'Yok artık' dedirtti! 3 tanesi 40, kilosu 800 lira

Yaz aylarında kilosu 4-5 liraya kadar inen yeşil eriğin fiyatı şimdi altınla yarışırken, Eskişehir’de 50 grama denk gelen 3 tane yeşil erik 40 liraya, kilosu ise 800 liraya satılıyor.

'Yok artık' dedirtti! 3 tanesi 40, kilosu 800 lira
'Yok artık' dedirtti! 3 tanesi 40, kilosu 800 lira
GİRİŞ 29.10.2020 11:34 GÜNCELLEME 29.10.2020 11:42
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yeşil eriğin kilogram fiyatı neredeyse çeyrek altını geçiyor. Sadece birkaç ay önce pazar veya marketlerde kilosu 4-5 liradan satılan yeşil eriğin sezonun bittikten sonra şimdi, 3 tanesi 40 liraya satılıyor. Yaklaşık 50 gramlık 3 tanesinin fiyatı 40 lirayken, kilosu 800 lirayı buluyor. Artık kimsenin kilo ile satın almadığı eriğin yüksek fiyatı çeyrek altını geçiyor. En çok hamile kadınları için aldığı için ‘Hamile eriği’ olarak da bilinen erik, şuan sadece insanların özel ihtiyaçlarını karşılıyor. Hamile kadınların yanında ölümcül hastalığa yakalayan insanların son isteklerini yerine getirmesi için vatandaşlar il dışından gelerek bu eriğe talep ediyor. Bu dönemde Türkiye’de yetişmeyen yeşil erik, Latin Amerika ülkesi olan Şili’den getirildiği için fiyatlar bu derecede pahalı olduğu dile getiriliyor.

 

Kilosu 800 lira

Kış boyunca pahalı fiyatta da olsa ihtiyaç olana erik yetiştiren manav Emin Özkaya, sattığı ürün hakkında detay bilgiler paylaştı. Özkaya, “Bu erikler Şili’den geliyor. İstanbul’dan bazı illere dağıtılıyor. Bu sezonda bunlar ‘Hamile eriği’ olarak da biliniyor. Ben 15 senedir bu günlerde bu eriği bulunduruyorum. Türkiye’de bu mevsimde bunlar yetişmiyor. Yurt dışından geldiği için çok az bulunuyor. Bunlar normal, bizim buralarda kaç gün önce bittiği yeşil eriklerdendir. Ancak ters bir dönemde insanların özel ihtiyaçların karşılanması için getirdiğimiz için fiyatlar pahalıdır. Şuan 3 tanesi 40 liradan satıyoruz. Bu üç tane de yaklaşık 50 gram oluyor. Buna göre kilosu 800 liraya denk geliyor. Ama tabi kimse bir kilo almıyor. Özel istekler doğrultusunda 2-3 paket yani 6 veya 9 tane alıyor. Alıcısı çok mu? Hayır. Ama getirdiklerimizin alıcısı var. Hamile onlar kadınların canı çektiği zaman alınıyor. Ayrıca ölümcül hastalığı yaşayan büyüklerinin son isteğini yerine getirmesi için gelip alıyorlar. Kaç gün önce kilo ile sattığımız erik şuan tane tane satıyoruz. O da altın fiyatında diyebilirim” diye konuştu.

 

İl dışından de geliniyor, kargo ile da isteniyor

Sosyal medya üzerinde yapılan reklamlardan haberdar olan vatandaşlar, sadece Eskişehir’den değil, çevre illerden de gelip bu eriğe talep ediyor. Bu konuda konuşan Özkaya, “Bu sürede sadece Eskişehir’de değil, çevre illerde de bulunmuyor. Bu nedenle Kütahya, Uşak, Bilecik, Afyon hatta daha da uzak illerden gelip alıyorlar. Mesela Bursa’da bir manava soruyor. O da ‘Eskişehir’de var’ diye buraya yönlendiriyor. Zaman zaman kargo ile göndermemizi istiyor, ama biz kargo ile göndermiyoruz. Gelip alanlara öncelik veriyoruz. Tabi onlar gelirken bir paket almıyor. 5-10 paket alıyor. Bazen burada akrabalar varsa onların aracıyla alıyorlar. Bu şekilde satıyoruz. Önümüzdeki yılın 3’üncü aya kadar böyle satmaya devam edeceğiz. Fiyatlar daha pahalı olabilir mi? Şuan için bilemem, ama olabilir tabi” diye anlattı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Emin 7 ay önce Şikayet Et
  Yani bu paradan bu eriği yiyen altınmı yumurtluyor,manyaklığında bir limiti olmalı
  Cevapla
 • Fazıl 7 ay önce Şikayet Et
  Kimse kusura bakmasın alan hakikatten aptaldır.
  Cevapla
 • Alialiye 7 ay önce Şikayet Et
  Sen siliden getiriyorsan en az 50-100 kilo getirmissindir oda 800 hadi sen 500 den aldıysan oda 25000 ile 50 000 arası yapar..burda satıyorsun 100 kilosunu 80 000 e eeee hamile kadın ,son istek falan günah ya aldığın fiyatın üstüne %10 konuşan yetmiyormu? Valla günahı boynuna,sattığı fiyatı söylemiş ama aldığı fiyat neden yok,bana kuşkulu geldi.
  Cevapla
 • Hakan 7 ay önce Şikayet Et
  Utanmıyorsunuz değilmi bu fiyata satmaya ....
  Cevapla
 • lsparta 32 _32 7 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar erik yiyemedi diye ölen hiç kimse yoktur. Almayın ve yemeyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle