Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi

Uygulama hayata geçeli 36 gün olmasına rağmen yaklaşık 420 bin kişi sürücü belgesi bilgilerini, kimliğine entegre ettirdi

Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi
Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi
GİRİŞ 29.10.2020 11:05 GÜNCELLEME 29.10.2020 11:05
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay hayata geçirilen uygulama kapsamında 36 günde yaklaşık 420 bin kişi uygulamadan yararlandı.

 

 

EHLİYET KİMLİĞİN İÇİNDE

Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylelikle vatandaşların, yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 112 bin 263 kişi kimlik kartı başvuru esnasında, 307 bin 146 kişi ise mevcut kimlik kartına uygulamayı entegre ettirdi.

 

 

YERLİ YAZILIM KULLANILDI

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar İçişleri Bakanlığı mühendisler tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 8
 • ,,,,,,,,,,,,, 7 ay önce Şikayet Et
  Gardaş zaten ücretsiz yapılıyor ; bütün veriler Devlet'in elinde , entırla birleşsin gitsin,,,
  Cevapla
 • Şakir Koç 7 ay önce Şikayet Et
  eski ehliyetlerde entegre edilebilisin lütfen.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Zaten insalar telaşlı bide bumu çıktı
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  Bu hizmet için çok teşekkürler, ancak işlemler e-devletten yapılsa, bu ortamda nüfüs müdürlüğüne gidilmese daha iyi olurdu
  Cevapla
 • Yormadan 7 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşı evden çıkarmadan halledilmeli bu online işlem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle