Bağ-kur ve GSS prim affı geliyor! Borcunu yapılandıran emekli olabilecek!

Prim borcu sebebiyle emekli olamayan binlerce emekliye beklenen müjde geldi. İstihdam paketi kapsamında, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları başta olmak üzere vatandaşların prim borçları yapılandırılacak. İşte emekli emeklilik fırsatı sağlayan paketin detayları...

Bağ-kur ve GSS prim affı geliyor! Borcunu yapılandıran emekli olabilecek!
Bağ-kur ve GSS prim affı geliyor! Borcunu yapılandıran emekli olabilecek!
GİRİŞ 03.11.2020 08:15 GÜNCELLEME 03.11.2020 08:15
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İstihdam paketi kapsamında borcu olan ve bu sebepten emekli olamayan vatandaşların prim borçları yapılandırılacak. Esnaf ve çiftçiye 31 Ekim'den itibaren 2 ay süre verilecek. Bu süre zarfında binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa istihdam paketi kapsamında sağlık primi borçlarını yapılandırma fırsatı tanınacak. Borcunu peşin ödemeyenler de yapılandırma için başvurabilecek. Gecikme faizi yerine anapara ve enflasyon farkının şubata kadar ödenmesi durumunda durdurulan sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Borcunu bitirenler başvurusunu yapıp emekli olabilecek. Şubat ayına kadar anapara ve enflasyon farkını ödeyenlerin, durdurulan süreleri sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.
 
BAĞ-KUR VE GSS BORÇLARINA YAPILANDIRMA FIRSATI

 

İstihdam paketi kapsamında Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları başta olmak üzere yapılandırılacak sosyal güvenlik alacakları 165 milyar TL olarak hesaplandı. Sağlık primi borcu bulunan binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa yasa kapsamında yapılandırma, dondurma, ihya ve prim borçların kurtulma fırsatı tanınıyor.
 
İstihdam paketi kapsamında esnaf, çiftçi ve vatandaş sağlık prim borçlarını yapılandıracak. Yasayla birlikte 165 milyar TL sosyal güvenlik alacağı toplanacağı belirtiliyor. Borçların yapılandırılması için vatandaşlara 2 ay süre verilecek. Süre, 1 Kasım'dan itibaren başlayacak. İlk taksit süresinde borç yatırılmazsa ihya işlemi geçerli sayılmayacak

BU SÜREYE DİKKAT 

 

Şubat ayına kadar anapara ve enflasyon farkını ödeyenlerin, durdurulan süreleri sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. İlk taksit süresinde borç yatırılmazsa ihya işlemi geçerli sayılmayacak. Yasa teklifine göre, prim borcu olup da iki ay içinde yapılandırmayanların mevcut borcu silinirken sigortalılıkları da durdurulacak. 

Durdurulan süreler emeklilik için kullanılamayacak. Geçmiş borcunu ödemeyip hâlâ faaliyetlerini sürdürenlerin sigorta kaydı 1 Kasım'da başlayacak. Borçlarını yatıranlar 1 Kasım sonrası 5 puanlık prim indiriminden de yararlanacak.

ESNAFA KOLAYLIK 

Primini kendi ödeyen taksici, dolmuşçu ve sanatçılar için de düzenlemeye gidildi. Yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla prim borçları bulunmaması durumunda, ilk taksiti ödemeleri kaydıyla genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlayabilecekler.

GSS GECİKME CEZALARI SİLİNİYOR!

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlara da prim borcundan kurtulma imkânı tanınıyor. Vatandaşlar sadece anaparayı ödeyerek geçmiş borçlardan kurtulabilecek. Prim borcu bulunanların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için tanınan süre 30 Nisan 2021'e uzatılıyor. Nisana kadar prim borcunun anaparasını ödeyenlerin gecikme faizi ve cezaları silinecek. GSS kapsamında brüt asgari ücretin yüzde 3'ü oranında prim alınıyor. Buna göre bu yıl aylık 88.29 lira GSS primi ödenmesi gerekiyor.

YORUMLAR 7
 • Yahya Türkmen 3 ay önce Şikayet Et
  2 yıl bağ kur borcu ne kadar ode
  Cevapla
 • demir 3 ay önce Şikayet Et
  2000 öncesi esnaf olup ta bağkur kaydı olmayanlara birşreyler varmı acaba bilen varmı tşk.
  Cevapla
 • Halime 4 ay önce Şikayet Et
  Bağkurlulara verilen buhak biz ssk lilarada verilsin 57 yaşindayim geriye dönük borçlanma ve doğum sonrası ssklilarada doğum borclanmasi hakkı verilmesini istiyoruz
  Cevapla
 • Harun 4 ay önce Şikayet Et
  Esnaf bağkurunda ne kadarlık bir af var.
  Cevapla
 • Refah 4 ay önce Şikayet Et
  gss kayıt olayım dedim 2 bin tl borcun var dedi ne borcu olduğunu anlayamadım durumum berbat esnaftım bağkuru ödeyemdiğim için kapanış verdim ama birden sindirim sistemimde hastalandım devlet hastaneleri bakmıyor memnun değilim seni dinlemiyor ne şikayetin var diye sandım ki gss sigortasdıyla özel hastaneye gidebilirsin ama önce pirim borcunu ödeyecekmişim gelen kapıdan dönüyor bu nasıl bir hizmet artı olarak ggs ile özel hastaneden yararlanıyormuyum daha onu hala öğrenemedim gss kapısından binler geri dönüyor sıradayken bunu görüyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle