Türkiye'nin ilk yerli robotu Ada Robot

Konya'da tasarlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli robotu Mini Ada, kullanılmaya başladığı Batman'daki özel hastanede ilgi odağı oldu.

Türkiye'nin ilk yerli robotu Ada Robot
Türkiye'nin ilk yerli robotu Ada Robot
GİRİŞ 04.11.2020 13:48 GÜNCELLEME 04.11.2020 13:48

Türkiye'nin ilk yerli ve milli robotu Mini Ada, kullanılmaya başladığı Batman'daki özel hastanede ilgi odağı oldu. Hastalara kolaylık sağlamanın yanı sıra robot 'Mini Ada' sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları konusunda uyarıda bulunuyor.   

Konya’da tasarlanan Türkiye’nin ilk yerli ve milli robotu Mini Ada, kullanılmaya başladığı Batman Özel Yaşam Hastanesi’nde ilgi odağı oldu. Hastalara kolaylık sağlamanın yanı sıra robot ‘Mini Ada’ sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları konusunda uyarıda bulunuyor.

Hastanede göreve başlayan Mini Ada, vatandaşların da ilgi odağı oldu. Hasta ve yakınlarını yönlendirmenin yanı sıra korona virüs tedbirlerine uyulması için Mini Ada, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, maske kullanımı ve temizliğe önem verilmesi için çağrıda bulunuyor. Hastane yönetimince ilk etapta 3 adet satın alınarak hizmet vermeye başlayan robot özellikle yatış alanlarında hastalara yemek dağıtma, hastaları odalarına yönlendirme ve bilgi verme amaçlı hizmet süreçlerinde yer alıyor.  

Hastanenin Genel Müdürü Burhan Dinç, Mini Ada, hasta ve hasta yakınlarının ilgi odağı olduğunu belirterek, "Önceliğimiz, hastalarımızın sağlığıdır. Hastane olarak attığımız her adımda hasta odaklı bir anlayışı benimsiyoruz. Bu doğrultuda deneme amaçlı hastanemizde hastalarımızın hizmetine sunduğumuz Mini Ada robotlar, hastalarımıza polikliniklere kadar eşlik etme, yönlendirme, bilgi verme, hasta odalarımızda hastalarımıza yemek dağıtma gibi alanlarda kullanılacaktır" dedi.