Merkez Bankası'nın rezervleri azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, eylülde bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası'nın rezervleri azaldı
Merkez Bankası'nın rezervleri azaldı
GİRİŞ 27.10.2020 10:43 GÜNCELLEME 27.10.2020 10:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

TCMB tarafından, Eylül 2020 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 3,7 gerileyerek 41,8 milyar dolara indi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) eylülde yüzde 0,3 artarak 25,7 milyar dolara çıktı. Bu tutarın 20,6 milyar doları anapara, 5,1 milyar ABD doları faizden oluştu.

Bu dönemde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 19 milyar dolar bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler eylülde bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39,9 milyar dolar oldu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Has 7 ay önce Şikayet Et
  Cok banka ve kredi kkart var
  Cevapla
 • Dadas 7 ay önce Şikayet Et
  Kamudaki gereksiz israflara son verin artik mudurlere varana kadar makam arabasi tahsis edilmiş
  Cevapla
 • Tevfik 7 ay önce Şikayet Et
  Her gün kaldırım taşı söküp takan belediyeler artık milletin sırtına yük ,israf bitmeden bu krizler bitmez ,belediyelerin elinden karar yetkisi kaldırılsın
  Cevapla
 • Gariban 7 ay önce Şikayet Et
  Merkez para bassın piyasayı canlandırsın dolarda düşer avroda düşer fakir fukarada dua eder.
  Cevapla
 • Umut 7 ay önce Şikayet Et
  Para karşılıksız basılınca enflasyon olur. Yani üretmeden para çok olunca eldeki ürün pahallanır. Ancak üretim çok olursa ürünün bedeli düşer. Dolayısıyla her şeyi milli olarak üretmektir tek çözüm olan. Bu kural tüm dünyada geçerli.
  Cevapla
 • Yozgatlı 7 ay önce Şikayet Et
  Samsunlu'ya cevap: Eski klasik normlara göre öyle idi. Ancak dediğin gibi olsaydı dolar bugün pul olurdu.
  Cevapla
 • Samsunlu 7 ay önce Şikayet Et
  Para bastığı için bu durumdayız zaten. Bir şeyden çok varsa o şey değersizleşir.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Hükümetimizin artık borçlanarak büyümesini durdurmalı bence. bu sıkıntı, günü gelen ödemelerdir. Turizm bu yıl bitince sıkıntıda ordan doğdu. Çünkü bu yıl 50 milyar dolar sadece turizmden bekliyorduk. İkinci bir çözümde varlık barışını tekrar gündeme getirmeliler. Ve bankaların elinde bulunan dövizi revize etmeliler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle