çeyreklik %7,7 ve yıllık bazda %8,1 arttı. Yıllık endekste, ara malı ve sermaye malı üretimindeki çift haneli artış büyüme dinamiği açısından çok olumlu. Yıllık performansımızla, Avrupa'da üretimini en fazla artıran ülke olduk" dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Zamlarımı soruyorsunuz, bir kendimize bakalım, elin gevuru çalışarak, yakasını, alnını terleterek, üreterek, katmadeğer oluşturarak para kazanıyor, bizimkiler neyle para kazanıyor, dolar, altın, borsa, faiz, esasında kazançlı çıktığımızı zannediyoruz, oysa hiçte öyle değil, faizden, borsadan, dövizden ve altından kazandığımızın çok fazlasını enflasyon olarak ödüyoruz, hastalıklı bir toplum olduk vesselam.
    Cevapla
  • İBRAHİM65 1 yıl önce Şikayet Et
    peki sormak istiyorum sanayide üretim de büyümüş isek bu zamlar neyin nesi
    Cevapla