Yargıtay'dan 'su sızma' kararı'

Yargıtay, üst kattaki komşusunun dairesinden su sızdığı için üzüntü duyan ev sahibine tazminat ödenmesinin önünü açtı.

Yargıtay'dan 'su sızma' kararı'
Yargıtay'dan 'su sızma' kararı'
GİRİŞ 29.10.2020 12:13 GÜNCELLEME 29.10.2020 12:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yüksek Mahkeme; alt kattaki daireye su sızması sonucu tamirini yaptırmayan kişinin, komşusuna tazminat ödemesi gerektiğini ve gerekli tamirat işlemini yaptırmakla sorumlu olduğuna hükmetti.

 

 

Komşuların arasını açan su sızma tartışması Yargıtay 20. Hukuk Dairesi'nin son kararıyla yeni bir boyut kazandı. Üst kattaki komşusunun balkon ve banyosundan sızan su sebebiyle büyük mağduriyet yaşayan vatandaş, önce diyalog yolunu seçti.

Komşusuna, evinde zarar meydana geldiğini, gerekli tadilatı yaptırması gerektiğini dile getiren mağdur apartman sakini, komşusunun soruna kulak asmaması sebebiyle Asliye Hukuk Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Üst kat komşusu 11 numaralı daire sahibinin, balkon ve banyosundan gelen sızıntılar nedeniyle dairesinin zarar gördüğü, zararların tespiti için Sulh Hukuk Mahkemesi 'ne başvurarak tespit yaptırdığını bu nedenle verilen zararların toplamı 1.168 TL maddi tazminat ile bin TL manevi tazminata hüküm edilmesini talep etti.
6. Asliye Hukuk Mahkemesi; açılan maddi tazminat talebinin 850 TL'sinin kabulü ile dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp, davacıya verilmesine, davacının fazlaya ilişkin talebinin reddine, davacının istemiş olduğu manevi tazminatın tamamının reddine hükmetti.

 

 

Tarafların temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yargılamada görevli mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi olduğu gerekçesiyle hükmü bozdu. Asliye Hukuk Mahkemesi görevsizlik kararından sonra yargılamaya devam eden 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın kabulü ile; 1.168 TL'nin dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine, davacıya ait balkon ve banyodaki rutubetlerin, dökülmelerin ve kararmaların davalının dairesinden kaynaklandığı anlaşılmakla davalının balkonunu doğrama korkulukları ile balkon çıkıntısı arasındaki kılcal boşlukların su geçirmez likit izolasyon malzemeleri ile dolgusunu yaptırmasına, bu işlem için davalıya 1 iş günü süre verilmesine hükmetti.

Davalının dairesinin banyosunda bulunan küvetin sökülerek seramik kaplamaların ve derzlerin yenilenmesi ve daha sonra akrilik küvetin monte edilmesi için davalıya 2 iş günü süre verilmesine karar verildi. Hüküm davalı tarafından temyiz edildi.
Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Tazminat kararını yerinde bulan Daire; alt kattaki dairede oluşan tadilatın da suyun sızdığı daire sahibince yaptırılması gerektiğine hükmetti. Daire, mahkeme kararını oy birliği ile onanmasına hükmetti.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • DİRİLİŞ 1 ay önce Şikayet Et
  çok doğru bir karar.Tebrikler.
  Cevapla
 • pusula 1 ay önce Şikayet Et
  insanlık ne hale geldi , eskiden komşu komşunun külüne muhtaçtır , ev alma komşu al denirdi, hatta komşunun o tamiratı yapacak parası yoksa cepten verilirdi. şimdi tazminat alınıyor. bari komşu demeyin birbirinize. aynı binada yaşayan insanlar anca bu kadar
  Cevapla
 • okan 1 ay önce Şikayet Et
  bunun icin bile kac tane mahkeme olmus. hersey açık. bu kadar mahkemeye ne gerek var. bu acikliga uymayip da isi zorlastirana da yuklu bi tazminat cezasi vermek gerekir
  Cevapla
 • La edri 1 ay önce Şikayet Et
  Okan:"Bu kadar mahkemeye ne gerek var" Elcevap: Laftan anlamayanlar için gerek var. Babam güneş enerjisi yüzünden 4 yıl komşusu ile yüzgöz oldu. Az daha mahkemelik oluyorlardı. Adamın doğalgazı var sıcak suyunu güneş enerjisinden bedavaya getirmeye çalışıyor ancak güneş enerjisinin bakımını yaptırmıyor. Yağmur yağınca babam kovalarla çatıda nöbet tutuyor onların umurunda değildi. Böyleleri için marsdan ya da aydan yer lazım.
  Cevapla