Türkiye düşmanlığında son nokta! Ukrayna'ya da boykot başladı

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin ziyareti ve savunma başta olmak üzere birçok alanda imzalanan anlaşmalar ve Gürcistan’ın da Karabağ’ın geri kazanılması sürecinde tarafsız olduğunu açıklaması Ermenistan'ı rahatsız etti. Ermenistan Diasporası, Türkiye ve Azerbaycan’ın ardından Ukrayna ve Gürcistan’a boykot çağrısı yaptı.

GİRİŞ 26.10.2020 10:09 GÜNCELLEME 26.10.2020 10:35
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Türk ürünleri, son birkaç aydır bir çok pazarda boykot ve yükseltilen vergilerle mücadele ediyor. Suudi Arabistan’da yerel makamların dahi açık açık dile getirdiği Türk ürünlerinin kullanılmaması sadece Arap Yarımadası’nda değil, Kuzey Afrika ülkeleri ve bazı Ortadoğu ülkelerine de yayıldı.

 

 

Boykot sadece bazı Arap ülkelerinde değil, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde de hissedilmeye başlandı. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn üçgeninde hissedilen boykotun nedeni Kaşıkçı Cinayeti, Mısır’daki gelişmeler ve Libya iken, Batı’da başlatılan boykotun nedeni ise Kıbrıs Adası’nda doğalgaz aramaları ve Karabağ’da Azerbaycan’a verilen destek.

Geçen hafta ABD ve Fransa’nın bazı eyalet ve kentlerinde Ermeni Diasporası Türk ürünlerine boykot çağrısı yapmıştı. Rusya, Fransa, Orta Doğu, Kanada, Güney Amerika ve Avustralya gibi ülke ve bölgelerde faaliyet gösteren Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committees) ve ABD’deki kolu Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) organize ettiği Türk ürünlerine boykot çağrısı yapmıştı.Karabağ’ın tekrar kazanılması sürecinde Azerbaycan’ın yanında olduğu mesajı veren Türkiye’ye karşı çalışmalarını hızlandıran ANCA yöneticilerinin Los Angeles, New York ve Washington gibi şehirlerde Türk malı kullanan market ve zincir mağazalara girerek, Türk ürünü boykot çağrısı yapıyor.

 

 

İşte o boykot çalışmaları artık daha da genişlemeye ve yayılmaya başlandı.

İlki ve en dikkat çekeni Ermeni Diasporası’nın sosyal medyada başlattığı 4 ülke boykotu. Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin ziyareti ve savunma başta olmak üzere birçok alanda imzalanan anlaşmalardan dolayı Ermeni Diasporası tepki göstermeye başladı. Gürcistan’ın da Karabağ’ın geri kazanılması sürecinde tarafsız olduğunu açıklamasının ardından Ermenistan Diasporası, Türkiye ve Azerbaycan’ın ardından Ukrayna ve Gürcistan’a boykot çağrısı yaptı. ABD ve AB’de yayılan boykot çağrısıyla özellikle Türk ve Ukrayna malı ürünleri alanların Azerbaycan’a yardım yaptığı anlatılıyor.

ANCA, HALC VE IDC’DEN TÜRKİYE ALEYHİNDE ORTAK KAMPANYA

ABD’de yaşanan bir başka gelişme ise Ermenistan’ın dünyaya yayılan diaspora örgütü ANCA’nın, iki farklı örgütle daha bir araya gelerek Türkiye’ye karşı ortak boykot çağrısı yapması oldu. Ermeni Diasporası’nı yöneten ANCA, Yunan Amerikan Liderlik Konseyi (Hellenic American Leadership Council-HALC) ve In Defence of Christians (IDC) ile birlikte Türkiye’ye karşı bir kampanya başlattı. HALC, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Washington’daki en güçlü temsilcisi. IDC ise Mısır- Lübnan siyasetinin ABD’deki temsilcisi olarak biliniyor. Bu 3’lü bir araya gelerek Türk ürünü ve THY gibi Türkiye’nin sembol şirketlerine karşı boykot kararı aldı.

Geçen yıl Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları konuşulmuştu. Bu yıl da Ermenistan Birleşik Arap Emirlikleri Lübnan, Yunanistan, Suudi Arabistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi bir araya gelmesi imkansız ülkeleri buluşturan Türkiye düşmanlığı…

 

KAYNAK: DÜNYA / KERİM ÜLKER
YORUMLAR 62
 • Görünen Köy 3 yıl önce Şikayet Et
  Korkunun ecele faydası yok.
  Cevapla
 • Gökhan 3 yıl önce Şikayet Et
  yahu harbıden de sen kımsın ya ermenıstan
  Cevapla
 • memleket 3 yıl önce Şikayet Et
  tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış 3-5 soytarı ermeni Türkiye Ukrayna dan zaten ne alıyorlar ekmeklerini yiyorlar daha hainlik yapıyorlar ellerinden geleni arkalarına koysunlar hatta ne buldularsa daha avrasya bölgesinde ermeni rum vs soytarıların filmi bitmiştir
  Cevapla
 • dadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  biz de ukraynayı protesto ederiz paramızda cebimizde kalır .
  Cevapla
 • asilzade 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen yanlış anlamışsın. Bir daha oku.
  Cevapla
 • Orta Asyalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Senden böyle yorum bekliyordum zaten. Şaşmadım.
  Cevapla
 • Haberci 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen yanlış anladın haberi tekrar oku
  Cevapla
 • Servet 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk tarafında olduğu İçin Ermeniler Türkiye gibi Ukrayna ve Gürcistan’ı boykot ediyorlar
  Cevapla
 • Tatar 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen konuyu anlamamışsın
  Cevapla
 • Fazıl 3 yıl önce Şikayet Et
  Haberi iyi oku.
  Cevapla
 • irfan 3 yıl önce Şikayet Et
  topunuz gelin ulan topunuz dünyanın topları kaderin önüne geçemezsiniz Türk geliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle